- Traktujemy literaturę jako źródło innych sztuk. Dlatego pokazujemy ją z wielu stron. To nie tylko spotkania z autorami, ale też warsztaty, wystawy, spektakle, koncerty, gra miejska - mówi dyrektor festiwalu Łukasz Dębski.

Inauguracja festiwalu i wernisaż japońskiej wystawy "Kon-kon" w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha o godz. 18.

 

Program:

Wtorek – 11 czerwca 2019

12.00-13.00 – 45 puknięć w głowę – Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (6+).

Czterdzieści pięć trudnych pojęć zobrazowanych krotochwilnymi opowiastkami w… czterdziestu pięciu gatunkach literackich? Tak, to się udało! Kryminał, romans, instrukcja obsługi, komedia, bajka, ogłoszenie – ten (słownikowo uporządkowany) galimatias może przyprawić o zawroty głowy, ale – jak każdy zwariowany rollercoaster – jest też gwarantem superzabawy!

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke, nieustraszonym poskramiaczem słowa, który zdołał ujarzmić wszystkie te dzikie gatunki (nie)literackie i zamknąć je w jednej książce – i to książce dla dzieci. Można podejść do niej całkiem blisko, a nawet pogłaskać – wszystkie są już oswojone!

 

18.00 – Kon-kon! Mistrzowie japońskiej książki obrazkowej. Wernisaż wystawy i inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (0+).

Kon-kon! – czyli dźwięk wydawany przez dobre lisy w japońskich legendach. Czy te magiczne lisy, zwane kitsune, istnieją naprawdę? Nie mamy takiej pewności, wiemy jednak, że dzieci swój pierwszy kontakt ze sztuką mają poprzez książki. Zamieszczone w nich ilustracje wpływają na kształt dziecięcej estetyki, wrażliwości i przede wszystkim – wyobraźni.

Co wyróżnia japońską ilustrację dziecięcą? Z pewnością oryginalny język plastyczny, w którym dostrzegalne są nawiązania zarówno do kultury japońskiej, jak i zachodniej. Charakterystyczne wątki, swobodna gra formą i kolorem, uproszczenie, geometryzacja, harmonia oraz traktowanie ukazywanego motywu z przymrużeniem oka to cechy tej wyjątkowej ilustracji dziecięcej. Można wręcz powiedzieć, że artyści starają się spojrzeć na przedstawiany obraz z perspektywy dziecka. W Polsce książki japońskich twórców stają się coraz popularniejsze.

Kon-kon! – mistrzowie japońskiej książki obrazkowej to wystawa prezentująca prace najwybitniejszych, współczesnych japońskich ilustratorów książek dziecięcych, między innymi Tarō Miury, Katsumiego Komagaty, Tarō Gomiego, Gen-ichiro Yagyu i wielu innych. / Tekst: Monika Pawłowska

Wystawa odbywa się w ramach obchodów setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią


 

Środa – 12 czerwca 2019

10.00-11.00 – Drzewa słyszą więcej – spotkanie z Cezarym Harasimowiczem wokół książki Mirabelka. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (10+).

Drzewa. Często nie zwracamy na nie uwagi, jak oczywisty element krajobrazu dający nam latem odrobinę cienia. Tymczasem jedna niepozorna mirabelka potrafi opowiedzieć historię, która poruszy nie tylko młodzież, ale wzruszy również dorosłego czytelnika. Zapraszamy na spotkanie z osobą, która dopuściła do głosu drzewo owocowe – Cezarym Harasimowiczem.

 

10.00-12.00 – OBRAZ-IMAGE-画像 – Taro Miura – Katsumi Komagata – Alp Gökalp. Wykłady mistrzowskie dla studentów grafiki i projektowania. Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, ul. Podbrzezie 3.

Tradycyjnie podczas Festiwalu Literatury Dla Dzieci rozmawiamy o książkach także z dorosłymi. Tym razem studenci grafiki i projektowania będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w mistrzowskich wykładach Taro Miury, Katsumiego Komagaty oraz Alpa Gökalpa.  

