|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Najwyższa palma ma prawie 38 metrów! Rekord z 2011 roku pobity...

Tłumy turystów, setki palm, w tym kilkadziesiąt najwyższych w Polsce. Po raz 61. w Lipnicy Murowanej odbył się konkurs Palm i Rękodzieła Artystycznego. Swoje prace na lipnicki rynek przynieśli zarówno doświadczeni twórcy oraz ci najmłodsi, którzy w przyszłości będą podtrzymywać lokalną tradycję wykonywania palm. W tym roku padł rekord wysokości palmy. Andrzejowi Gorylowi wraz z rodziną udało się uwić palmę o wysokości blisko 38 metrów. Rekord został pobity o ponad metr.

posłuchaj

fot: PAP/Łukasz Gągulski

 W Lipnicy Murowanej po 8 latach padł nowy rekord. 37 metrów i 78 centymetrów - tyle mierzy najwyższa palma zakwalifikowana do 61. Konkursu Palm Lipnickich i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Jej autorem jest Andrzej Goryl, 21-latek z Lipnicy. Jak przyznaje rekordzista - palma waży około 400 kilogramów.

Jak mówił dziennikarzom Andrzej Goryl, z roku na rok konstruował na konkurs coraz wyższe palmy, aż w końcu udało mu się pobić rekord. Prace nad palmą – wyjaśnił – trwały od kilku miesięcy; pomagała mu cała rodzina - siostra wykonywała kwiaty z bibuły. „Teraz jest wielka radość” - zaznaczył.

Andrzej Goryl podczas przygotowań do konkursu - fot: Marek Lasyk

Wczesnym rankiem na rynku rozpoczęło się mierzenie, ocena i stawianie wielkanocnych kompozycji. Największe, mierzące ponad 20 metrów muszą być oparte o drzewa. Gigantyczne konstrukcje wykonane bez użycia drutów i gwoździ muszą być ustawione ręcznie, bez pomocy dźwigów i innych urządzeń mechanicznych. Wiele palm to efekt kilku tygodni pracy całych rodzin. 

Do tegorocznej rywalizacji zgłoszono 48 palm w czterech kategoriach: oprócz najwyższych, mierzących powyżej 22 metrów, także wysokich: od 14 do 22 metrów - w tej kategorii Grand Prix zdobyła konstrukcja Jakuba Machała i Konrada Urbańskiego z Lipnicy Górnej.

W kategorii palm średnich (od 7 do 14 m) główna nagroda przypadła Iwonie i Mateuszowi Machałom z Lipnicy Murowanej, a w kategorii palm małych (od 3 do 7 m) Grand Prix otrzymało Przedszkole Samorządowe w Rajbrocie.

Na lipnickim rynku zaprezentowano też 122 palmy nieprzekraczające 3 metrów, wykonane przez dzieci.

Palmy oceniane są przez plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku.

Słoneczna wiosenna pogoda sprzyjała konkursowi. Podczas ustawiania palm nie złamała się żadna konstrukcja. Dopisali też turyści, którzy licznie przyjeżdżają na konkurs często z odległych zakątków kraju. Wśród gości tegorocznego konkursu byli m.in. wicepremier Beata Szydło i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Najwyższa palma tegorocznego konkursu. Ma ponad 37 metrów!
         Konkurs palm w Lipnicy Murowanej organizowany jest od 60 lat. Jego pomysłodawcą był poeta i wieloletni sołtys wsi, Józef Piotrowski. W ubiegłym roku konkurs wygrali dziadek i wnuk, Daniel Drąg i Andrzej Fielek, których konstrukcja mierzyła prawie 32 metry.
         Tuż po Niedzieli Palmowej wykonawcy zabierają palmy z lipnickiego rynku do domów. Z wiklinowych witek robią krzyże, które w Wielki Piątek wbijają na granicach pól uprawnych, a także zawieszają  na domach i stodołach. Wierzą, że krzyże wykonane z wielkanocnych palm chronią przed nieszczęściami.

Przypomnijmy, że do tej pory najwyższa w historii konkursu palma mierzyła 36 metrów i 4 centymetry. Rekord padł w 2011 roku.

 

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/bp

85%
15%