- A
- A
- A
Dyrektor Pannonica Festival: Muzyką etniczną interesują się mieszczuchy
Muzyką etniczną interesują się mieszczuchy. Centra odkrywania kultury ludowej są w aglomeracjach; my chcieliśmy zrobić coś innego - mówił w środę w Krakowie Wojciech Knapik, dyrektor Pannonica Festivalu, który rozpocznie się 29 sierpnia w Barcicach (woj. małopolskie)."Chcieliśmy stworzyć festiwal wyjątkowy. Nie miało być to powielenie modelu, który jest ogólnie dominujący, czyli takiego, przynajmniej jeśli chodzi o muzykę etniczną, że główne imprezy, nie tylko w Polsce, ale również w Europie, dzieją się w dużych aglomeracjach" - mówił dyrektor Pannonica Festivalu Wojciech Knapik podczas środowej konferencji prasowej.
W trakcie spotkania omówiono najważniejsze punkty wydarzenia, rozpoczynającego się 29 sierpnia w niewielkiej miejscowości Barcice (woj. małopolskie) nad rzeką Poprad. Impreza odbywa się tam od 2013 r. Tegoroczną, największą gwiazdą będzie Goran Bregovic, który wystąpi ze swoim Wedding&Funeral Band. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się także macedońska Kocani Orkestar, serbski muzyk Bora Dugic i zespół Bulgarian Voices Angelite.
Oprócz muzycznych występów przewidziano także kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących, m.in. warsztaty śpiewu i pokazy filmowe pod gołym niebem. Organizatorzy podkreślają, że festiwal ma charakter imprezy przyjaznej dzieciom; nie zabraknie dla nich atrakcji, a w trosce o rodziny z tymi najmłodszymi zorganizowane zostanie tzw. ciche pole namiotowe, na obszarze którego obowiązywać będzie cisza nocna.
Środową konferencję prasową zorganizowano w Krakowie, bo - jak mówili organizatorzy - to właśnie mieszkańcy stolicy Małopolski stanowią najliczniejszą festiwalową grupę. "Około 1,5 tys. do 2 tys. osób prawdopodobnie przyjedzie do nas z Krakowa, co, nie ukrywam, jest dla nas powodem do piekielnej satysfakcji, ponieważ odwracamy przepływy w kulturze" - podkreślił Knapik.
W opinii dyrektora festiwalu "paradoks jest taki, że muzyką etniczną interesują się głównie mieszczuchy, mniej mieszkańcy wsi, którzy są jeszcze najczęściej na takim etapie, że wiejskość traktują trochę w kategoriach obciachu".
"Nie wszyscy, oczywiście, ale tak to wygląda. Natomiast centra odkrywania korzeni wiejskich, odkrywania kultury ludowej, etnicznej, są głównie w aglomeracjach, ośrodkach uniwersyteckich" - wyjaśnił Knapik. "Również festiwale muzyki świata czy muzyki etnicznej, największe w Polsce, najbardziej znane, odbywają się w Poznaniu, Gdyni, Krakowie, Warszawie; i my, z tymi małymi Barcicami, chcieliśmy zrobić coś innego" - powiedział.
Jak wyjaśnił dyrektor imprezy, od początku skierowana miała być ona do miłośników tego typu muzyki i kultury. "Nie wiedzieliśmy, jak duża jest ta grupa. Okazało się, że całkiem spora. Na nasz festiwal regularnie od kilku lat przyjeżdża kilka tysięcy ludzi, którzy spędzają z nami trzy festiwalowe dni" - powiedział.
Wskazywał również, że stali bywalcy festiwalu cenią jego kameralny charakter. "Uważamy, że cały czas jesteśmy w przedziale, w którym udaje nam się zachować odpowiednią harmonię i wielkość tego festiwalu. On jest z jednej strony mały i kameralny, a z drugiej na tyle duży, że wpływy z biletów pozwalają nam finansować go w ponad 99 procentach" - wyjaśnił.
Szczegółowy program wydarzenia, które odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia znaleźć można TUTAJ
(PAP/sp)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:16
Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży zawieszona. Szpitale ratują sytuację z własnych środków
-
16:41
Czy Schengen się kończy? Polityka, migranci i populizm
-
16:10
Iga Świątek wygrywa Wimbledon, a Kraków wciąż bez kortów. „Leżymy z infrastrukturą” – mówi trener Michał Kostecki
-
15:47
Policja uważa, że Tarnów jest bezpiecznym miastem. Po piątkowych wydarzeniach będzie jednak więcej patroli!
-
15:22
30-letni Dariusz Sumek miał coś wspólnego ze śmiercią 94-latka? Poszukuje go policja. ZDJĘCIE, RYOSPIS
-
13:33
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię w kapsule Dragon
-
12:41
Czy wielojęzyczność to przeszkoda? Mózg dziecka kocha wyzwania
-
12:13
Wybiorą "Króla roweru"!
-
12:03
Tarnów: dwie osoby zatrzymane po dźgnięciu nożem 17-latka
-
11:25
Właściciel sklepów Biedronka i 32 firmy transportowe odpowiedzą za zmowę
-
10:09
Afrykańczyk, który swoje miejsce do życia odnalazł w Zatorze
-
07:40
Czym jest Dead Internet Theory?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze