|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co zrobić w przypadku zgubienia lub znalezienia dokumentów?

W wakacje szczególnie łatwo o zagubienie dokumentów. Przekonał się o tym Pan Janusz - nasz słuchacz - z tym, że on akurat nie zgubił, a znalazł. Jak się okazało, było to dość kłopotliwe znalezisko.

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

Fot. archiwum RK

Czerwona, nieduża książeczka leżała przy wejściu do budynku, w którym mieszka pan Janusz.

"Podnoszę - paszport. Chłopak, rok urodzenia 95. Myślę sobie - nieźle się urządził, przecież teraz nigdzie nie wyjedzie. Jeżeli miał jakieś plany, to wszystko mu się powali" - mówi słuchacz.

Po sprawdzeniu, czy dokument nie należy do któregoś z lokatorów, pan Janusz udał się do straży miejskiej. Jak się okazało, to był błąd - straż, jako jednostka samorządowa, nie mogła przyjąć paszportu.

"Rzeczywiście - takie są przepisy. Obowiązuje nas ustawa o rzeczach znalezionych, która dokładnie mówi, że wszelkie dokumenty, jak paszport czy dowód osobisty, należy przekazać najbliższemu komisariatowi policji" - mówi Edyta Ćwiklik z krakowskiej straży miejskiej.

Pan Janusz musiał więc pojechać kilka kilometrów dalej - do najbliższego komisariatu. Tam policjanci przyjęli znaleziony dokument.

"Policjanci sprawdzą, czy taki dokument jest zgłoszony przez kogoś jako utracony i odeślą go do właściwego urzędu, do wystawcy albo też skontaktują się z osobą, na którą został ten dokument wystawiony, i zwrócą go" - mówi Barbara Szczerba z małopolskiej policji. 

Inaczej jest w przypadku, gdy samemu zgubi się dokumenty. Nie trzeba zgłaszać tego policji, a jedynie organowi wydającemu dokument. Jeśli zgubiony został dowód osobisty, należy też natychmiast zadzwonić do jednego z banków, by ten zastrzegł dowód w systemie, z którego korzystają także inne banki.

W przypadku gdy nasze dokumenty zostały skradzione, nie można tego bagatelizować i należy to niezwłocznie zgłosić policji. Kradzież dokumentów jest przestępstwem. Policjanci od ręki wydadzą specjalne zaświadczenie, które będzie potrzebne, by wyrobić nowe dokumenty.

"Taki dokument będzie zarejestrowany i poszukiwany przez policję i będziemy prowadzić czynności, które będą miały na celu ustalenie sprawcy" - tłumaczy Barbara Szczerba. 

Jeżeli natomiast dokumenty zgubiliśmy za granicą, należy zgłosić się do najbliższego polskiego konsulatu lub ambasady i złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Jeśli w danym kraju nie ma takiego, trzeba zgłosić się do konsulatu któregoś z krajów Unii Europejskiej i tam poprosić o pomoc.

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

(Katarzyna Maciejczyk/łk)

100%
0%