|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

1 sierpnia rozpocznie się festiwal "Wawel o zmierzchu"

Szymon Nehring – zwycięzca 15. Międzynarodowego Konkursu im. Artura Rubinsteina i finalista 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – wystąpi w sobotę, 1 sierpnia na koncercie inaugurującym festiwal „Wawel o zmierzchu”. Młody pianista zagra utwory Chopina i Brahmsa.

Fot. Pixabay

W poprzednich latach festiwalowe koncerty odbywały się o zmierzchu na rozświetlonych dziedzińcach Zamku Królewskiego na Wawelu. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku w każdą sierpniową sobotę publiczność będzie mogła oglądać transmisje na żywo w wawelskich mediach społecznościowych.

Podczas pięciu koncertów zabrzmią utwory polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią m.in. skrzypkowie Daniel Stabrawa i Piotr Pławner, pianista Marek Szlezer, sopranistka Iwona Socha i bas-baryton Przemysław Firek, fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz.

"Myślę, że dzięki muzyce, nawet śledząc festiwal w sieci, możemy odkrywać magię tego miejsca, a hasło festiwalu mogłoby brzmieć: odkryj Wawel dla siebie na nowo" - mówiła dyrektor artystyczna festiwalu Małgorzata Janicka-Słysz.

15 sierpnia w stulecie Bitwy Warszawskiej na Dziedzińcu Arkadowym Zamku, na koncercie odbywającym się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, zabrzmią polskie pieśni patriotyczne. „Zostaną one zaprezentowane w nowych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na zamówienie festiwalu przez krakowską kompozytorkę Annę Zawadzką-Gołosz. Łączymy tradycję, to co nam gra w pamięci emocjonalnej z nowoczesnością” – podkreśliła Janicka-Słysz.

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej zapowiedział, że koncert ten będzie dostępny dla publiczność, choć ze względów sanitarnych w ograniczonym gronie.

Festiwal organizują Zamek Królewski na Wawelu i Fundacja Castello, a partnerem wydarzenia jest Tauron. Współfinansują je ministerstwo kultury, miasto Kraków i województwo małopolskie oraz sponsorzy.

 

(PAP/sp)

100%
0%