|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „O ojcach i synach”

Reżyser dzieła, mieszkający na co dzień w Berlinie, postanawia odwiedzić swoją, doświadczoną przez wojenne zniszczenia, ojczyznę. Tak rodzi się opowieść „O ojcach i synach” nominowana w tym roku do Oscara w kategorii „najlepszy film dokumentalny”, w której poznajemy męskie oblicze syryjskiej rodziny stojącej po stronie Państwa Islamskiego. Portretowana rzeczywistość jest bolesna. Na przykładzie ojca i jego dorastających synów ukazuje bowiem tragiczne skutki oddziaływania terrorystycznej ideologii wpajanej przez dorosłych nawet maleńkim dzieciom.

Kadr z filmu

Reżyseria: Talal Derki

Produkcja: Niemcy, Liban, Syria, Katar


Głównym bohaterem filmu jest Osama – kultywujący pamięć po twórcach zamachu na World Trade Center z 11 września, przygotowujący swoich synów do wojny z Zachodem, który pod płaszczykiem łagodności wlewa w ich umysły i serca nienawiść. Obserwujemy ich codzienność, w której dojmujący brak perspektyw sprzyja motywowaniu dzieci do walki. Wiara islamistów w zwycięstwo jest tak silna, że przesłania prawdziwy obraz rzeczywistości, gdzie naprawdę dominują: bieda, przemoc i naiwność, a młodzi chłopcy szkoleni na brutalnych żołnierzy ćwiczą na poligonie w klapkach. Talal Derki, choć smutny i zrezygnowany, nie przestaje pokładać nadziei w młodym pokoleniu wywodzącym się nawet z rodziny Osamy. Jeden z młodszych braci otrzymuje bowiem szansę pójścia do szkoły, gdzie po raz pierwszy słyszy, czym jest miłość.

[Kotwica] „O ojcach i synach” przynosi smutną refleksję nie tylko o Syrii, ale również o otaczającym nas, bezradnym świecie doświadczonym już przecież przez rozmaite ideologie (faszyzm, komunizm, etc.). Zduszone w przeszłości odżywają pod postacią terroryzmu, który kwitnie na naszych oczach i nic nie jest w stanie tego procesu powstrzymać.


 


 

100%
0%