W poprzednich latach festiwalowe koncerty odbywały się o zmierzchu na rozświetlonych dziedzińcach Zamku Królewskiego na Wawelu. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku w każdą sierpniową sobotę publiczność będzie mogła oglądać transmisje na żywo w wawelskich mediach społecznościowych.

Podczas pięciu koncertów zabrzmią utwory polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią m.in. skrzypkowie Daniel Stabrawa i Piotr Pławner, pianista Marek Szlezer, sopranistka Iwona Socha i bas-baryton Przemysław Firek, fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz.

"Myślę, że dzięki muzyce, nawet śledząc festiwal w sieci, możemy odkrywać magię tego miejsca, a hasło festiwalu mogłoby brzmieć: odkryj Wawel dla siebie na nowo" - mówiła dyrektor artystyczna festiwalu Małgorzata Janicka-Słysz.

15 sierpnia w stulecie Bitwy Warszawskiej na Dziedzińcu Arkadowym Zamku, na koncercie odbywającym się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, zabrzmią polskie pieśni patriotyczne. „Zostaną one zaprezentowane w nowych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na zamówienie festiwalu przez krakowską kompozytorkę Annę Zawadzką-Gołosz. Łączymy tradycję, to co nam gra w pamięci emocjonalnej z nowoczesnością” – podkreśliła Janicka-Słysz.

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej zapowiedział, że koncert ten będzie dostępny dla publiczność, choć ze względów sanitarnych w ograniczonym gronie.

Festiwal organizują Zamek Królewski na Wawelu i Fundacja Castello, a partnerem wydarzenia jest Tauron. Współfinansują je ministerstwo kultury, miasto Kraków i województwo małopolskie oraz sponsorzy.

 

(PAP/sp)