Zgodnie z planem Komisji Europejskiej kraje UE mają wybrać sposób, w jaki będą walczyć ze stosowaniem cienkich toreb plastikowych. Opcje, jakie mają do wyboru, to między innymi opodatkowanie lub zakazanie takich reklamówek bądź też przyjęcie krajowego limitu ich używania.


Każdy Europejczyk zużywa średnio 198 jednorazowych plastikowych toreb na zakupy rocznie , co w przeliczeniu oznacza jedną torbę dziennie na gospodarstwo domowe. Jednak średnie zużycie znacznie się różni w zależności od kraju UE – w Danii i Finlandii zużywa się takich toreb zaledwie 4 na rok, podczas gdy w Polsce, Portugalii i na Słowacji aż 466 rocznie.


W wielu krajach UE, które wprowadziły obowiązkowe podatki od jednorazowych reklamówek, stosowanie takich toreb zdecydowanie zmalało. Stało się tak wskutek tego, że konsumenci musieli każdorazowo za nie płacić.


Większość ze 100 miliardów plastikowych toreb na zakupy wydawanych co roku w supermarketach i innych sklepach zostaje wykorzystana tylko raz i przez zaledwie około 20 minut. Tymczasem torby te rozkładają się w ciągu setek lat, a co roku 8 miliardów z nich ląduje w rzekach i jeziorach lub zaśmieca ulice i pola.