W marcu w prawniczym cyklu Radia Kraków będziemy mówić o prawie podatkowym. W środy tuż po 10:50 radca prawny czeka na telefony słuchaczy pod numerem 12 200 33 33.

 

Czy każdy może przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego, czyli czy nawet osoby, które są już na rencie lub emeryturze, lub takie, za które pracodawca wypełnia deklarację PIT?

 

Każdy podatnik, który ma do zapłacenia podatek na dany rok podatkowy może przekazać 1%. Jest to w zasadzie czynność bardzo prosta, wystarczy w odpowiednie miejsca w tych zeznaniach podatkowych wpisać numer KRS organizacji, na którą chcemy przekazać pieniądze, oraz kwotę, którą chcemy na rzecz tej organizacji przekazać. Oczywiście – jak wszyscy wiedzą – jest to 1%, natomiast może to być kwota mniejsza. Nie może to być kwota większa, niż ten 1% należnego podatku.

 

Tak dzieje się w momencie, kiedy sami wypełniamy taką deklarację, a co w tych sytuacjach, o których już wspominaliśmy, czyli na przykład, kiedy za nas ZUS składa te deklaracje?

 

W takiej sytuacji podatnik niestety musi potraktować PIT otrzymany od ZUS-u jako informację o dochodach i pobranych zaliczkach i – niestety – ale sam wypełnić zeznanie podatkowe, w którym wskaże właśnie organizację pożytku, na którą chce przekazać 1%.

 

Podobnie, jeśli taką deklarację wypełnia za nas pracodawca?

 

Tak samo, jeśli taką deklarację wypełnia pracodawca.

 

Powiedziała Pani o tym, że ta kwota nie może przekraczać 1% - a czy możemy podzielić kwotę i na przykład ten 1% przekazać na rzecz kilku organizacji?

 

Taka sytuacja jest możliwa jedynie wtedy, kiedy wypełniamy kilka zeznań podatkowych, z kilku tytułów, czyli z jednej strony mamy PIT-37 (czyli na przykład dochody uzyskiwane ze stosunku pracy), a z drugiej strony dochód ze sprzedaży nieruchomości (czyli PIT-39), czy dochody z giełdy (PIT-38). Wtedy możemy z każdego tego zeznania przekazać 1% na rzecz innej organizacji. Natomiast jeżeli mamy dochody tylko ze stosunku pracy i składamy tylko jedno zeznanie podatkowe, nie ma możliwości podzielenia tej kwoty pomiędzy różne podmioty.

 

Wiele osób też pyta, czy oni, jako ofiarodawcy, muszą zostać ujawnieni w tym dokumencie. Obawiają się np. tego, że ten 1%, który przekazują zdradza, jakie są ich dochody.

 

Oczywiście nie ma obowiązku wyrażania zgody na przekazywanie danych do takiej organizacji pożytku publicznego. W tym celu jest specjalna rubryka właśnie w zeznaniu podatkowym, którą zaznaczamy: albo wyrażamy zgodę, albo nie. Taka zgoda w zasadzie jest potrzebna tylko w celu albo statystyki, albo tak naprawdę podziękowań przekazywanych później przez te organizacje na rzecz „darczyńców".

 

Powiedzmy jeszcze, co dzieje się, kiedy spóźnimy się ze złożeniem deklaracji?

 

Niestety w sytuacji, kiedy zeznanie nie jest złożone w terminie, nie ma możliwości później przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dlatego w takich sytuacjach często podatnicy składają nawet puste zeznania, żeby tylko takie zeznanie złożyć i później (w terminie miesięcznym) to zeznanie skorygować, i wtedy można jeszcze właśnie uratować ten 1%, czyli w tej korekcie zeznania można wskazać organizację i przekazać pieniądze na jej rzecz.

 

Mówimy o tym, że przekazujemy pieniądze na rzecz konkretnej organizacji. Czy także w ramach działania tej jednej organizacji możemy sprecyzować cel, na który przekazujemy nasze pieniądze?

 

Oczywiście, jeżeli organizacja ma kilka takich celów i daje taką możliwość wyboru, na który z tych celów przekażemy pieniądze. Jest również stosowna rubryka w zeznaniu podatkowym, gdzie wpisujemy ten konkretny cel.

 

Czasem jest tak, że jest to na przykład fundacja, która się opiekuje osobami niepełnosprawnymi. Każda z tych osób ma swoje subkonto.

 

Tak, z tym się często spotykamy i to jest właśnie najczęstszy przypadek używania tej rubryki do wskazania celu szczegółowego.

 


Zanim zdecydujemy, na rzecz której organizacji pożytku publicznego przekażemy swoje pieniądze, warto zapoznać się z pełną listą. Jest ona dostępna na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub www.pozytek.gov.pl 

 

 

Zobacz także:

- październikowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa rodzinnego
- listopadowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa spadkowego
- grudniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw konsumenta
- styczniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw pacjenta i lekarza
- lutowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa pracy