 

11.00-12.00 – Otwórz uszy. Czytamy opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum. Tadeusz Dylawerski – Muzeum Narodowe, Galeria Rzemiosła Artystycznego, al. 3 Maja 1 (4+).

O czym bzyczały muchy, gdy chciały pomóc parze zakochanych? Czego szukał w lustrze pewien samotny chłopiec? Czy w noc świętojańską także buty mogą przynosić szczęście? Zapraszamy do spotkania z książką, która odpowiedzi na te ważne pytania odnalazła w… muzeum. Okazuje się bowiem, że przedmioty ukryte w zakamarkach muzealnych wystaw mogą posiadać czarodziejską moc i mają nam do powiedzenia szereg zaskakujących historii.

 

12.00-13.00 – Papierowe miasto – warsztaty z Taro Miurą. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (7+).

Projekt „Miasto z papieru” realizowany w Japonii, we Włoszech czy w Hiszpanii, wreszcie dociera do Polski!

Miasta, w których mieszkamy, otaczają nas ulicami, parkami, zabytkami, charakterystycznymi obiektami, towarzyszą nam swoją historią i własnym, niepowtarzalnym klimatem. W naszych miastach zawsze są rzeczy, które lubimy, a także te, które nam przeszkadzają i czynią życie trudniejszym. Istnieją aspekty, które chcielibyśmy zmienić, i inne, które chcielibyśmy włączyć do naszego miasta. Podczas warsztatów na stołach POWSTANĄ plany miniaturowych, papierowych miast, które są nie tylko odwzorowaniem prawdziwych metropolii, ale również próbą konfrontacji z tym, co trudne lub wymagające zmiany. W celu stworzenia idealnego miasta zapraszamy na warsztaty z Taro Miurą.

 

12.00-13.00 – Etnospacer po Kazimierzu. Zbiórka przed Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli, pl. Wolnica 1 (12+).

Spacer prowadzący przez najnowszą historię krakowskiego Kazimierza metodą projektu badawczego. Uczestnicy i uczestniczki będą mogli wypróbować swoich sił w gromadzeniu materiału badawczego, prowadzić obserwację uczestniczącą, przeprowadzać wywiady, tworzyć dokumentację fotograficzną. Doskonaląc umiejętność analizy i interpretacji różnych wytworów dokumentujących życie dzielnicy będą też ćwiczyć umiejętności wyciągania wniosków i stawiania hipotez. Czyż nie tak powstaje dobry reportaż?

Warsztat zakłada pracę w grupach w terenie. Opieka nad uczniami po stronie szkoły. Prowadzenie: Joanna Zbela z Muzeum Etnograficznego.

 

12.00-13.00 – Historie ukryte w drzewach – spotkanie z Cezarym Harasimowiczem, autorem Mirabelki. Biblioteka Kraków, filia nr 56, os. Zgody 7 (10+).

Drzewa. Często nie zwracamy na nie uwagi, a wręcz traktujemy je jedynie jak mocno przerośniętą roślinkę dającą latem odrobinę cienia. Tymczasem jedna niepozorna mirabelka potrafi opowiedzieć historię, która poruszy nie tylko młodzież, ale wzruszy również dorosłego czytelnika. Zapraszamy na spotkanie z osobą, która dopuściła do głosu drzewo owocowe – Cezarym Harasimowiczem.

rezerwacje:

[email protected]

 

13.00-14.00 – Merhaba! Dzieciństwo w Stambule – spotkanie z Alpem Gökalpem. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (8+).

Merhaba po turecku znaczy po prostu „cześć” – to już wiemy! Jak to jest być dzieckiem w Stambule? W mieście, gdzie środkiem transportu między europejską a azjatycką częścią jest prom? Gdzie na każdej ulicy mieszkają koty, gdzie jada się arbuza z serem, gdzie można mieć na imię Wiosna albo Chmura? Jakimi książkami zaczytują się młodzi tureccy czytelnicy? Zapraszamy na spotkanie z Alpem Gökalpem – pisarzem, pedagogiem, edytorem, który przybliży nam koloryt stambulskiego dzieciństwa.

