|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Zatorze pierwszą w Małopolsce stację LNG

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w środę w Zatorze pierwszą w Małopolsce stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Rzecznik firmy Artur Michniewicz podał, że uzupełni ona istniejącą sieć dystrybucyjną. Już korzystają z niej trzy firmy.

Fot. mat. prasowe

Inwestycję zrealizował w ciągu sześciu miesięcy Zakład Gazowniczy w Krakowie. Jej koszt to 3 mln zł. „Stacja składa się ze zbiornika do magazynowania gazu LNG o pojemności 37 m sześc., dwóch parownic, stacji redukcyjno-pomiarowej oraz infrastruktury towarzyszącej, połączonej z już istniejącą siecią gazową nowym odcinkiem gazociągu” – poinformował Michniewicz.

Jak dodał, z gazu dostarczanego ze stacji LNG korzystają już trzy lokalne firmy. Umożliwi ona zarazem przyłączanie do sieci kolejnych odbiorców, w tym firm działających w Strefie Aktywności Gospodarczej oraz Energylandii, jednego z największych w Europie parków rozrywki.

Fot. mat. prasowe

Gmina Zator jest jedną z 17 w województwie małopolskim, w których Polska Spółka Gazownictwa (PSG) realizuje zadania w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski.

„PGNiG, poprzez rozwój sieci gazowej w całej Polsce, wspiera lokalne społeczności i lokalną gospodarkę. Dzięki naszym działaniom kolejne miejsca w kraju zyskują dostęp do ekologicznego błękitnego paliwa. Naszym celem jest do 2022 r. zapewnić 90 proc. polskiego społeczeństwa możliwość korzystania z przyjaznego dla środowiska gazu ziemnego” – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.

Prezes PSG Marian Żołyniak poinformował, że Polska Spółka Gazownictwa konsekwentnie likwiduje tzw. białe plamy na mapie polskiego gazownictwa, a poprzez takie inwestycje jak budowa stacji regazyfikacji LNG zwiększa dostępność do gazu ziemnego odbiorcom na terenie całego kraju. Podkreślił, że jest to realna i skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza. Gaz ziemny jest bowiem jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii.

Burmistrz Zatora Mariusz Makuch nie kryjąc zadowolenia z inwestycji powiedział, że zabezpieczy ona dostęp do gazu dla potencjalnych inwestorów ze strefy ekonomicznej i dla mieszkańców.

Polska Spółka Gazownictwa należy do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Jest narodowym operatorem dystrybucji gazu ziemnego w Polsce, który dostarcza do odbiorców poprzez ponad 186 tys. km gazociągów. Zatrudnia ponad 11,5 tys. pracowników.

Dzięki Programowi przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022, liczba gmin z dostępem do sieci gazowej wzrośnie o 300, do blisko 1,8 tys. W Polsce jest 2478 gmin. Powstać ma ponad 4,8 tys. km sieci gazowych i 77 stacji LNG.

 

 

(PAP/ew)

100%
0%