|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Hodowcy trzody chlewnej spotkali się w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach

Jak pomóc hodowcom trzody i jak zmieniać małe gospodarstwa, aby były konkurencyjne dla wielkich przemysłowych chlewni - o tym dyskutowali rolnicy w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w podkrakowskich Karniowicach. Cykliczne, wojewódzkie konferencje mają być odpowiedzią na największe problemy branży rolnej. Producenci świń najbardziej narzekają na niestabilne ceny skupu i zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.

Posłuchaj rozmowy z prof. Kazimierzem Tarasiukiem z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

fot: M. Mędela

- To problem. W ostatnich miesiącach jest problem z oddaniem świń. Cena też spada, bo nie ma odbiorcy. Jest to związane z ASF. Bioasekuracja i niestabilność cen to podstawowy problem - mówią producenci.

Wartość rynku wieprzowiny w Polsce szacuje się na około 20 miliardów złotych. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF hodowcy boją się jednak inwestować w gospodarstwa. Przez to pogłowie trzody chlewnej w Polsce spada.

Tymczasem jak tłumaczy prof. Kazimierz Tarasiuk, lekarz weterynarii z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zabezpieczenie hodowli przed wirusem jest stosunkowo proste. Przede wszystkim trzeba ogrodzić chlewnię i przestrzegać zasad higieny. "Przed wejściem do obiektu hodowlanego trzeba umyć ręce, zmienić obuwie, zmienić ubranie. To wszystko, co należy zrobić z punktu widzenia zachowania człowieka. Nie wolno tez wpuszczać osób z zewnątrz, którzy by chcieli zobaczyć nasze stado. Musi być kontrola" - mówi

Najwięcej przypadków zarażenia ASF, głównie wśród dzików, zanotowano we wschodniej i północnej Polsce. Pierwsze ogniska potwierdzono też w Wielkopolsce i Dolnośląskiem.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Marek Mędela/ko)

0%
0%