 

16.00-17.00 – Trójkąt, koło, kwadrat – Katsumi Komagata, warsztaty dla dzieci i rodziców. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (6+).

Trójkąt, koło, kwadrat to figury, z których można stworzyć nieskończenie wiele zaskakujących ilustracji, które pobudzą wyobraźnię i uruchomią lawinę skojarzeń w naszych głowach. Mistrz prostych, a w swej prostocie niezwykłych ilustracji wystąpi w roli przewodnika po krainie niespodziewanych połączeń geometrycznych. Katsumi Komagata, wybitny japoński grafik i projektant to postać wyjątkowa – żaden chyba twórca książek na świecie nie ma tak młodych czytelników, to Komagata bowiem jako pierwszy stworzył cykl książek dla noworodków i niemowląt. Na festiwalowe warsztaty z udziałem mistrza zapraszamy dzieci nieco starsze wraz z tęskniącymi za dzieciństwem opiekunami.

 

19.00-21.00 – Czytanki przed zachodem słońca. Taki to ciężar! 10 wierszy o ciężkiej pracy czyta Krzysztof Głuchowski. Po czytance pokaz formowania szkła przy prawdziwych hutniczych piecach. Centrum Szkła i Ceramiki, Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, ul. Lipowa 3 (4+).

Ciężka praca i poezja? A jednak! Za niczym nie przepadamy tak, jak za nieoczywistymi połączeniami i zaskakującymi zestawieniami. Niedowierzanie, powątpiewanie i ciekawość – to reakcje, które bardzo lubimy lubimy, dlatego zorganizowaliśmy dla Was poetycką czytankę przed zachodem słońca w… dawnej hucie szkła! Dziesięć wierszy o cięęężkiej pracy przeczyta Krzysztof Głuchowski – aktor, producent i dyrektor krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego. Po lekturze odbędzie się pokaz formowania szkła przy prawdziwych hutniczych piecach. Uff, jak gorąco!

 

 

Czwartek – 13 czerwca 2019

10-14.00 – O gustach się dyskutuje – konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy.

• dr Donata Ochmann (UJ) – Duma i uprzedzenie. Słownik regionalizmów krakowskich źródłem inspiracji edukacyjnych.

• dr Grzegorz Jankowicz – Literatura w mieście. Jak Kraków analizuje kondycję lokalnego pola literackiego?

• Artur Wabik – Rola komiksu w rozwoju czytelnictwa.

• dr Małgorzata Chrobak (UP) – Podróże w czasie. O lekcjach historii najnowszej w literaturze dla dzieci i młodzieży.

Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1.

 

10.00-11.00 – O małym Stasiu i dorosłym Stanisławie co nieco – spotkanie z Katarzyną Maziarz wokół książki Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (6+).

Dlaczego „Trochębajki” są bajkami, ale tylko trochę? Ile jest w nich prawdy i kto je opowiada? Jaką rolę w historiach o Stanisławie Wyspiańskim odgrywa duch króla Kazimierza i polna dziewanna? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie z autorką, Katarzyną Maziarz, która na co dzień pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie, tworząc programy dla rodzin oraz najmłodszych zwiedzających i najbardziej na świecie lubi brudzące się w muzeum dzieci.

 

10.30-11.30 – Coś podobnego! Coś nowego! – warsztaty z Alpem Gökalpem. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (8+).

Czy mamy w alfabecie literę, która opisuje dźwięk deszczu? A taką, która oddaje brzmieniem westchnienie? Czas to zmienić! Język opisuje świat, a na świecie mamy całe mnóstwo zupełnie różnych alfabetów – przyjrzyjmy im się wspólnie i stwórzmy… coś zupełnie nowego.  Zapraszamy na warsztaty z Alpem Gökalpem, tureckim pisarzem, pedagogiem, edytorem.

