|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wystawa sztuki odbieranej bez udziału wzroku – od niedzieli w Cricotece

Wystawę sztuki, odbieranej bez udziału wzroku, będzie można od niedzieli oglądać w Cricotece w Krakowie. Organizatorzy ekspozycji podkreślają, że jest ona przeznaczona zarówno dla osób widzących, jak nie niewidzących.

By Gierszek - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67408697

Na wystawie są prace – głównie instalacje, w tym audioinstalacje – 11 młodych artystek, w tym m.in. Małgorzaty Gorzelewskiej-Namioty, Anety Misiaszek i Olgi Zabroń.

Olimpia Maciejewska, jedna z kuratorek wystawy, powiedziała PAP, że prace zostały wyłonione w otwartym konkursie przez jurorów: Edwarda Deskura (niewidzącego twórcę audioartu), Malwinę Antoniszczak (projektantkę wystaw dla niedowidzących) i Lecha Kolasińskiego (projektanta dotykowych adaptacji edukacyjnych i tyflograficznych adaptacji dzieł sztuki).

Do wystawy są przygotowane audiodeskrypcje, jednak – jak wyjaśniła kuratorka – ekspozycja nie będzie w pełni taka, jak planowano, ponieważ z powodu epidemii nie będzie można dotknąć obiektów.

„Wystawy są zazwyczaj wzrokocentryczne. Nam chodziło o to, aby poczuć sztukę za pomocą zmysłów” – dodała Maciejewska.

Na fanpage’u ekspozycji tak czytamy: „Celem multisensorycznej wystawy jest integracja szerokiej grupy odbiorców wokół pozawzrokowego doświadczenia sztuki. Bywalcom tradycyjnych galerii i muzeów daje możliwość, by podejść do sztuki bliżej zamiast patrzeć z dystansu. Stanowi przestrzeń spotkania dla osób o zróżnicowanej percepcji wzrokowej”.

W Cricotece ekspozycja czynna będzie do 25 października. Kiedy znikną obostrzenia sanitarne organizatorzy chcą, aby była możliwość dotyku obiektów.

Ekspozycja powstała w ramach projektu „Pierwszy zmysł”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentacja przygotowywana została też na Cracow Art Week KRAKERS (festiwal sztuk wizualnych).

 

PAP/bp

0%
0%