Podział majątku. Co to jest wspólny majątek?

 

Majątek wspólny, zwany dorobkowym, jest majątkiem, który powstaje z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Od tego momentu powstaje wspólny majątek dorobkowy, który może podlegać podziałowi z chwilą, w której ustanie ustrój majątkowy, a ustaje on na skutek albo wyroku rozwodowego, albo wyroku ustanawiającego rozdzielność majątkową, albo też na skutek umowy u notariusza, gdzie strony mogą powiedzieć, że z dniem dzisiejszym wyłączamy ten ustrój majątkowy, wprowadzamy na przykład rozdzielność majątkową. 

 

Dzielimy to, czego dorobiliśmy się wspólnie podczas trwania małżeństwa. Czy dzielimy po połowie niezależnie od tego, ile pracy włożyliśmy w powstanie tego majątku?

 

Zasadą jest, że udział w majątku dorobkowym jest równy, natomiast jedna ze stron może się domagać ustanowienia nierównych udziałów w tym majątku.  Aby do takiego nierównego udziału doszło, to nie wystarczy tylko to, że mamy dysproporcję pomiędzy zarobkami, czyli ja zarabiam bardzo dużo, a mój współmałżonek mało, tylko po stronie tego drugiego małżonka musi jeszcze zaistnieć niechęć do tego, żeby ten majątek przysparzać, albo na przykład marnotrawienie go. Obrazując to, mąż pracuje, zarabia wielkie pieniądze, żona prowadzi dom, wychowuje troje, czworo dzieci, nie pracuje, to ona przyczynia się do tego, aby ten majątek wspólny mógł także być pomnażany dlatego, że mąż ma możliwość zarobkowania. Fakt, w którym jeden ze współmałżonków zarabia, a drugi nie, i zajmuje się wyłącznie prowadzeniem domu, nie jest przesłanką do tego, aby pozbawić go udziału we wspólnym majątku albo orzec nierówne udziały.

 

Co to jest tak zwany majątek osobisty, który nie podlega podziałowi?

 

Zanim małżonkowie wstąpią w związek małżeński każdy z nich najczęściej ma jakiś swój majątek, czy to pieniądze, czy to jakąś nieruchomość, czy samochód, i ten majątek będzie stanowił majątek osobisty każdego z małżonków i pozostanie on majątkiem osobistym także po rozwodzie. Wspomnieć należy o prawie surogacji, czyli, jeżeli mam coś, co stanowi mój majątek osobisty i w trakcie małżeństwa sprzedam, na przykład samochód albo mieszkanie, i te środki przeznaczę na zakup innego samochodu, innego mieszkania to, mimo że to nastąpi w trakcie małżeństwa, będzie to nadal stanowiło mój majątek osobisty, czyli taki, który nie podlega podziałowi. 

 

Czy spadek lub darowizna, które otrzymujemy w trakcie trwania małżeństwa, czy to jest także nasz majątek osobisty, czy wchodzi do majątku wspólnego?

 

Generalną zasadą jest to, że spadek, czyli przedmioty, które odziedziczyliśmy na skutek spadkobrania oraz darowizna stanowią nasz majątek osobisty.

 

Niezależnie od tego czy otrzymujemy go przed małżeństwem czy w trakcie trwania małżeństwa?

 

Tak. Oczywiście darczyńca może postanowić, że daruje nam to wspólnie, natomiast jeżeli nie ma takiego zapisu to darowizna jest majątkiem osobistym. 

 

Czasem małżonkowie mówią, że nie spodziewali się takich reakcji współmałżonka przy podziale majątku, jak to ma miejsce na sali sądowej.

 

Tak, emocje są ogromne. Strony zaczynają walczyć o przysłowiową złotówkę. Największe kuriozum, jakie osobiście widziałem w trakcie postępowania, to wnioskiem o podział były objęte sportowe buty lekko znoszone. 

 

Zobacz także:

- październikowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa rodzinnego
- listopadowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa spadkowego
- grudniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw konsumenta
- styczniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw pacjenta i lekarza
- lutowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa pracy