|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jerzy Meysztowicz: "Jak przyjmowaliśmy Czeczenów to nie było problemu"

- To nie jest ważne, czy to chrześcijanie czy muzułmanie - tak o uchodźcach, którzy mieliby trafić do Polski, mówił na antenie Radia Kraków Jerzy Meysztowicz, były wicewojewoda małopolski, jedynka na krakowskiej liście wyborczej Nowoczesnej Ryszarda Petru. Jego zdaniem za rosnącą niechęć wobec uchodźców odpowiada brak odpowiedniej informacji ze strony władz.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

- Nie wiemy, jak potraktować uchodźców. Czy Polska jest dla nich tylko przystankiem w drodze na zachód, czy też mamy ich traktować jak zastrzyk demograficzny dla Polski - mówił Meysztowicz w porannej rozmowie Radia Kraków. Jego zdaniem, w przypadku muzułmanów jest duże prawdopodobieństwo, że wyjadą z Polski na zachód, bo tam są ich większe skupiska.


Zapis rozmowy Jacka Bańki z krakowską jedynką Nowoczesnej, Jerzym Meysztowiczem.

 

Ryszard Petru, szef Nowoczesnej, mówi nie dla antypisowskiej koalicji po wyborach? To wykluczone?

- Powiem tak. Nasze programy tak się różnią i mamy tak różne podejście do gospodarki, że trudno sobie wyobrazić koalicję. Będziemy starali się wpływać na jakość ustaw i na rzeczy, na których nam zależy. Będziemy przekonywać inne kluby, że to, co my proponujemy, jest dobrym rozwiązaniem.

 

Wiele osób mówi, że prędzej czy później wpadniecie w objęcia PO.

- Jak chodzi o PO, to Nowoczesna powstała na przekór Platformie. PO uważała, że wszystko osiągnęła i zapomniała o swoich obietnicach. Ludzie byli zdegustowani i uznali, że warto powołać do życia formację, która przybliży początkowe hasła. PO tego nie zrobiła i dlatego wiele osób poparło Ryszarda Petru. Jest formacja, która wzmocni liberalną część sceny politycznej. Zaproponujemy rozwiązania, które pchną kraj do przodu.

 

Jednocześnie Ryszard Petru pytany przez tygodnik Newsweek o koalicję z PiS mówi, że wszystko jest możliwe.

- Była to dyplomatyczna odpowiedź. Nigdy polityk nie powinien mówić nigdy. Wszystko zależy od podziału mandatów. Wydaje się, że najbliższym partnerem dla nas jest PO, ale jest za wcześnie, żeby o tym mówić. Jesteśmy na kompletnie odwrotnych biegunach z PiS.

 

Jakie są warunki brzegowe związane z gospodarką do stworzenia koalicji?

- W tej chwili zaproponowaliśmy rozwiązanie 3x15. My to przeliczyliśmy i wyszło, że lepszym rozwiązaniem byłoby 3x16. Wtedy system podatkowy jest prosty i gospodarka może się rozwijać. To podstawa. Są jednak inne sprawy jak kadencyjność w Sejmie i samorządach. Na to stawiamy. To może poprawić wygląd sceny politycznej i Polski.

 

Ucieranie stanowisk jest możliwe przy rozmowach?

- Tak. Podstawą nie są względy ideologiczne. Dla nas najważniejsza jest gospodarka i rozwój kraju.

 

Niedługo zapadną decyzje ws. uchodźców. Jutro jest unijny szczyt. Gazeta Wyborcza przynosi badania, które pokazują, że ponad 70% Polaków jest negatywnie nastawionych do muzułmanów. Orientalista Mirosław Sadowski pisał w Rzeczpospolitej, że sporo zapłacimy za przyjęcie muzułmanów. Jarosław Gowin stale powtarza, że tylko chrześcijanie. Może to powinien być nasz warunek?

- Ja myślę, że nie powinniśmy tak stawiać sprawy. Ludzie zdecydują. Jak w gronie uchodźców będą chrześcijanie, to oni pewnie zostaną. Muzułmanie lubią się czuć we własnym środowisku. Jest duże prawdopodobieństwo, że celem muzułmanów nie będzie Polska a zachód. Tam są większe skupiska muzułmanów. Możliwość określania, czy wolimy muzułmanów czy chrześcijan, nie jest ważna. Ważne jest podejście. Brakuje jasnej informacji. Kilka miesięcy temu te notowania wyglądały inaczej. Wtedy ludzie byli lepiej nastawieni wobec uchodźców.

 

Czyli problemem jest polityka informacyjna? Pan, jako wicewojewoda, przyjmował Czeczenów.

- Tak. Powiem, że to nie byli chrześcijanie. To były dziesiątki tysięcy ludzi. To było dobrze zorganizowane, był pomysł i ośrodki. Ośrodki były rozproszone i nie czuło się napływu ludzi. Ci ludzie często zostali w Polsce i tu pracują. Tu zabrakło myślenia do przodu, co zrobić z uchodźcami. Brakuje deklaracji rządu, jak potraktować uchodźców. Czy ich przyjmujemy i zapewnimy im godne warunki na przeczekanie czy nastawiamy się na to, że oni mogą być dla nas zastrzykiem nowej siły roboczej dla rozwoju kraju? Czy może potraktujemy Polskę jako przystanek i im powiemy jak trafić do Niemiec?

 

Za to rząd krytykuje Beata Szydło. Zgadza się pan z tą krytyką, że wciąż nie wiemy, na czym stoimy?

- Beata Szydło krytykuje wszystko. Te kilka tygodni, które zostały zmarnowane na dyskusję o liczbach, spowodowały, że nie jesteśmy przygotowani. Musimy się zastanowić, jak rozlokować tych ludzi. Nie krytykuję osób, które mówią, że wśród uchodźców mogą być terroryści. Te środowiska się radykalizują, jak nie mają godnych warunków. Wtedy następuje radykalizacja. Jak będą skupieni w obozach, to może być problem. Jak to zostanie dobrze przygotowane, to ci ludzie mogą zostać. Od polityków zależy, żeby ci ludzie czuli się mile widziani.

 

Ostatni sondaż pokazuje lepsze wyniki Nowoczesnej. 6% pana zadowala?

- Nie. To nie zadowala. Cieszy jednak fakt, że znowu mamy wynik powyżej progu. Badania wskazują, że jak Nowoczesna będzie miała 7-8%, to PiS nie będzie samodzielnie rządził. Dajemy szansę ludziom, żeby nie głosowali przeciwko. Część głosów na PO to były głosy przeciwko PiS. My damy taką ofertę, że ludzie zagłosują za czymś.

 

Premier Kopacz mówi, że głos na Nowoczesną to umocnienie PiS.

- Nie. Głos na Nowoczesną nie jest stracony.

 

Będą książeczki. Jak się dobrze wylosuje, to może być dobry wynik.

- Mam nadzieję, że tym razem jedynkę będzie miała Nowoczesna.

7%
93%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 33

medyk

Niedziela, 4 października 2015, 15:29

@andrzej

Niezły żartowniś z ciebie chyba pójdę do apteki by coś kupić na uspokojenie na róg Rynku i św Jana ,jest taka piękna ,historyczne wnętrze istny zabytek farmacji-tradycja. zaraz zaraz chyba nie. Szanowny Pan Jerzy M. ją zniszczył całkowicie

Odpowiedz

jack

Niedziela, 4 października 2015, 15:22

Problem polega na tym ,ze nikt nie pyta społeczeństwa czy chce uchodźców i czy chce ich utrzymywać. No a , w sytuacji gdy wielu Polaków bieduje ,a tamtym trzeba zapewnić godne warunki to nastroje się radykalizują

Odpowiedz

kk

Środa, 23 września 2015, 08:35

@andrzej

program Nowoczesnej to program PO z sprzed lat. I dymu popiołu z tego programu nie ma.

Odpowiedz

Mina

Wtorek, 22 września 2015, 19:30

@andrzej

Ileż to w różnych programach różni politycy naobiecywali nam różnych rzeczy...

Odpowiedz

wh

Wtorek, 22 września 2015, 18:26

Czeczeńcy mieli nasze współczucie ponieważ byli gnębieni i mordowani, tak jam my, przez Rosjan.

Odpowiedz

andrzej

Wtorek, 22 września 2015, 18:20

Żeby zrozumieć dla niedowiarków o czym mówił Jerzy Meysztowicz przeczytajcie program Nowoczesnej.To nadzieja lepszej Polski i dobrobytu Polaków.

Odpowiedz

xxx

Wtorek, 22 września 2015, 15:35

Że-na-da. Ale miejmy trochę serca, niech sobie partia pana Petru ma te 4,9% głosów, jestem za.

Odpowiedz

Wtorek, 22 września 2015, 13:51

Panie wojewodo gdzie będa mieszkać ci uchodzcy?

Odpowiedz

Wtorek, 22 września 2015, 13:23

Ta partyjka to żydowska wydmuszka. I już geszefcik https://www.youtube.com/watch?v=jf6mPr9zVRc

Odpowiedz

kkj

Wtorek, 22 września 2015, 12:36

Nowoczesna.pl to ugrupowanie kolegów Bolka od spraw zakulisowych i innych pomiotów poprzedniego systemu czy też banksterów. Ciekawe czy go wykopią z Zakonu Maltańskiego za liberalizm w stosunku do muzułmanów.

