O uruchomieniu w spółce Tauron Wydobycie trzech nowych ścian, co pozwoli na zwiększenie produkcji węgla, poinformował w ubiegłym tygodniu wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. W środę spółka przedstawiła szczegóły przedsięwzięcia wskazując, iż w każdym z trzech zakładów wydobywczych firmy - Sobieski, Janina i Brzeszcze - uruchomiono po jednej nowej ścianie.

"Wielkość zasobów w trzech nowych ścianach wydobywczych szacujemy na ponad 2 mln ton. To pokłady o dobrych parametrach jakościowych" - poinformował prezes spółki Tomasz Cudny, cytowany w komunikacie prasowym.

"Uruchamiamy nowe ściany, ale i pracujemy nad poprawą efektywności pracy naszych zakładów górniczych. Przygotowywany jest program funkcjonowania i optymalizacji kosztowej dla spółki. Naszym priorytetem pozostaje zakończenie inwestycji strategicznych, takich jak budowa szybu Grzegorz w zakładzie górniczym Sobieski i poziomu 800 m w zakładzie górniczym Janina" – dodał prezes.

W ub. tygodniu wiceminister Gawęda ocenił, że program naprawczy Tauronu Wydobycie "powoli przynosi małe, ale pewne efekty". Nie chciał przesądzać, czy spółkę czekają zmiany strukturalne, co było rozważane kilka miesięcy temu.

W połowie roku przedstawiciele Tauronu i ówczesnego resortu energii potwierdzili - m.in. podczas obrad sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa - trudną sytuację finansową spółki Tauron Wydobycie, która miała problemy z wykonaniem zakładanych planów oraz zapewnieniem finansowania niezbędnych inwestycji. Grupa Tauron informowała wówczas, iż rozważana jest sprzedaż kopalni Janina - jednego z trzech zakładów wydobywczych Tauronu Wydobycie.

We wrześniu powstał raport dotyczący sytuacji spółki oraz proponowany plan naprawczy, jednak jego założenia nie zostały dotąd publicznie przedstawione. O nadal trudnej sytuacji spółki informowali w ostatnim czasie przedstawiciele jednego z działających tam związków.

"Nie potwierdzam tego pesymizmu; spółka została zdiagnozowana, został przygotowany raport, jest przygotowany zarys planu naprawczego. W ostatnich dniach w Tauronie Wydobycie oddawane są trzy nowe ściany (...), został wprowadzony program naprawczy, który już powoli przynosi małe, ale pewne efekty" - mówił w piątek dziennikarzom wiceminister Gawęda.

Jak przypomniała w środę spółka, wartość realizowanego programu inwestycyjnego Tauronu Wydobycie na lata 2016-2020 wynosi 1,3 mld zł. Tylko w tym roku nakłady na inwestycje w segmencie węglowym przekroczą 300 mln zł. Najważniejsze projekty to budowa szybu Grzegorz w kopalni Sobieski (do 2023 r.), bardzo już zaawansowana budowa poziomu 800 m w Janinie (do 2021 r.) oraz program inwestycyjny w Brzeszczach. Ich efektem ma być zwiększenie wydobycia i zapewnienie rentowności działania.

"Wpisując się w trendy rynkowe spółka finalizuje również inwestycje, które poprawią jakość produkowanych paliw węglowych m.in. dla klientów indywidulanych. Jeszcze w tym roku w Jaworznie zostanie uruchomiony nowoczesny kompleks technologiczny, umożliwiający produkcję lepszych jakościowo paliw węglowych m.in. do produkcji ekologicznych produktów grzewczych" - podał w środę Tauron Wydobycie.

W końcu maja br. grupa Tauron, której moce wytwórcze oparte są obecnie przede wszystkim na węglu kamiennym ogłosiła, że w perspektywie najbliższej dekady zamierza postawić na nisko- i zeroemisyjne źródła energii - w 2030 r. ich udział w miksie wytwórczym grupy ma przekroczyć 65 proc. Planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 megawatów mocy), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 megawatów) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych. Planowane jest stopniowe wyłączanie starych bloków węglowych.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)