|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Firma z Litwy nowym większościowym udziałowcem Krakowskich Zakładów Automatyki

Krakowskie Zakłady Automatyki z branży infrastruktury i automatyki kolejowej mają nowego większościowego udziałowca, litewską firmę FIMA, kontrolowaną przez fundusz inwestycyjny notowany na nowojorskiej giełdzie. Jak podkreślono w czwartkowym komunikacie, KZA ma doskonałą pozycję w branży infrastruktury kolejowej, a Polska jest jednym z największych rynków w tym segmencie, w którym w bieżącej unijnej perspektywie finansowej zaplanowano inwestycje o wartości ok. 16 mld euro. FIMA nabyła 68 proc. akcji Krakowskich Zakładów Automatyki.

fot: pixabay

„Transakcja FIMA i KZA wzmocni nasze możliwości finansowe w ramach przygotowań do zbliżających się dużych projektów związanych z modernizacją infrastruktury, poszerzy nasz portfel rozwiązań, pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie zatrudnionych specjalistów oraz zmniejszy koszty związane z zarządzaniem” - ocenił prezes KZA Edward Jacek Kwarciak.

Jak podkreślił, tylko na rynku automatyki kolejowej w Polsce w najbliższych latach zaplanowane są inwestycje o wartości prawie 1,5 mld euro.

Dyrektor generalny FIMA Gintaras Juknevicius ocenił, że transakcja otworzy dla litewskiej firmy rynek infrastruktury kolejowej w Polsce i zapewni długotrwały rozwój. „Wierzymy, że FIMA i KZA wspólnie będą mogli konkurować o większą część rynku projektów infrastrukturalnych” – podkreślił.

Przedsiębiorstwo FIMA powstało w 1992 r. i posiada firmy na Litwie, Łotwie, Białorusi i w Polsce. Zatrudnia ok. 500 osób, z których 140 to specjaliści posiadający kwalifikacje do pracy przy projektach kolejowych. Spółka specjalizuje się w systemach zarządzania ruchem, komunikacji, ochrony, zasilania, informacji pasażerów i pracowników oraz ogrzewania zwrotnic klejowych. Głównym udziałowcem firmy jest amerykański fundusz inwestycyjny MVC Capital Inc. notowany na giełdzie w Nowym Jorku.

KZA to polska spółka z branży infrastruktury i automatyki kolejowej, świadcząca usługi w zakresie projektowania, instalacji i konserwacji, jak również zarządzania projektami. Początki firmy sięgają 1928 r. Obecnie firma zatrudnia 200 pracowników.

W tym tygodniu konsorcjum, w skład którego wchodzi KZA (wraz z firmą Strabag) podpisało umowę z PKP PLK na modernizację blisko 20-kilometrowego odcinka linii kolejowej Kraków Główny Towarowy – Rudzice za ok. 966 mln zł. Zakres modernizacji zakłada m.in. przebudowę nasypu ziemnego biegnącego przez centrum miasta i dobudowanie na nim dwóch par torów, wymianę sieci trakcyjnej, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz powstanie nowych mostów na Wiśle i stacji kolejowych.

 

 

 

(PAP/ko)

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0