|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Podsumowano kampanię społeczną "Jedni z wielu"

Ich twarze były od kilku miesięcy obecne na bilbordach w Małopolsce. Krzysztof Gil - doktorant na krakowskiej ASP, Małgorzata Mirga - Tas - rzeźbiarka byli między innymi w Małopolsce bohaterami kampanii pokazującej Romów od innej, niestereotypowej strony. Podsumowano kampanię społeczną "Jedni z wielu". Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków jedna z pomysłodawczyń kampanii, wiedza na temat Romów zwiększyła się i zmieniło się ich postrzeganie.

Posłuchaj co mówi Karolina Bobińska z Fundacji Prom - pomysłodawca kampanii

"1/5 badanych przyznaje, że w wyniku kampanii zwiększyła się ich wiedza na temat społeczności romskiej. 29% przyznało, że zniwelowały się stereotypy. Poprawiło się też postrzeganie Romów" - przekonuje Karolina Bobińska z Fundacji Prom - pomysłodawca kampanii. 

Na stronie internetowej kampanii "Jedni z wielu" istnieje też encyklopedia pod adresem romopedia.pl. Można tam znależć 150 haseł dotyczących historii oraz życia współczesnego Romów.

- Poprzez to, co my robimy, poprzez twórczość artystyczną, czy tworzenie myśli romskiej, w tej sferze akademickiej, intelektualnej czujemy się gotowi, żeby mówić w sposób krytyczny na temat całej naszej tożsamości, tego jak ona jest przedstawiana i jakim echem odbija się w społeczeństwie. Mamy takie same wykształcenie jak nasi nieromscy koledzy, jeśli chodzi o środowiska artystyczne i akademickie. Natomiast ciężko jest nam przebić się do mainstreamu. Istnieje takie zaszufladkowanie, że jeżeli jesteśmy romskimi artystami czy romskimi akademikami, to albo jesteśmy naiwni, albo folklorystyczni, albo nie mamy dystansu - mówili w programie Koło Kultury "Znak na głos" goście Dominiki Kozłowskiej, a jednocześnie bohaterowie kampanii społecznej "Jedni z wielu".

Radio Kraków również włączyło się w tę kampanię społeczną. Posłuchaj reportażu Anny Łoś "Doktor Rom". Poczytaj o słuchowisku Radia Kraków "Hejt Radio". 

 

 

(Anna Łoś/ew)

14%
86%