Odpowiedz

zbig

Wtorek, 22 września 2015, 12:21

Dzisiaj w RK była rozmowa z Polką mieszkającą w jakimś muzełmanowie i opowiadała jak to fajnie jest w chuście chodzić na głowie i jakie to fajne te chusty. Powiedziała jednak że jest różnica jak się jedze w aucie z chustą czy bez. Dla tego dla spokoju wybiera chustę. Ale co tam chusty fajne są. Pewnie gdyby inaczej mówiła to łomot gwarantowany. Dajcie spokój w RK z promowaniem ubogacania kulturowego. Ubogacić to się można jadąc do nich na wycieczkę. Ciekawe czy ktoś by się odważył stosować nasze zasady kulturowe w muslimowie. Zatem trzeba tępić wszelkie przejawy narzucania zasad przez przybyszów i trąbić o tym na lewo i prawo.

Odpowiedz

kk

Wtorek, 22 września 2015, 12:07

@Myślący obuwatel

Jawohl Herr Myślący Obuwatel!!!!!!

Odpowiedz

zbig

Wtorek, 22 września 2015, 12:04

A ja bym chciał aby Polska była potęgą i każdy czuł się w niej dobrze, czy to chrześcijanin czy to muzułmanin czy buddysta czy żyd. Jednak jest to nie możliwe gdyż przywódcy duchowi nawołują do nietolerancji a głupi ludzie do tego się stosują. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest wypalenie wszelkich przejawów religii i po kłopocie. Co też jest niemożliwe. Zatem tak czy siak mamy przerąbane. A skoro w Polsce jest przeszło 92% katolików którzy nie rzucają się do gardła przybyszom pod byle pretekstem to tyko trzymać ten % i nie wpuszczać hurtowych ilości innowierców. I trzepać każdego na granicach bo Schengen już nie ma i wzorować się na Orbanie w tej kwestii. To co robi Kopacz z pachołkami to zdrada Polski a zwłaszcza jej suwerenności (chociaż chyba już jej i tak nie mamy) lub przynajmniej jej pozorów.

Odpowiedz

Myślący obuwatel

Wtorek, 22 września 2015, 11:43

@Realista

ostatnie 8 lat to najlepszy okres w historii Polski, skok cywilizacyjny w każdym obszarze i wiele trudnych reform wprowadzonych: Nikt nie zrobił tak dużo dla Polski jak PO.

Odpowiedz

Realista

Wtorek, 22 września 2015, 11:28

@Głos rozsądku

Głosów to szkoda na PO. Nikt tak koncertowo nie roztrwonił zaufania wyborców jakie miało to ugrupowanie. A w podzięce usłyszeliśmy tylko, że ten kraj to "ch.., du.. i kamieni kupa" i że za 6 tys. to tylko frajer albo złodziej pracuje. Jaka to alternatywa pytam? Czego? Kolejnych 4 lat robienia z nas idiotów???

Odpowiedz

jarek

Wtorek, 22 września 2015, 11:27

Następna Chorągiewka POpaprańców -gdzie kasa ta władza i odwrotnie

Odpowiedz

kk

Wtorek, 22 września 2015, 11:03

A gdzie moj post o Czeczenach w Polsce i wsparciu przez nich ISIS. Taka cenzura. co

Odpowiedz

kk

Wtorek, 22 września 2015, 11:01

Dopytywany o komórkę wsparcia logistycznego ISIS, o której działalności w Polsce wspomniano w raporcie ABW za ubiegły rok, mówi, że to grupa ludzi, którzy organizują środki finansowe i przygotowują miejsca odpoczynku i leczenia. To wsparcie dla dżihadu. z Wywiadu z Panem Luczakiem ABW 4 września jeszcze to Wynika z niego, że służby zidentyfikowały 200 osób, które mają związek z Polską i jednocześnie z wojującym fundamentalizmem islamskim. Największą liczbowo grupę stanowią Czeczeni, którzy przebywali kiedyś np. w obozach uchodźców w Polsce. I wciąż utrzymują kontakty nawiązane tutaj.

Odpowiedz

Neon

Wtorek, 22 września 2015, 10:59

Nie podniecajcie się tak nowocześni,"postępowi",otwartych ramion wyborcy,ten kandydat to wzorcowy partyjniacki karierowicz,pod innym szyldem i tymi samymi przyzwyczajeniami.By żyło się lepiej!

Odpowiedz

kk

Wtorek, 22 września 2015, 10:55

Muzułmanie lubią się czuć we własnym środowisku.+ jak wszyscy Semici lubią getto i swój szariat i wola nie dopuszczać policji na teren swoich gett jak w Szwecji

Odpowiedz