Wiola Gawlik-Janusz: - Za nami upalny weekend, więc porozmawiajmy o słońcu w aspekcie zdrowotnym. Wiadomo o korzyściach wypływających z kąpieli słonecznych, o sporej dawce witaminy D, o wydzielaniu endorfin, ale i o zagrożeniach typu czerniak. Jest jeszcze jedna ważna kwestia - na słońce można być uczulonym. Czym jest alergia na słońce i jak odróżnić ją od poparzenia słonecznego?

Dr Paweł Brzewski: To jest częsty problem, który dotyczy różnych populacji, u kobiet występujący częściej niż u mężczyzn.

Wiola Gawlik-Janusz:  - A dlaczego u kobiet częściej?

Dr Paweł Brzewski: Tego nie wiadomo. Pewne badania amerykańskie sugerują, że występowanie alergii u obu płci jest takie samo, natomiast w badaniach europejskich wykazano, że nawet 9-krotnie częściej występuje u kobiet. Może to wynika z tego, że kobiety częściej korzystały z przewlekłych ekspozycji. Alergia na słońce, czasami nazywana zatruciem słonecznym, to choroba, która nazywa się wielopostaciowe osutki świetlne. Występuje nawet u 20% populacji w ciągu danego lata. Pojawia się na wiosnę lub wczesnym latem przy pierwszych ekspozycjach na słońce. Różni się od poparzenia słonecznego, bo oparzenie to uszkodzenie gwałtowne i nagłe skóry, natomiast w wielopostaciowych osutkach świetlnych te zmiany są w postaci jednakowych wykwitów, np. grudek. Będą się pojawiały w miejscach odkrytych, narażonych na kontakt ze słońcem, np. twarz, szyja, przedramiona lub kończyny dolne. Inny jest mechanizm powstawania tych zmian, inny jest też przebieg. Takie zmiany samoistnie się wycofują. Powstają też później - przy oparzeniu parę minut, godzin po ekspozycji, przy osutkach parę godzin lub parę dni po naświetlaniu.

Wiola Gawlik-Janusz: Powiedział pan, że one same ustępują. Nie trzeba ich leczyć?

Dr Paweł Brzewski: W większości przypadków te zmiany będą samoistnie ustępować i będzie dochodziło do reakcji przyzwyczajenia się na słońce, co też stosujemy w terapiach. 

Wiola Gawlik-Janusz: Skąd my, pacjenci mamy wiedzieć, że jesteśmy uczuleni na słońce?

Dr Paweł Brzewski: Tego też nie da się do końca sprawdzić. W naszej praktyce dermatologicznej wykonujemy różne testy, fototesty, próby świetlne, gdzie próbujemy określić nadwrażliwość na słońce.

Wiola Gawlik-Janusz: Czyli to nie jest alergia, którą można wykryć już w dzieciństwie?

Dr Paweł Brzewski: Raczej nie. Wielopostaciowe osutki świetlne w dzieciństwie są mniej częste niż w wieku dorosłym. Taki typowy okres występowania to okres od 18. do 50. roku życia. Po 50. roku życia one nie występują.

Wiola Gawlik-Janusz: O czym powinniśmy pamiętać tuż przed latem?

Dr Paweł Brzewski: Korzystajmy rozsądnie ze słońca. Nie opalajmy się w godzinach największego nasilenia słonecznego, korzystajmy z kremów z wysokim filtrem.