|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W ZG Brzeszcze powstaną instalacje do produkcji prądu i ciepła z metanu

W 2021 r. uruchomione zostaną w Zakładzie Górniczym Brzeszcze dwie instalacje kogeneracyjne, które będą produkowały energię elektrycznej i ciepło z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni – poinformowała w piątek spółka Tauron Polska Energia.

Fot. mat. prasowe

„Dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda, przyczynią się nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w gazie z odmetanowania pokładów węgla, ale również do zwiększenia udziału Grupy Tauron w rynku mocy. Projektowany przychód z instalacji, jako jednostek wytwórczych JW1, to ok. 19 mln zł w okresie 17 lat. Silniki zaczną pracować w ZG Brzeszcze od 2021 r.” – podała spółka w komunikacie.

Budowę instalacji realizuje spółka Magenta z Grupy Tauron.

Prezes Tauronu Wydobycie Zdzisława Filip powiedział, że firma chce wykorzystać gaz z procesu odmetanowania pokładów węgla „w wysokosprawnej kogeneracji gazowej, czyli produkcji prądu i ciepła”. „Przygotowywana instalacja z obszaru energetyki rozproszonej poprawi równocześnie bezpieczeństwo zasilania ZG Brzeszcze na wypadek wystąpienia awarii sieciowych. Możliwe jest również ograniczenie mocy zamówionej na jednym z przyłączy, co spowoduje ograniczenie kosztów po stronie kopalni” – dodał.

Tauron podał, że wytwarzanie energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem to najpopularniejszy sposób konwersji energii chemicznej na użyteczne formy. Przy sprawności typowego układu kogeneracyjnego, opartego na silnikach zasilanych gazem, na poziomie 43 proc. energii elektrycznej i 43 proc. energii cieplnej, z posiadanych zasobów metanu można uzyskać w rocznie ok. 160 MWh energii elektrycznej i ok. 160 MWh energii cieplnej.

Tauron podał, że budowa instalacji kogeneracyjnych bezpośrednio powiązana jest z działaniami na rzecz poprawy środowiska. Zagospodarowanie większej ilości gazu z odmetanowania pozwoli na ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz obniży koszty związane z emisją metanu do atmosfery.

Realizacja projektu wpisuje się w założenia Strategicznej Agendy Badawczej Grupy Tauron. Grupa nabywa nowe kompetencje w zakresie budowy i obsługi kogeneracyjnych źródeł gazowych.

Eksploatacja węgla kamiennego przez Zakład Górniczy Brzeszcze prowadzona jest w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego. Kopalnia, aby poprawić bezpieczeństwo, podejmuje szereg działań. W sumie 40 proc. metanu, absorbowanego na węglu, zostaje usunięte przez odmetanowanie, a pozostałe 60 proc. przez wentylację wyrobisk górniczych.

Obecnie kopalnia sprzedaje cały pozyskany gaz z odmetanowania do pobliskich elektrociepłowni.

Długookresowe prognozy metanowości eksploatowanych pokładów ZG Brzeszcze wskazują na znaczące zwiększenie wolumenu i ustabilizowanie składu pozyskiwanego gazu metanowego.

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Należący do Grupy Tauron Wydobycie to jeden z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Posiada zakłady górnicze Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. Spółka dysponuje ok. 31 proc. zasobów bilansowych węgli energetycznych czynnych złóż w kraju oraz 10 proc. udział w krajowym rynku sprzedaży węgla. Rocznie wydobywa ok. 6 mln ton węgla.

 

 

 

(PAP/ko)

100%
0%