Brak wolnych miejsc! Lista pękła w szwach!

 

11.00-12.30 – Jak rozmawiać w dymkach – warsztaty komiksowe z Robertem Trojanowskim. Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232 (8+).

Autorskie, humorystyczne warsztaty komiksowe dla tych, którzy kochają rysować i czytać komiksy.

Uwaga! Podczas warsztatów przeniesiemy się w czasie, aby poznać pierwszego rysownika na Ziemi. Poznamy najważniejsze elementy komiksu, stworzymy wspólną opowieść rysunkową oraz staniemy się częścią historii obrazkowej w zabawie „KOMIKS NA ŻYWO”. Proszę zabrać ze sobą uśmiech i dobry humor. Warsztaty poprowadzi Robert Trojanowski, autor książki „Zrób sobie komiks” oraz „Książki pod tytułem”.

Brak wolnych miejsc! Lista pękła w szwach!


 

11.30-12.30 – Biografia niezbyt krwiożerczego wampira – spotkanie z Marcinem Wichą autorem Niezwykłej historii Sebastiana van Pirka. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (6+).

Czym byłyby wampiry bez żądzy krwi? O przodkach Sebastiana van Pirka pisano książki i kręcono filmy. W dzisiejszych czasach wampiry straciły może trochę swojej popularności, ale na pewno nie krwiożerczości. Tymczasem Sebastianowi nie chcą wyrosnąć kły, a zamiast straszyć, woli opowiadać dowcipy! A może wcale nie jest KRWIOżercą, tylko ŚMIECHOżercą? Przekonajmy się o tym z autorem jego biografii – Marcinem Wichą!

 

12.00-13.00 – Na pierwszy rzut oka – warsztaty z Alicją Rosé wokół książki Ten i tamten las. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (6+).

Czy to zając, czy królik? Potrafisz odróżnić je na pierwszy rzut oka? Nawet jeśli nie, z całą pewnością rozpoznasz je po długich uszach i puszystych ogonach, choćby cała reszta była niewidoczna. O tym, jak nasze sprytne umysły radzą sobie z fragmentami informacji i tworzą z nich całe obrazy w naszej głowie, opowie nam Alicja Rosé – ilustratorka książek „Awantura w lesie” oraz „Ten i tamten las” autorstwa Magdaleny Tulli.

Brak wolnych miejsc! Lista pękła w szwach!

 

16.00-17.00 – Rowerem przez Afrykę, kajakiem przez Atlantyk – warsztaty z Zosią Frankowską i Jackiem Ambrożewskim, ilustratorami Podróżników. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (6+).

Kto został królem Madagaskaru, a kto odkrył źródło Amazonki? Jak przejechać Afrykę na rowerze i jak w jednym roku stanąć na dwóch biegunach Ziemi? Czy można okrążyć świat samochodem i przepłynąć Atlantyk… kajakiem? Tematem warsztatów będą historie słynnych polskich podróżników a opowiedzą o nich autorzy ilustracji do książki „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” – Jacek Ambrożewski oraz Zosia Frankowska.

 

19.00-20.00 – Czytanki przed zachodem słońca. Kukuryku na Szpinaku – wierszyki folkowe czyta Jerzy Kujawski zwany Szpinakiem – Chałupa u Szpinaka. Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232 (4+).

Jedyne w swoim rodzaju czytanie wierszy w klimacie wiejskiego gospodarstwa, wśród starych zabytkowych narzędzi i przedmiotów. Chałupa u Szpinaka to idealne miejsce, aby zapoznać się z folklorem, które wcale nie musi być nudny i przestarzały!

 

19.00-20.00 – Czytanki przed zachodem słońca. Archiwum poezji grozy – 10 historii z drrreszczykiem czyta Jerzy Trela. Po czytance oprowadzanie i krótki spacer po muzeum. Muzeum Archeologiczne, ul. Senacka 3 (4+).

