|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Bogdan Klich: "To bestialski atak i większa trauma niż rozstrzelanie redakcji Charlie Hebdo"

- To trauma, z której Francuzi długo będą wychodzić. Oni przeżyli wcześniej wiele zamachów, ale ten był wyjątkowo bestialski - mówił na antenie Radia Kraków senator PO, były minister obrony, Bogdan Klich. Jak przyznał, polityka imigracyjna wymaga reformy, bo Europa nie zdała w tej sprawie egzaminu.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: Aleksandra Skóra

- Trzeba wzmocnić ochronę zewnętrznych granic Unii. Takie decyzje już zapadły, teraz trzeba to zrobić - mówił senator Klich w porannej rozmowie Radia Kraków. Były szef resortu obrony nie widzi podstaw, by Polska zaangażowała się wojskowo w interwencję przeciwko Państwu Islamskiemu. "To nie może być też wspólna interwencja NATO" - przekonywał senator Klich.

Przeczytaj: Małopolska solidarna z Francją. Kwiaty i znicze przed konsulatem


Zapis rozmowy Jacka Bańki z senatorem z PO, Bogdanem Klichem.

 

W jaki sposób tragedia we Francji powinna zmienić politykę imigracyjną Europy i Polski?

- Przede wszystkim proszę mi pozwolić skorzystać z anteny i braciom Francuzom złożyć kondolencje. Wczoraj już je złożyłem na ręce ambasadora. Było też moje oświadczenie. Ta masakra to trauma, z której Francuzi długo będą wychodzić. Oni doświadczyli wielu ataków, ale nigdy w takim rozmiarze bestialstwa. Ten zamach jest większą traumą niż ten ze stycznia, czyli rozstrzelanie redakcji Charlie Hebdo.

 

Co z polityką imigracyjną teraz?

- Polityka imigracyjna wymaga głębokiej reformy od czasu kryzysu uchodźczego. Europa nie zdała egzaminu. Mechanizmy sprzed lat nie są skuteczne. Ich ofiarą mogło paść Schengen. W dalszym ciągu ta groźba jest. Tymczasowo jest granica między Austrią i Niemcami. Polityka imigracyjna UE powinna polegać na wzmocnieniu zewnętrznych granic Unii. Takie decyzje już są. Teraz czas na egzekucję. Trzeba wzmocnić zewnętrzną granicę UE, nawet jakby przeciwnicy mówili, że Unia staje się twierdzą. Niech tak będzie. Granica musi być dobrze chroniona.

 

Co ze zobowiązaniami? 7000 uchodźców, o których była mowa i koniec?

- Poprzedni rząd wywalczył, że nie będzie automatyzmu w przyszłości. Jak ktoś będzie chciał rozdzielać kolejne kwoty imigrantów to nie będzie zasady, że każdy kraj musi to akceptować. Możemy odmówić. Grupę, którą wynegocjował rząd premier Kopacz, powinniśmy przyjąć pod tymi warunkami, które udało się wynegocjować. Jednym z nich jest prześwietlenie tych azylantów, żeby mieć gwarancje, że nie są oni zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Służby polskie potrafią to robić. W ubiegłym roku i poprzednim w Polsce prawo stałego lub czasowego pobytu otrzymało 60 tysięcy osób. Każda z tych osób jest prześwietlana.

 

Przyszły minister w rządzie Beaty Szydło, Konrad Szymański mówił, że powinniśmy się wycofać. Potem jego wypowiedź przez przyszłego szefa MSZ została inaczej zinterpretowana i nie ma już tak żelaznego stanowiska. Co ze wspólną interwencją militarną? To jest możliwe? Grzegorz Schetyna mówi o globalnej koalicji, która by walczyła w Syrii.

- Minister Szymański się zagalopował w swojej pierwszej wypowiedzi. Potem ją łagodził podkreślając konieczność gwarancji bezpieczeństwa w przypadku azylantów. Wspólna operacja militarna już się odbywa. Koalicja kilkunastu państw pod przewodnictwem USA z udziałem Francji, bombarduje pozycje Państwa Islamskiego od dłuższego czasu. To za późno i w za małej skali. Rozumiem, że pan pyta o nasze zaangażowanie. Nie widzę podstaw, żeby Polska angażowała się wojskowo w tę operację. Nie widzę też perspektyw, żeby NATO dało szyld dla tej operacji, nawet skoro od wczoraj toczą się dyskusję na temat czy nie powinna to być wspólna operacja NATO-wska. Nie. W operacji powietrznej powinny brać udział kraje, które w niej uczestniczą, ewentualnie jakieś inne, ale dla Polski miejsca tam nie ma.

 

Co z granicami i Schengen? Kontrole są nieuniknione?

