|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zielono mi: Jak odróżnić amarylis od zwartnicy?

Imponujące wielkością, egzotyczne kwiaty, kwitną w naszych domach w zimowe, szare dni. Czy wiecie jednak jak rozróżnić amarylis (Amaryllis belladonna) od zwartnicy (Hippeastrum), bo to dwie bardzo podobne, ale jednak różne rośliny cebulowe. Obie mają bardzo podobne kwiaty, tworzą organ zapasowy (cebulę) i przechodzą okres spoczynku.

fot: Barbara Błaszczyk

Między nimi są jednak zasadnicze różnice:
- hipeastrum pochodzi z Ameryki Południowej, a amarylis z Afryki Południowej.

- kwiaty amarylisa są mniejsze, ale za to jest ich więcej na pędzie kwiatostanowym (do 12). Kwiaty hipeastrum są znacznie większe, ale na pędzie kwiatostanowym jest ich nie więcej niż 4-5.

- łodyga hipeastrum jest pusta w środku, natomiast u amarylisa – pełna.

- Cebule zwartnicy są zazwyczaj większe, bardziej okrągłe, pokryte najczęściej brązową łuską. Cebule amarylisa są bardziej wydłużone, często złączone piętkami po dwie, okryte jasną łuską.

- liście hipeastrum są bardziej mięsiste, wyraźnie widać, że wyrastają bezpośrednio z cebuli. Liście amarylisa są cieńsze i dłuższe, obejmując się nasadami tworzą jakby łodygę.

- po posadzeniu do podłoża z cebuli hipeastrum najpierw wyrasta pęd kwiatostanowy, a potem liście. Z cebuli amarylisa na początku wyrastają liście, a dopiero po dłuższym czasie kwiatostan.
 
Te cebule, które zazwyczaj kupujemy zimą i cieszą nas swoimi kwiatami to zazwyczaj hipeastrum. Wykształca kwiaty o imponującej wielkości – osiągające nawet 20 cm średnicy. Ich barwy są bardzo zróżnicowane: od czystej bieli, poprzez różowy i czerwony do ciemnego bordo z domieszkami zieleni. Główną porą sadzenia cebul hipeastrum jest okres od października do kwietnia. Można je sadzić w doniczce o przekroju tylko nieznacznie większym od przekroju cebuli, należy jednak zwrócić uwagę na to, by nie dotykała ścianek doniczki i by jej około 1/3 wystawała z doniczki.

Początkowo roślinę należy podlewać oszczędnie, nie częściej niż raz na 4 dni. Intensywność nawadniania trzeba zwiększać wraz ze wzrostem rośliny. W okresie wykształcania kwiatów wskazane jest również nawożenie i dobre nasłonecznienie. Temperatura w pomieszczeniu podczas kwitnienia nie powinna jednak przekraczać 18°C. Przekwitłe kwiaty systematycznie należy usuwać, aby roślina nie zużywała niepotrzebnie energii na wytwarzanie nasion. Ze względu na okres spoczynku, którego roślina potrzebuje do prawidłowego rozwoju przestajemy podlewać dwa miesiące po kwitnieniu. Gdy liście zżółkną i zaschną należy doniczkę z cebulą przenieść do chłodnego, suchego i ciemnego miejsca, na okres minimum 8-10 tygodni. Potem będzie już łatwo sterować terminem kwitnienia – na 6 do 8 tygodni przed planowanym kwitnieniem należy roślinę przesadzić do świeżej ziemi i przenieść z powrotem do jasnego i ciepłego pomieszczenia.

 

 

Barbara Błaszczyk

100%
0%