Prehistoryczne naczynia, starożytne figurki, ale też mumie i sarkofagi – to zaledwie ułamek skarbów, które znajdują się w Muzeum Archeologicznym. W tej oto nieco mrocznej atmosferze mistrz Jerzy Trela przeczyta dziesięć historii z dreszczykiem. Po czytance przespacerujemy się po muzealnych korytarzach zwiedzając fragmenty wystawy o historii Małopolski. Wydarzenie przeznaczone jest wyłącznie dla widzów o mocnych nerwach.

Brak wolnych miejsc! Lista pękła w szwach!


 

Piątek – 14 czerwca 2019

Dzień z laureatami nagrody Ferdynanda Wspaniałego

10.00-11.00 – Za szczęściem – gęsiego! Spotkanie z Martą Guśniowską. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26. (6+)  

Dobry przyjaciel jest na wagę złota – a już szczególnie wtedy, kiedy dopadnie nas gęsia depresja i jesteśmy jacyś nie w sosie. Wie o tym pewna uparta Gęś, bo zna równie upartego Lisa, który wytrwale powstrzymuje ją od wskakiwania do kociołków i na talerze znajomych gąskożerców! O perypetie przyjaźni, która nie zna granic ofiarności oraz o to, gdzie szukać pocieszenia gdy dopadnie nas smuteczek będziecie mogli zapytać Martę Guśniowską – autorkę książki „A niech to gęś kopnie!” laureatkę nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepsza polską książkę roku 2017.

 

11.30-12.30 – A w oknie stoi słoń. Spotkanie z Agnieszką Taborską wokół książki Nie ma to jak sąsiedzi. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (6+).

Egzotyczni lokatorzy z książki Agnieszki Taborskiej nigdy się nie nudzą! Kamienica pod kanałkiem to jedyne miejsce, w którym spotkasz naraz Koguta Konsjerża, Pawia Próżnego z Gęsią Łyżwiarką i najczystszego Słonia na świecie, a może nawet i Smoka Nie-Smoka (którego nie ma, bo któż to wie, gdzie i czy w ogóle jest?), a także wiele innych niesamowitych zwierząt. Dzieli ich wiele, a łączy jeszcze więcej – przede wszystkim zaś niepohamowany pociąg do zabawy, który nigdy się nie zatrzyma, jak kamienica kamienicą, kanałek kanałkiem, a sąsiedzi sąsiadami.

 

12.00-13.00 – Być jak Wyspiański – próbki. Warsztaty z Małgorzatą Zając. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (6+).

Co takiego zobaczył księżyc w styczniową noc? Co takiego mieszka w pracowni Pana malarza? Co to takiego tużurek i skąd się znalazł w teatrze? Na te i inne intrygujące pytania, postaramy się znaleźć odpowiedź w książce „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”. Uwaga – na tych warsztatach przekonacie się, że pasją można się… zarazić!

Brak wolnych miejsc! Lista pękła w szwach!

 

12.00-13.00 – Otwórz uszy. Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim czyta Tadeusz Dylawerski. Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 (6+).

Posłuchaj „Trochębajek” o słynnym krakowskim artyście, którego znał nie tylko pewien ceniony kolekcjoner i opiekuńcza ciocia, ale też zarozumiały piec z bronowickiej chaty, nieco wysłużony surdut i ciekawski księżyc. Co wiedzieli o małym Stasiu lub dorosłym Stanisławie Wyspiańskim i jak go zapamiętali?

 

12.00-13.00 – Za siedmioma górami, czyli jak powstaje baśń – warsztaty z Joanną Zbelą. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, pl. Wolnica 1 (6+).

Las, góry czy może bezkresny ocean? Król, królowa czy może złota rybka? Walka dobra ze złem, niebezpieczne przygody i dobre zakończenie. Jakie są podstawowe elementy świata baśni i jak twórczo można się nimi bawić? W inspiracji zebranymi przez Oskara Kolberga baśniami i ludowymi opowieściami uczestnicy będą tworzyć własne, ilustrowane książki.