- Trzeba zrobić wszystko, żeby Schengen zostało utrzymane. Przyzwyczailiśmy się do braku granic. To symbol UE. Jak jednak Schengen ma być utrzymane, zewnętrzne granice muszą być lepiej chronione. Wyzwaniem dla UE jest wzmocnienie mechanizmów antyterrorystycznych w Unii. Po Madrycie i Londynie, po tamtych zamachach, Unia poszła po rozum do głowy i wprowadziła pierwsze narzędzia koordynujące współpracę wywiadów, służb specjalnych, policji czy wymiaru sprawiedliwości. Okazuje się, że to teraz nie wystarcza. Musi być kolejny krok. Państwa muszą się zgodzić na podzielenie się z Unią częścią swoich kompetencji w tym zakresie. Wiem, że wielu jest przeciwnych takiemu ograniczaniu suwerenności państw. Wielu w zalewie nacjonalizmów będzie się temu przeciwstawiało. Jednak wiele państw, w tym Polska, nie są w stanie się przeciwstawić zagrożeniu. Unia musi przejąć część kompetencji. To potrzeba chwili.

 

Dziś zaprzysiężenie rządu Beaty Szydło. Czego pan oczekuje od nowego szefa MON i koordynatora służb specjalnych?

- Oczekuję, że ministrowie będą prowadzili politykę wzmacniającą nasze zdolności obronne i nasze bezpieczeństwo. Muszą to robić w układzie sojuszniczym z NATO i w układzie partnerskim z UE. Nie jest tak, że Polska jest poza UE. Jesteśmy elementem UE. Troska o siłę Unii musi być troską tego rządu. Ten rząd nie może się odwracać plecami. Musi zabiegać, żeby UE była jak najsilniejsza, bo tylko obecność Polski w silnej Unii ma sens.

 

Jak pan ocenia gabinet premier Szydło? Słyszymy o silnym pionie gospodarczym. Sektory siłowe to wielka niewiadoma. Zgodzi się pan z tym?

- Dla mnie szokiem są ministrowie Macierewicz i Ziobro. To osoby, które są chodzącymi symbolami niesławnej IV RP. Przez te osoby byli oskarżani obywatele, którzy potem wygrywali procesy. Po czynach ich poznamy, ale nie wierzę w przemianę tych ministrów, którzy w latach 2005-2007 byli symbolami bezkarności władzy w stosunku do obywatela. Dla opozycji ochrona praw obywatelskich i obrona wolności Polaków, obrona proeuropejskiego kursu Polski i obrona prawa to zasadnicze zadania.

 

Kto powinien poprowadzić PO?

- Taką decyzję podejmą członkowie PO w głosowaniu. Takie zasady obowiązują w PO. Na razie wiemy, że będzie kandydował Grzegorz Schetyna, Borys Budka. Minister Siemoniak to rozważa. Decyzję podejmą członkowie PO.

 

Nowa młoda osoba czy Grzegorz Schetyna?

- Zobaczymy na jakie cechy postawią członkowie PO.

13%
87%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

sentinel

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 18:36

Jedyna sensowna wypowiedź dotyczy konieczności zmiany polityki imigracyjnej . Tyle tylko , że pan Klich może sobie pogadać , a tymczsem Juncker bezpośrednio po wydarzeniach w Paryżu oświadczył , że rewidowanie dotychczasowej polityki wobec imigrantów nie jest konieczne . W tej sytuacji postulowanie oddania Brukseli kompetencji dotyczących ochrony granic państw członkowskich UE jest jakimś ponurym żartem . O ile zamknięcie i uszczelnienie zewnętrznej granicy Unii było konieczne już kilka miesięcy wcześniej , to żadne dotychczasowe procedury weryfikacyjne nie dadzą 100% gwarancji . Uczestnicy zamachów w Paryżu , którzy niedawno przekroczyli granicę UE też byli weryfikowani i żadnych związków z terroryzmem nie zauważono . Kolejny zamachowiec już w roku 2012 stawał przed francuskim sądem pod zarzutem przynależności do siatki terrorystycznej , ale zamiast do więzienia ,trafił pod dozór policyjny (jak się okazało - zupełnie nieskuteczny) . Rządzona przez biurokratów , przesiąknięta poprawnością polityczną i prawami bandyty Unia , nie jest obecnie żadną gwarancją bezpieczeństwa .

Odpowiedz

blablabla

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 15:03

POważnie?co ty nie POwiesz.....aaaa zabitych jest 132 osoby a wy w dzienniku o 15 mówicie że 129.......

Odpowiedz

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 14:55

@krakus

oczywiście, doprowadził do tego , że armia stała się marionetkowa. Siemoniak miał dobre decyzje a teraz.......................beznadziejna sprawa.

Odpowiedz

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 14:23

ulubiony medrzec radia krakow.zenada.

Odpowiedz

Polak

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 12:12

Jak zwykle "mowa trawa" ale to normalne u polityków PO

Odpowiedz

krakus

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 10:31

klich to niech milczy bo jest odpowiedzialny za tragiczny stan naszej armii, niezdolnej do obrony kraju.

Odpowiedz

obywatel

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 09:35

bardzo mądra wypowiedź

Odpowiedz