|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Protest w Naprawie. Generalny wykonawca budowy zakopianki został wezwany do wyjaśnień

Jeżeli firma IDS–BUD, wykonawca budowy nowej Zakopianki między Lubniem i Naprawą nie podejmie działań, do których została wezwana to zostaną wdrożone zapisy, które na taką okoliczność uwzględnia umowa kontraktowa – ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister Andrzej Adamczyk, fot. PAP/Łukasz Gągulski

W piątek w miejscowości Naprawa na nowej Zakopiance czyli drodze S7 protestowali podwykonawcy odcinka drogi Lubień – Naprawa, którzy nie otrzymali od generalnego wykonawcy tego odcinka – firmy IDS – BUD zapłaty za wykonane prace. Na drogę wyjechały ciężarówki i koparki z transparentami blokując przejazd przez ok. 15 minut.

 

Zapłaty za wykonane robót w ciągu nowej drogi pod Tatry domagają się przedstawiciele 15 firm, w tym z branży transportowej, robót ziemnych i budowy mostów. Zaległości generalnego wykonawcy, czyli warszawskiej firmy IDS – BUD sięgają ubiegłego roku. Część podwykonawców otrzymała zapłaty za zaległe faktury bezpośrednio od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale niektórzy dostali odmowy wypłaty pieniędzy.

 

„Z wielką przykrością przyjąłem informację, że wykonawca pierwszego odcinka Zakopianki - polska firma z polskim kapitałem niestety potraktowała swoich podwykonawców w sposób nierzetelny na tyle, że nie pokryła kosztów, które oni ponieśli wykonując Zakopiankę” - powiedział PAP w piątek szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Jak zaznaczył, sytuacja jest znana krakowskiemu oddziałowi GDDKiA, który podwykonawcom wypłacił już ponad 10 mln zł za wykonane i udokumentowane prace.

 

„Wiem, że jeszcze na ok. 11-12 mln zł szacowane są niewypłacone kwoty przez generalnego wykonawcę. To wpływa bezpośrednio na naszą współpracę z tą firmą, firma ta została wezwana do uiszczenia roszczeń podwykonawców i prowadzenia dalszej budowy tej inwestycji, bo tam niewiele już zostało do jej zakończenia” - ocenił Adamczyk.

 

„Jeżeli nie podejmie tych działań, do których została wezwana, zostaną wdrożone wszystkie zapisy, które na taką okoliczność uwzględnia umowa kontraktowa” - dodał szef resortu.

 

O dalszej współpracy z wykonawcą na tym etapie inwestycji – zaznaczył Adamczyk – zdecyduje zamawiający, czyli krakowski oddział GDDKiA.

 

Dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński powiedział PAP, że generalny wykonawca został wezwany zarówno do wyjaśnień, jeśli chodzi o płatności dla podwykonawców za wykonane prace, jak i do wznowienia robót.

 

„Są tam wyznaczone terminy czerwcowe i spodziewamy się, że z naszej strony w czerwcu te decyzje, jeżeli nic się nie zmieni, będą zapadały. Zobaczymy jak się rozwinie sytuacja” - dodał.

 

Inwestycja realizowana przez IDS-BUD S.A. z Warszawy to jeden z trzech odcinków, na jakie podzielono budowę górskiego fragmentu Zakopianki między Lubniem i Chabówką.

 

Według Pałasińskiego roboty na tym odcinku są zaawansowane w około 85 proc. Pierwotny termin jej oddania do użytku określono na grudzień zeszłego roku, ale został on przesunięty za zgodą GDDKiA na październik br.

 

O proteście na zakopiance pisaliśmy TUTAJ

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

70%
30%