Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Teatrze im. J. Słowackiego "Ludwiczek" i pytanie: czy Beethoven zrobiłby dziś karierę?

  • Kultura
  • date_range Środa, 2020.09.16 16:01 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:20 )
Czy gdyby Beethoven żył we współczesnych czasach, gdzie czasem bardziej niż sama twórczość, liczy się historia, która stoi za artystą, zrobiłby karierę? Te i inne pytania stawiają twórcy spektaklu pt. "Ludwiczek", który od piątku oglądać można w Teatrze im. J. Słowackiego.

Fot. Marek Lasyk

Próba medialna spektaklu " Ludwiczek "w Teatrze Słowackiego

Twórcy spektaklu zastanawiają się między innymi nad tym, jak wyglądałaby kariera i twórczość Ludwiga van Beethovena, gdyby kompozytor ten żył w czasach współczesnych.

Jak zauważył jeden z reżyserów przedstawienia, Daniel Malchar, dzisiaj w branży rozrywkowej można osiągnąć wiele nie ze względu na swój talent, a historię, która stoi za konkretną osobą. W jego ocenie Beethoven zrobiłby dziś karierę, ale raczej nie taką, jaką sobie wymarzył.

"Głuchy kompozytor - i to nie byle jaki - to igraszka natury. Mam wrażenie, że dzisiejszy świat na pewno by się nim zainteresował, może nie przez wzgląd na jego dzieła, ale na jego postać" - mówił Malchar, podczas środowej próby medialnej.

Oś spektaklu ogniskuje się wokół pracy kompozytora nad dziełem życia, zatem stanowi opowieść o poświęceniu na rzecz własnej twórczości. Współreżyser przedstawienia zauważył, że w przypadku tego artysty - jeśli chcemy w pełni zrozumieć jego twórczość - musimy znać również jego życie.

"Delikatnie opieramy się na jego biografii, +muskamy+ momenty, które były tragiczne, ale te traumy zbudowały też jego muzykę. Gdyby Beethoven nie był głuchy, myślę, że jego muzyka wyglądałaby inaczej" - ocenił Malchar. Spektakl pokazany zostanie w roku obchodów 250-lecia urodzin kompozytora. "Beethoven miał w życiu pecha, więc ten rok jest iście Beethovenowski. Mam nadzieję, że finał tego wszystkiego będzie dobry; tak jak w +IX Symfonii+, gdzie w pierwszej, drugiej i trzeciej części trwa walka, ale na końcu pojawia się zwycięstwo i radość" - powiedział Malchar.

Drugi z reżyserów, Rafał Szumski, zaznaczył, że cała opowieść, którą zobaczą widzowie, jest wyobrażeniem jej twórców i pewnego rodzaju impresją, a główny bohater to symbol artysty. „Tematem jest oczywiście to, że poświęcasz swoje życie, zdrowie, żeby zdobyć, osiągnąć i zrealizować opus magnum; to idealny artysta, którym ja akurat nie chciałbym być" - przyznał Szumski.

W spektaklu "Ludwiczek" ogromną rolę odgrywa muzyka i dźwięk. Jak mówił odpowiedzialny za multimedia Paweł Penarski, celem twórców było wykreowanie pewnego rodzaju uniwersum, które nie przeniesie widzów ani do epoki, w której żył Beethoven, ani nie będzie też odzwierciedleniem czasów współczesnych.

Dzięki takiemu zabiegowi pytania, które postawione zostaną przed widzami, m.in. o to, co decyduje, że dany utwór stanie się hitem, a konkretny wykonawca odniesie wielki sukces, pozostaną uniwersalne.

"Kiedy zaczynaliśmy pracę z Danielem (Malcharem - PAP) nasze pierwsze pytanie brzmiało: co sprawa, że ludzie chcą słuchać danego utworu, danej muzyki? Tekst, który zapisaliśmy sobie od początku to: YouTube decyduje" - przyznał Penarski.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek w Domu Machin (Scena Miniatura) w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W obsadzie znaleźli się: Ewelina Cassette, Karolina Kazoń, Alina Szczegielniak, Tomasz Międzik, Daniel Malchar, Rafał Szumera i Antoni Milancej.

 

(PAP/sp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię