- Powszechnie uważa się, że osteoporoza to choroba wieku podeszłego. Problem osteoporozy raczej nie dotyka dzieci i młodzieży, ale ryzyko osteoporozy w życiu współczesnych dzieci jest spore.

- Współczesne dzieci i młodzież spędzają większość czasu przy komputerze, nie biegają. nie ćwiczą. Istnieje duże ryzyko, że ich masa kości będzie mała - są na to badania naukowe. W związku z tym mówimy o osteoporozie naszych dzieci za 50 lat, a wtedy będzie już za późno. To będzie katastrofa.

 

- Osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości, ponieważ bardzo długo nie daje żadnych dolegliwości bólowych i często pierwszym objawem jest złamanie. Dlaczego mówi się, że to złamanie może doprowadzić do śmierci?

- Wszystkie statystyki w Polsce i na świecie dowodzą, że po złamaniu biodra w ciągu roku umiera co czwarta kobieta i co trzeci mężczyzna. Umierają nie skutkiem samego złamania, ale skutkiem powikłań. Te powikłania to choroba zakrzepowa lub infekcje. Niektóre złamania grożą śmiercią, inne kalectwem. Mówimy, że jest cichym złodziejem kości, bo nie daje objawów. Jedynym objawem u osoby starszej jest obniżanie wzrostu. 

 

- Dlaczego  ryzyko złamania u kobiety 50-letniej wynosi aż 40%?

- U kobiety życiowe ryzyko złamania wynosi 40%, u mężczyzn to 8%. Kobiety narażone są na złamanie z racji menopauzy, bo w wieku 50 lat spada poziom estrogenów. Następuje wtedy zwiększenie resorpcji kości, dlatego osteoporoza jest częstsza u kobiet niż u mężczyzn.

 

- Dlaczego po pierwszym takim złamaniu ryzyko kolejnego wzrasta 2-10-krotnie? 

- Przebyte złamanie mówi nam, że osoba ma kruchy szkielet. 

 

- O czym powinniśmy pamiętać w Światowym Dniu Osteoporozy?

- Powinniśmy wiedzieć, że osteoporoza grozi każdemu, czy się tego chce, czy nie