|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Złodziejaszki”

„Złodziejaszki” w reżyserii Hirokazu Koreedy pokazują, że rodzina wciąż pozostaje przedmiotem fascynacji twórcy z Japonii. Nie tylko poznajemy obcy nam kontekst kulturowy okalający motyw nieraz pojawiający się w kinie, ale także nowe, niekonwencjonalne spojrzenie na rodzinę, którą przestają definiować więzy krwi. Japońska historia zdobyła w minionym roku najwyższy laur festiwalowy, czyli Złotą Palmę w Cannes. To kolejny obraz, który zaliczyć należy do najlepszych, obok „Romy” i „Zimnej wojny”, filmów 2019 roku.

fot: Materiały prasowe

„Złodziejaszki” to historia trzypokoleniowej ubogiej rodziny żyjącej na przedmieściach Tokio. Bohaterowie, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, utrzymują się z dorywczych zajęć oraz drobnych kradzieży. Gdy pewnego dnia w ich życiu pojawia się bezdomna dziewczynka, bez wahania decydują się jednak zapewnić jej dach nad głową. To początek wydarzeń, które odsłonią skrywane tajemnice z rodzinnej przeszłości.

Koreeda ponownie składa w swoim filmie hołd prozie życia. Jego kino cechuje ponadto atmosfera znana z twórczości Czechowa, w której jedno dramatyczne wydarzenie przerywa pozornie spokojną, sielską codzienność. Do takiego nagłego pęknięcia dochodzi również w ostatnich scenach „Złodziejaszków”.
Ta dwoistość nastroju, jak tłumaczy Koreeda, służy przede wszystkim urealnieniu obrazu. Życie nie składa się bowiem wyłącznie z samych radosnych chwil, ale też cechują je smutne momenty. Dobitnie świadczy o tym finałowa sekwencja „Złodziejaszków” – kiedy niepołączona więzami krwi rodzina zaczyna się rozpadać. Kim jest matka? Co znaczy być ojcem? Kiedy stajemy się rodzicami? Bohaterowie Koreedy długo dorastają do tej roli. Przebudzenie w ich życiu następuj jednak dopiero wtedy, gdy zostają rozdzieleni.

 

 


Więcej o filmie „Złodziejaszaki” usłyszycie w „Kinowyprawach” Radia Kraków 19 kwietnia o godz. 18.30. Gościem Uli Wolak będzie filmoznawczyni Katarzyna Panas.

 

 

 

Urszula Wolak

100%
0%