|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wybitni polscy ekonomiści na monetach NBP

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z serii „Wielcy polscy ekonomiści”. Od 18 marca br. można nabyć srebrne monety poświęcone Ferdynandowi Zweigowi i Adamowi Krzyżanowskiemu, a od 25 marca br. monetę z wizerunkiem Adama Heydla.

Serię, która upamiętnia wybitnych polskich naukowców w dziedzinie ekonomii, w 2017 r. zainaugurowała moneta z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Na kolejnych monetach zostali przedstawieni: Fryderyk Skarbek, Roman Rybarski, Stanisław Głąbiński, Stanisław Grabski i Leopold Caro.

Monety o nominale 10 zł są bite stemplem lustrzanym w srebrze. Na monetach znajdują się wizerunki ekonomistów oraz fragmenty ich dzieł.

- Narodowy Bank Polski emituje monety kolekcjonerskie i okolicznościowe oraz banknoty kolekcjonerskie upamiętniające ważne historyczne rocznice i postaci, rozwijając zainteresowania polską nauką, historią i tradycją. Emisja serii „Wielcy polscy ekonomiści” doskonale wpisuje się w misję edukacyjną Narodowego Banku Polskiego, przybliżając wybitne postacie z dziedziny ekonomii oraz ich dorobek naukowy – mówi Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

 

O ekonomistach z najnowszych monet:

Ferdynand Zweig (1896-1988) był ekonomistą i socjologiem. Studiował prawo i ekonomię w Wiedniu i Krakowie, następnie przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim. W dwudziestoleciu międzywojennym zajmował się publicystyką gospodarczą, publikował na łamach prasy, m.in. prowadził dział ekonomiczny w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym”. Po wybuchu drugiej wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii, w późniejszym okresie wykładał na uczelniach izraelskich. Na emigracji poświęcił się socjologii. Ważniejsze dzieła: O programie gospodarczym Polski, Cztery systemy ekonomii. Uniwersalizm – nacjonalizm – liberalizm – socjalizm, The Economics of Consumersʼ Credit, Ekonomia i technika czy Zmierzch czy odrodzenie liberalizmu.

moneta z wizerunkiem Ferdynanda Zweiga

 

Adam Krzyżanowski (1873-1963) był ekonomistą, prawnikiem, politykiem i wykładowcą akademickim. Udzielał się w życiu społecznym, politycznym i naukowym Krakowa. Podczas drugiej wojny światowej został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Po zwolnieniu zaangażował się w tajne nauczanie. Był członkiem fasadowej Krajowej Rady Narodowej, posłem na Sejm Ustawodawczy z ramienia Stronnictwa Demokratycznego, działał w Polskiej Akademii Umiejętności. Ważniejsze dzieła: Pieniądz, Założenia ekonomiki, Nauka skarbowości, Pauperyzacja Polski współczesnej.

moneta z wizerunkiem Adama Krzyżanowskiego

Adam Heydel (1893-1941) był ekonomistą i publicystą politycznym. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie następnie wykładał ekonomię. Przewodniczył Instytutowi Ekonomicznemu przy Polskiej Akademii Umiejętności, redagował czasopismo „Studia Ekonomiczne”. W 1939 r. został aresztowany przez niemieckich okupantów i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Po zwolnieniu zaangażował się w działalność konspiracyjną, za co został zesłany do obozu Auschwitz-Birkenau i rozstrzelany. Ważniejsze dzieła: Podstawowe zagadnienia metodologiczne ekonomii, Przyczynowość w ekonomii, Kapitalizm i socjalizm wobec etyki czy Myśli o kulturze.

moneta z wizerunkiem Adama Heydla

 

Emitowane przez NBP wartości kolekcjonerskie są dostępne w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Szczegółowe informacje na stronie www.nbp.pl

100%
0%