 

12.30-13.30 – Gęsie (nie)szczęścia – spotkanie z Martą Guśniowską. Biblioteka Kraków, filia nr 4, ul. Bobrowskiego 11 (8+).

Dobry przyjaciel jest na wagę złota – a już szczególnie wtedy, kiedy dopadnie nas gęsia depresja i jesteśmy jacyś nie w sosie. Wie o tym pewna uparta Gęś, bo zna równie upartego Lisa, który wytrwale powstrzymuje ją od wskakiwania do kociołków i na talerze znajomych gąskożerców! O perypetie przyjaźni, która nie zna granic ofiarności oraz o to, gdzie szukać pocieszenia gdy dopadnie nas smuteczek będziecie mogli zapytać Martę Guśniowską – autorkę książki „A niech to gęś kopnie!”

rezerwacje:

[email protected]

 

16.00-17.00 – Polska szkółka ilustracji – warsztaty z Robertem Romanowiczem. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 (6+).

Jak rysownik pracuje z tekstem? Gdzie szukać pomysłów i co zrobić, żeby wydobyć je z głowy i przenieść na papier? W naszej szkółce pozwolimy sobie pominąć etap nauki teoretycznej i bez zwłoki przejdziemy do meritum – tworzenia! Zapraszamy na lekcję z mistrzem pędzla Robertem Romanowiczem. Nie jest surowym belfrem (obiecujemy) jest za to prawdziwym artystą – to on stworzył ilustracje do „A niech to gęś kopnie!” dzięki czemu został lauretem nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepsza polską książkę roku 2017.

 

19.00-20.00 – Czytanki przed zachodem słońca. Te wiersze tak dobrze brzmią! Antologię poezji niepozbawionej dźwięku czytają Barbara Gawryluk i Marek Proszek. Następnie w koncertowym studiu nagrań im. Romany Bobrowskiej nagramy wspólną recytację wiersza O panu Tralalińskim Juliana Tuwima. Radio Kraków, al. Słowackiego 22 (4+).

Halo! Halo! Halo! Tutaj radio Kraków!

Chcemy z grupką dziewczyn i grupką chłopaków

na al. Słowackiego (czyli Wesolińskiej)

nagrać wiersz o mężu pani Tralalińskiej!

W ramach Czytanek przed zachodem słońca przygotowaliśmy dla Was również i taką atrakcję! Spotykamy się w prawdziwej sali koncertowej będącej jednocześnie studiem nagrań. Dwa głosy Radia Kraków -Barbara Gawryluk i Marek Proszek- za rozgrzewkę przeczytają wam 10 wierszy o dźwięku i muzyce. A co później? Później wspólnie nagramy historię O panu Tralalińskim. Na setkę głosów. Co wy na to? W końcu do tego służy radiowe studio!

 


Sobota – 15 czerwca 2019

Piknik literacki w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26.

11.00-12.00 – Zupka z blaszanego kubka – teatr Uszyty gra spektakl o piratach. (6+)

Dwoje piratów – Emma i Chudy Joe – trafiają na bezludną wyspę. Ich okręt zatonął wraz z całą załogą. Czy uda im się wydostać z wyspy? Jak zakończy się ich przygoda? Co odnajdą w znalezionej butelce? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie podczas spektaklu przygotowanego przez zaprzyjaźniony z nami Teatr Uszyty, który na Festiwalu Literatury dla Dzieci pokazywał swoje poprzednie spektakle m.in. “Kto tam”, “Dong co ma świecący nos.”

 

12.00-14.00 – Raz, dwa, trzy… gramy! Zabawy podwórkowe z różnych części świata – Ogród japoński. (4+)

Czy potraficie wymyślić siedem najdziwniejszych sposobów na podrzucenie piłki? Do jakiej gry podwórkowej można wykorzystać grzebień? Ile kamieni zmieści się na raz w dłoni i czy to możliwe, aby zebrać je z ziemi w trzy sekundy? Poznajcie gry i zabawy podwórkowe, które sprawiają radość dzieciom na całym świecie i przekonajcie się, kto w Waszej rodzinie potrafi najdłużej balansować na jednej nodze.

12.00-13.00 – Pucio Superstar! – spotkanie z Martą Galewską-Kustrą. (1+)

Któż nie kocha Pucia? Chyba tylko Ci, którzy go jeszcze nie poznali. Trudno wskazać popularniejszego bohatera literackiego w grupie czytelników, którzy często nie potrafią jeszcze ani chodzić ani mówić. Pucio rośnie razem z nimi, poznaje pierwsze słowa, idzie do przedszkola, a w czwartym tomie – jedzie na wakacje. Wszędzie towarzyszą mu siostra Misia (z misiem), mama, tata, bobo i piesek Funio. I oczywiście jego ukochany samolocik.

 

13.00-14.00 – Szarańcza, żuki, cykady – spotkanie z Vereną Reinhardt, autorką Trzmielowego jeźdźca.(8+)

Nie każdy jest w stanie ujeździć dzikiego trzmiela i trzymając się jego mięciutkiego futerka polecieć na nim aż za widnokrąg. Chyba, że nazywa się Fryderyk Lwiapaszcza i jest potomkiem słynnego rodu owadzich jeźdźców prywatnie zaś bardzo niewielkich rozmiarów człowiekiem. Bestselerowy Trzmielowy jeździec aż roi się od równie oryginalnych bohaterów, bo i oryginalna jest Verena Reinhardt, gość specjalny festiwalu, pisarka, gitarzystka oraz entomolog, czyli ktoś kto zajmuje się badaniem owadów.

 

12.00-13.00 – Aktywne czytanie. Mali ogrodnicy w wielkim mieście. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4 (6+).

W sobotę 15 czerwca o godzinie 12 zapraszamy dzieci do ósmego roku życia wraz z opiekunami na aktywne czytanie książki Mali ogrodnicy w wielkim mieście napisanej oraz zilustrowanej przez Martę Kulę-Ulatowską (Goldruk). List bohatera tej opowieści – kosa Wirka – zachęci nas do zastanowienia się nad rolą przyrody w mieście. Jak możemy pomóc naszemu miastu i zamieszkującym je zwierzętom? Uczestnicy zajęć wyruszą wspólnie na poszukiwanie zieleni, a nawet będą sadzić rośliny.
Na warsztatach Aktywne czytanie lekturę uzupełniają zabawy angażujące różne zmysły początkujących czytelników. Proces wspólnego czytania jest przeplatany krótkimi działaniami plastycznymi, ruchowymi i sensorycznymi, które pomagają uczestnikom zanurzyć się w opowieści.
Dzięki zajęciom mają oni okazję nie tylko zapoznać się z pięknie ilustrowanymi historiami, ale także dostrzec w książce możliwość przygody.

rezerwuj:

[email protected]

 

15.00-16.00 – Śladami Kantora – spacer ze Spacerownikiem. Zbiórka na ul. Szewskiej 21 (4+).

Mapy w dłoń! Zapraszamy do aktywnej podróży szlakiem wybranych miejsc związanych z życiem i twórczością Tadeusza Kantora. Spacer przygotowany przez pracowników Cricoteki prowadzi specjalnie przygotowaną ścieżką, pełną ciekawostek, zagadek i twórczych zadań w przestrzeni miasta. Całość została opracowana z myślą o najmłodszych – wystarczy mieć więcej niż 4 lata i zamiłowanie do spacerów.

Zaczynamy na ulicy Szewskiej 21!

 

19.00-20.00 – Czytanki przed zachodem słońca. Literacki beta-karoten, czyli antologia poezji owocowo-warzywnej. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, al. Pokoju 68 (4+).

