|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Osteoporoza - choroba wieku podeszłego?

W Polsce mamy 2 mln 700 osób ze złamaniami osteoporotycznymi. W 2014 roku w Małopolsce odnotowano 11 050 nowych złamań. O osteoporozie w Światowym Dniu Osteoporozy rozmawiają prof. Edward Czerwiński - kierownik zakładu Chorób Kości i Stawów CM UJ, dyrektor Krakowskiego Centrum Medycyny i Wiola Gawlik.

Posłuchaj rozmowy Wioli Gawlik z prof. Edwardem Czerwińskim

Fot. pixabay

- Powszechnie uważa się, że osteoporoza to choroba wieku podeszłego. Problem osteoporozy raczej nie dotyka dzieci i młodzieży, ale ryzyko osteoporozy w życiu współczesnych dzieci jest spore.

- Współczesne dzieci i młodzież spędzają większość czasu przy komputerze, nie biegają. nie ćwiczą. Istnieje duże ryzyko, że ich masa kości będzie mała - są na to badania naukowe. W związku z tym mówimy o osteoporozie naszych dzieci za 50 lat, a wtedy będzie już za późno. To będzie katastrofa.

 

- Osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości, ponieważ bardzo długo nie daje żadnych dolegliwości bólowych i często pierwszym objawem jest złamanie. Dlaczego mówi się, że to złamanie może doprowadzić do śmierci?

- Wszystkie statystyki w Polsce i na świecie dowodzą, że po złamaniu biodra w ciągu roku umiera co czwarta kobieta i co trzeci mężczyzna. Umierają nie skutkiem samego złamania, ale skutkiem powikłań. Te powikłania to choroba zakrzepowa lub infekcje. Niektóre złamania grożą śmiercią, inne kalectwem. Mówimy, że jest cichym złodziejem kości, bo nie daje objawów. Jedynym objawem u osoby starszej jest obniżanie wzrostu. 

 

- Dlaczego  ryzyko złamania u kobiety 50-letniej wynosi aż 40%?

- U kobiety życiowe ryzyko złamania wynosi 40%, u mężczyzn to 8%. Kobiety narażone są na złamanie z racji menopauzy, bo w wieku 50 lat spada poziom estrogenów. Następuje wtedy zwiększenie resorpcji kości, dlatego osteoporoza jest częstsza u kobiet niż u mężczyzn.

 

- Dlaczego po pierwszym takim złamaniu ryzyko kolejnego wzrasta 2-10-krotnie? 

- Przebyte złamanie mówi nam, że osoba ma kruchy szkielet. 

 

- O czym powinniśmy pamiętać w Światowym Dniu Osteoporozy?

- Powinniśmy wiedzieć, że osteoporoza grozi każdemu, czy się tego chce, czy nie

67%
33%