Przy zakupie warto wybierać rośliny zdrowe, bez żadnych plam na liściach, z jednym lub kilkoma pędami kwiatostanowymi i przynajmniej jednym rozwiniętym kwiatem i wieloma pąkami (będą dłużej kwitły). 

Zimą trzeba podczas transportu do domu koniecznie zadbać o ich staranne zabezpieczenie przed chłodem i mrozem – jeśli zmarzną, raczej nie da się ich odratować. Ustawiamy je potem w jak najjaśniejszym miejscu, czyli na parapecie okiennym, ale latem powinniśmy zapewnić im miejsce ze światłem bardziej rozproszonym. Ponieważ storczyki są roślinami epifitycznymi, czyli w naturze nie rosnącymi w zwykłej ziemi, a w koronach drzew, w naszych warunkach domowych muszą również rosnąć w lekkim i bardzo przepuszczalnym podłożu. 

Z tym wiąże się specyficzne podlewanie – raz w tygodniu trzeba zanurzyć doniczkę w wodzie, pozwolić potem by nadmiar wody wypłynął i dopiero wówczas umieścić w osłonce. Można od czasu do czasu spryskiwać rośliny lub wręcz umyć prysznicem. Raz w miesiącu warto do podlewania użyć wody z nawozami specjalistycznymi dla tej grupy roślin. 
 
Po kwitnieniu wycinamy tylko całkiem zżółknięte pędy kwiatostanowe, bo często z pąków śpiących tych, które są jeszcze zielone wybijają nowe kwiatostany. Pęd kwiatowy, czyli łodygę, na której rosły kwiaty storczyka Phalaenopsis, po przekwitnięciu można pozostawić na roślinie. W tym przypadku albo ten pęd sam uschnie (po zaschnięciu należy go koniecznie wyciąć, bo nie stanowi ozdoby rośliny), albo będzie się sukcesywnie wydłużał, wydając na końcu kolejne kwiaty. Pęd kwiatostanowy storczyka można też przyciąć bezpośrednio po przekwitnięciu – zazwyczaj (ale niekoniecznie) nad trzecim węzłem. W tym przypadku jest szansa, że wypuści z niższego węzła nowy pęd kwiatowy, albo keiki (młodą roślinę). 
Po przekwitnięciu storczyk potrzebuje pewnego okresu na zregenerowanie sił po dużym wysiłku, jakim jest kwitnienie. Najlepiej przetrzymywać wtedy Phalaenopsis w ciepłym i jasnym (ale nie na pełnym słońcu) miejscu i podlewać przegotowaną i odstaną wodą po wyschnięciu podłoża w doniczce oraz zasilać nawozem do storczyków. Trzeba też zadbać o podwyższenie wilgotności powietrza wokół storczyka. Po kilku miesiącach powinny pojawić się nowe pędy kwiatowe.

 

(Anna Łoś/Barbara Błaszczyk)