|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Pora na doktora": zima to trudny czas dla cery naczynkowej

Zaczerwienienia w okolicach nosa i policzków, długotrwałe rumieńce, drobna sieć czerwonych „pajączków” – to najczęstsze problemy, z którymi borykają się osoby o cerze naczynkowej. Jak o nią dbać zwłaszcza teraz, zimą? O tym z Agnieszką Stawowiak, lekarzem medycyny estetycznej rozmawia Marlena Zając.

Posłuchaj rozmowy Marleny Zając z Agnieszką Stawowiak, lekarzem medycyny estetycznej

fot. RK

Pojawienie się rumienia, kiedy np. wchodzimy z mroźnego powietrza do ciepłego mieszkania jest fizjologiczną reakcją organizmu. Problemem jest jednak dłuższe utrzymywanie się rumienia. Na czym polega specyfika cery naczynkowej? Skąd bierze się rumień i dlaczego nie chce zniknąć?

Cera naczynkowa jest cerą bardzo wrażliwą. Charakteryzuje się właśnie występowaniem rumienia na twarzy, zaczerwienieniem zwłaszcza w okolicach nosa, policzków, brody. I tak, jak pani wspomniała, w momencie, kiedy wchodzimy do mieszkania z mrozu ten rumień pojawia się zawsze, to reakcja fizjologiczna, ale on znika. Problemem jest sytuacja, kiedy rumień jest przewlekły. Dzieje się tak dlatego, że naczynia krwionośne się rozszerzają, a później nie chcą się obkurczyć. Stąd rumień, zaczerwienienie twarzy bardzo trudne do wyleczenia.

Dlaczego to kobiety częściej borykają się z problemem cery naczynkowej?

Jedną z dwóch etiopatologii powstawania rumienia są estrogeny, hormony żeńskie, które powodują relaksację mięśniówki naczyń krwionośnych. Drugą przyczyną jest genetyka. Jeżeli ktoś w naszej rodzinie ma lub miał cerę naczynkową, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten problem będzie i nas dotyczyć.

Czego nie lubi cera naczynkowa?

Przede wszystkim, teraz, zimą, wahań temperatury, przechodzenia z zimnego pomieszczenia do ciepłego. Poza tym przy cerze naczynkowej powinniśmy unikać potraw ostrych, potraw gorących, używek. Ponadto stres i emocje również nie są w tym przypadku wskazane. Należy też unikać mycia twarzy gorącą wodą.

Jakich preparatów szukać? Co powinny zawierać?

Te preparaty powinny zawierać substancje powodujące obkurczenie naczyń, a także łagodzące objawy rumienia. Zatem w tych preparatach powinniśmy szukać witamin: K, C, PP, wyciągu z arniki, miłorzębu, kasztanowca.

Czy cera naczynkowa wymaga troskliwszej opieki teraz, zimą?

Zdecydowanie tak. Powinniśmy ją dobrze zabezpieczyć tłustymi kremami. Pamiętajmy o kremach z filtrem, nawet teraz, zimą. Zwłaszcza kiedy jeździmy na nartach.

Kosmetyki mogą wzmocnić naczynka i zapobiec pojawieniu się nowych zmian, ale nie usuną tych, które już się pojawiły. Z pomocą przychodzą jednak lekarze medycyny estetycznej. Jakie mamy możliwości?

Mamy możliwość wykonania zabiegów wykorzystujących zjawisko fototermolizy. Światło lasera uderza w hemoglobinę znajdującą się w naczynkach, powoduje obkurczenie naczyń, zanik i eliminację z organizmu. Zamykać naczynka możemy też urządzeniem IPL.

Nieleczony rumień z czasem będzie się nasilał. Do czego może prowadzić?

Może prowadzić do powstania pajączków naczyniowych czy rozwoju trądziku różowatego, choroby przewlekłej, dotyczące głównie kobiet, trudnej do wyleczenia.

67%
33%