Zakasajcie rękawy i załóżcie rękawice, bo idziemy do ogrodu! Na poetyckich grządkach poznacie tylko najprawdziwsze vitaVIP-y i bestSELERY. Wspólnie wstrząśniemy warzywną rabatą i owocowymi drzewami, mieszając doświadczenia w niepowtarzalnym, tryskającym zdrowiem i uśmiechem literackim koktajlu! Młodocianych amatorów beta-karotenu i całej reszty gangu witamin zapraszamy na Czytanki przed zachodem słońca w Ogrodzie Doświadczeń. Sezon na poezję uważamy za rozpoczęty!

 


Niedziela- 16 czerwca 2019

Piknik literacki w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26.

11.00-15.00 – Przygoda między wierszami – literacka gra miejska z okazji 125. rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Start i rozdanie nagród w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (6+).

Gra, w której liczy się Twoje zdanie!

Otwórzcie umysły, uruchomcie wyobraźnię i uwolnijcie słowa! Na wyprawę zapraszamy 3-4-osobowe drużyny nieustraszonych Literatów – łowców przygód, strażników liter Abecadła, które z pieca spadło, rozsypało się po kątach i jest niekompletne. Każde zadanie wymaga poczucia humoru i twórczego umysłu, każda porażka oznacza utratę części liter waszego Abecadła.

Nagrodą za twórcze męki będą magiczne słowa uwalniane ze schowków, skrzyń i naczyń. W każdym miejscu znajdziecie trzy słowa, ale możecie zabrać tylko jedno! Ze słów będziecie na bieżąco budować niesamowitą historię, zamkniętą w jednym, długim zdaniu. Cel poszukiwań to zdobycie kompletu słów, ułożenie z nich zdania oraz zachowanie Abecadła w jak najlepszej kondycji. Rozpraszać Was będą mokry Słowotok, którego nie sposób zrozumieć, oraz nieubłagany Czas, którego nie sposób zatrzymać. Drużynom, które najlepiej wypełnią swoją misję, wręczymy nagrody!

Zabawę w Krakowie zaczniemy o godz. 10.30 gdzieś na terenie Głównego Miasta i zakończymy wielkim finałem o godz. 14.15. W uwalnianiu słów mogą wziąć udział 3-4-osobowe drużyny z co najmniej jednym uczestnikiem w wieku 6-12 lat. Drużynie musi przewodzić Bajarz w wieku 6-12 lat, wspierany przez Poetę.

Wymyślcie oryginalną nazwę drużyny, podajcie imiona i nazwiska Literatów, ich wiek, a także adres email, na który otrzymacie potwierdzenie zgłoszenia i szczegóły poszukiwań. Regulamin wyprawy znajdziecie na stronie fldd.pl.

rejestracje:

[email protected]

 

13.00-14.00 – Zwykłe-niezwykłe przedmioty w akcji – warsztaty z Cricoteką (4+).

Otaczający nas świat jest niezwykły. Kryje się w nim mnóstwo niespodzianek, zagadek, ciekawostek. A przede wszystkim kryje się w nim wiele pozornie zwykłych przedmiotów, które można poznawać na tysiąc sposobów i odkrywać codziennie na nowo. Na podstawie książki wydanej przez Cricotekę „Laboratorium zmysłów. Zeszyt ćwiczeń do odkrywania otoczenia” do działań twórczych wykorzystamy zwykłe przedmioty, próbując szukać ich niezwykłego zastosowania.

 

14.00-15.00 – Drugie życie książki – wielka bezpłatna wymiana książek dla dzieci.

Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – tym w razem w odsłonie dla dzieci!

Nie lada gratka dla miłośników literatury – także tych młodych! Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce, traci swą magiczną moc. Nie można jej zmarnować! Nasza rada? Znajdź jej nowego właściciela!

15.00-16.00 – Koncert bębnów japońskich (6+).

 

18.00-20.00 – Gala przyznania nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i koncert zespołu Jerz Igor. Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. M. Konopnickiej 17.

 

 

 

 

 

(Barbara Gawryluk/materiały prasowe/ko)