Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Śpią wystawy" RECENZJA

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.06.10 14:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:28 )
„Śpią wystawy” , to baśń muzyczna, która powstała w wyniku połączenia sił studentów i absolwentów krakowskich wyższych szkół artystycznych, m. in. Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Aktorom i tancerzom towarzyszy orkiestra i chór, pod kierownictwem zeszłorocznego absolwenta krakowskiej Akademii Muzycznej, włoskiego dyrygenta Giuseppe Gimelliego.



Autorzy spektaklu przenoszą nas w świat małego sklepu z zabawkami. Znajdujemy się w sytuacji, w której starsze małżeństwo właścicieli, a zarazem konstruktorów zabawek, przygarnia zafascynowaną ich światem małą dziewczynkę. Niczego nie podejrzewająca „Słodyczka”, bo tak nazywana jest przez nową mamę główna bohaterka, pakuje się w pułapkę, w wyjściu z której pomagają jej tańczące zabawki: Króliczek, Niedźwiadek bez ucha i Buziaczek.

Przestrzeń działania aktorów stanowi wnętrze sklepu – podest przypominający swym kształtem puzzle oraz jego otoczenie, w którym wesoło pląsają odgrywający rolę zabawek tancerze. Całość spajają, stworzone specjalnie na tę okazję, projekcje wideo składające się z kolorowych animacji. Uwagę widza zwracają również kolorowe kostiumy, które są mocnym punktem przedstawienia.

Aktorom i tancerzom, jak na baśń muzyczną przystało, towarzyszy skomponowana z dużym rozmachem muzyka i liczne piosenki, wykonywane zarówno przez chór jak i solistów Akademii Muzycznej oraz aktorów odgrywających w spektaklu główne role.

Akcja spektaklu jest wartka, strona wizualna świetnie współgra z poczynaniami aktorów, muzyka sprawnie ilustruje poszczególne sceny. Od strony formalnej wszystko wydaje się być w porządku, ale coś tu się nie składa, coś powoduje, że mamy do czynienia z tym, co zwykle określa się mianem przerostu formy nad treścią. Wykonywane z towarzystwem orkiestry piosenki poprzez ociekający banałem tekst i karykaturalną intonację wykonawców ocierają się o kicz. Na scenie, przez większą część trwania spektaklu, panuje atmosfera rodem z amerykańskich superprodukcji dla dzieci. Niepotrzebny patos w barokowej oprawie, ma swój finał, gdy tuż po zakończeniu spektaklu wykonawcy odśpiewują sentencję „wszyscy jesteśmy zabawkami”, która zdaje się być mottem całego widowiska.

Przez dwa długie lata nad „Śpią wystawy” pracowała liczna grupa młodych artystów, którzy w produkcję spektaklu włożyli wiele wysiłku i wyrzeczeń. Wierzę, że był to czas zdobywania doświadczeń i szlifowania warsztatu, niestety dziecko zostało wylane z kąpielą.



reżyseria, teksty piosenek - Krzysztof Popiołek (PWST)
autor - Martyna Lechman (PWST)
muzyka - Jonasz Sołtyk
scenografia i kostiumy - Anna Wołoszczuk
choreografia - Maciej Gośniowski (PWST)
dyrygent, orkiestracja - Giuseppe Gimelli
przygotowanie wokalne - Sylwia Olszyńska
animacje - Lucija Mrzljak
asystent reżysera - Tomasz Bałdyga

asystent scenografa - Radosława Burdzy (ASP)
organizacja produkcji - Gabriela Korwin-Piotrowska
aktorzy: Martyna Krzysztofik, Joanna Łaganowska, Sławomir Maciejewski
tancerze: Agata Kmita (PWST), Aneta Orlik (PWST), Jan Lorys (PWST)


soliści: Sylwia Olszyńska (sopran), Rafał Tomkiewicz (tenor), Justyna Kopiszka (alt), Wiktoria Zawistowska (alt), Natalia Czuchaj (sopran)

oraz Orkiestra i zespół wokalny "Coryphaeus" (AM)



Małgorzata Nieciecka- Mac
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię