- A
- A
- A
Marka Radia Kraków za wrzesień dla "Przybywających"
Wspólny projekt Bunkra Sztuki, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Festiwali Unsound i Sacrum Profanum zdobywcą Marki Radia Kraków za wrzesień.Nagrodziliśmy wystawę "Przybywający" w krakowskim Bunkrze Sztuki, autorstwa światowej sławy irlandzkiego artysty Richarda Mosse'a. Ekspozycja jest częścią krakowskich festiwali Sacrum Profanum i Unsound, łączy sztuki wizualne z muzyką współczesną. Mosse, w swojej pracy artysty i dokumentalisty, bada miejsca ludzkich dramatów. Jego prace pokazywane były w najważniejszych galeriach, reprezentował także Irlandię na Biennale Sztuki w Wenecji. Fotografował zniszczenia w byłej Jugosławii, miasta po trzęsieniu ziemi w Iraku, Pakistanie i na Haiti, opuszczone pałace Saddama Husseina, obozowiska uchodźców i życie rebeliantów w kongijskiej dżungli. "Przybywający" to multimedialna instalacja, zainspirowana kryzysem uchodźczym w Europie.
"Mosse w wielu pracach używa kamer termowizyjnych. Są one w stanie rejestrować sytuacje odległe nawet o 20 kilometrów. Technika ta jest wykorzystywana w celach militarnych, obserwacyjnych, konstrukcyjnych i medycznych. Nikt się przed taką rejestracją nie ukryje ani nie ukrywa, ponieważ nie jest w stanie dostrzec, że jest obserwowany. Z racji tych zalet kamery termowizyjne są powszechnie wykorzystywane w krajach Unii Europejskiej do kontrolowania ruchu uchodźców. Richard Mosse używa ich do poruszenia sumień Europejczyków i skłonienia nas do głębszego zastanowienia się nad tym nowym wyzwaniem cywilizacyjnym" - komentuje Maria Anna Potocka z Bunkra Sztuki. Ekspozycja czynna do końca października.
Pozostałe nominacje:
Jeden z najważniejszych fotografów teatru Cricot 2 - Włoch Mauritzio Buscarino - jest bohaterem wystawy w krakowskiej Cricotece. Ekspozycja gromadzi blisko 200 zdjęć, które włoski artysta wykonywał od 1978 roku, dokumentując słynne przedstawienia Tadeusza Kantora: od "Umarłej klasy" po "Dziś są moje urodziny". Maurizio Buscarino należy do grona nielicznych fotografów, na których obecność podczas prób i spektakli Teatru Cricot 2 pozwalał Tadeusz Kantor. Buscarino znalazł się także w wąskiej grupie profesjonalistów, których artysta osobiście prosił o zrobienie zdjęć, darząc ich pracę szczególnym uznaniem. Najlepszym tego dowodem może być zaproszenie Buscarina do dokumentowania prób spektaklu Wielopole, Wielopole, które odbywały się we Florencji. Sam Buscarino o początkach współpracy z Kantorem mówi: „Pamiętam, że jak zwykle zapytałem o pozwolenie na robienie zdjęć i dostałem je naprędce w korytarzu przy garderobach, gdzie kręciły się na czarno ubrane osoby, starsze w większości, przygotowujące się pospiesznie i nieprzywiązujące wagi do mojego pytania. Pamiętam stopnie niedużej widowni i wiele wolnych jeszcze miejsc naprzeciw przestrzeni scenicznej, umieszczonej w lewym rogu w głębi sali i oddzielonej od publiczności sznurem, jak w muzeach. Usiadłem na ziemi, metr od sceny, żeby fotografować twarze aktorów, a ten sznur przecinał mi widok”.
Bunkier Sztuki zaprasza także na wystawy krakowskich twórców. Kamil Kukla, absolwent wydziału grafiki krakowskiej ASP, ale także malarz i kompozytor przygotował wystawę malarstwa i rzeźby pt. „Frukta i paszczęki”. Wielokrotnie nagradzany i doceniany młody artysta wiązany jest z nurtem surrealizmu, a jaego sztuka lokuje się między konwencją przedstawiającą a abstrakcją. - „To, co maluję, lepię, formuję i ugniatam, nie jest wynikiem kalkulacji i rachuby, nie stoi za tym również intelektualny czy inteligencki wysiłek. To wszystko stanowi „jedynie” wyraz wewnętrznego drżenia, gorączki, która rozognia policzki, wywołuje ślinotok, spływa kropelką potu po skroni i rozkręca słodkie świdrowanie w brzuchu” – komentuje swoje obrazy Kukla. .
Współczesną, mulitimedialną i proekologiczną opowieść o Smoku Wawelskim proponuje najmłodszym widzom Teatr im. Słowackiego w Krakowie. To autorski projekt reżysera i autora tekstu Jakuba Roszkowskiego, nawiązanie do mitologii słowiańskiej, ale także odwołanie do konwencji fantasy i filmowej popkultury. - Proponujemy wyprawę do świata naszej prawyobraźni, ale nie odwracamy się od naszej rzeczywistości - mówi reżyser.
Premierą "Długu" w reżyserii Jana Klaty rozpoczął sezon Teatr Nowy Proxima. Były dyrektor Narodowego Starego Teatru sięga po głośną książkę amerykańskiego antropologa i aktywisty Davida Graebera i pokazuje wpływ historii długu na dzieje świata. Na przedstawienie złożyły się także fragmenty tekstów literackich, "Zbrodni i kary" czy "Fausta". Na scenie zobaczymy artystów z dawnego zespołu Narodowego Starego Teatru: Marcina Czarnika, Małgorzatę Gorol, Monikę Frajczyk i Bartosza Bielenię.
A w Starym Teatrze pokazy projektu MŁODZI W STARYM, pod wspólnym hasłem „Niepodległość”, na Nowej Scenie oraz w Strefie BE. Do udziału w konkursie, ogłoszonym w ubiegłym sezonie przez Stary Teatr we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, zostali zaproszeni studenci 2-5 roku oraz absolwenci dwóch ostatnich lat krakowskiej szkoły teatralnej. Młodzi twórcy otrzymali zadanie opracowania konspektu/scenariusza spektaklu związanego tematycznie z hasłem NIEPODLEGŁOŚĆ, rozumianym bardzo szeroko, także jako niezależne i autonomiczne poszukiwanie własnego języka artystycznej ekspresji w ramach przygotowanych teatralnych zdarzeń. Za nami dwie premiery: „Czartoryska. Artefakty”Miry Mańki i „Słowacki umiera” w reżyserii Radka Stępnia.
Nasze nominacje:
„Maurizio Buscarino. Komedianci! Teatr Cricot 2 na fotografiach”, Cricoteka, kurator Janusz Jarecki
„Przybywajacy”, Richard Mosse, Bunkier Sztuki
„Frukta i paszczęki”, Kamil Kukla, Bunkier Sztuki
„Smok”, Teatr im. Słowackiego, tekst i reżyseria Jakub Roszkowski
„Dług”, Teatr Nowy Proxima, reżyseria Jan Klata
„Czartoryska. Artefakty”, tekst i reżyseria Mira Mańka i „Słowacki umiera”, reżyseria Radek Stępień, tekst Konrad Hetel
jn/mat. prasowe
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:42
Brawo Iga! Świątek po raz pierwszy w karierze zwyciężyła w wielkoszlemowym Wimbledonie
-
17:37
Polski triumf na Wimbledonie! I nie chodzi o Igę
-
17:13
W Zakopanem biegali pod górkę
-
16:02
Niedźwiedzie z Cisnej: pomysł wiceministra wywołał burzę w sieci
-
14:48
Nowy rozdział i śledztwo. Jest data otwarcia stadionu Sandecji
-
14:27
UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody
-
14:15
Koncerty na miejskich placach i w klubach z okazji sobotniej Nocy Jazzu
-
13:55
Spore utrudnienia na kolei. Dwa pociągi na jednym torze skierowane na siebie
-
13:36
Jak będzie wyglądała Modrzejówka po remoncie? Są wyniki konkursu
-
13:12
Maturzysta może składać odwołania od oceny egzaminu. Jak to zrobić?
-
12:25
Nocne działania w Krakowie. 107 mandatów, 87 pouczeń i 7 wniosków do sądu o ukaranie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze