|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Firma Aptiv i Cyfronet AGH będą współpracować przy samochodach autonomicznych

Firma Aptiv, opracowująca technologie dla samochodów autonomicznych podpisała w poniedziałek umowę o współpracy z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Do badań wykorzystywany będzie posiadany przez centrum superkomputer Prometheus.

Fot. Pixabay

Jak przypomniała obecna na uroczystości minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wieloletnia obecność firmy Aptiv, a wcześniej jej poprzedniczka Delphi w Polsce, daje podstawy do tego, aby mówić, że polska gospodarka wchodzi na drogę rewolucji 4.0.

„To wyjątkowy czas i moment, ponieważ w światowej motoryzacji przeżywamy rewolucję (…). Mówimy nie tylko o samochodach elektrycznych, ale także o pojazdach autonomicznych, a właśnie Aptiv jest liderem w dostarczaniu rozwiązań dla takich pojazdów” - zaznaczyła minister.

Według niej współpraca i umowa pomiędzy Cyfronet AGH i Aptiv, to z jednej strony możliwość dalszego rozwoju technologii autonomicznej, a z drugiej – perspektywy rozwoju i podjęcia dobrej pracy dla studentów i absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

„W technologii tej najistotniejsze jest zbierania ogromu danych dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa, ich przetwarzanie i samodzielne uczenie. Te ogromne kwantum danych będzie testował i analizował jeden z największych superkomputerów, znajdujący się w Cyfronecie Prometeus” - zaznaczyła Emilewicz.

Rozwój pojazdów elektrycznych i autonomicznych – zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii - to jeden z ważnych wątków, jaki został zapisany przez premiera Mateusza Morawieckiego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W ramach współpracy, Cyfronet AGH dostarczy Aptiv usługi obliczeniowe, transferu danych, kolokacyjnych oraz składowania i przetwarzania danych.

Tomasz Miśniakiewicz, prezes Krakowskiego Centrum Technicznego Aptiv, które zatrudnia ponad 2,5 tys. pracowników przypomniał, że współpraca z placowką AGH zakłada przede wszystkim przetwarzanie i analizowanie ogromnych ilości danych rejestrowanych przez pojazdy autonomiczne podczas m.in. jazd testowych.

„Prototyp samochodu autonomicznego zbiera średnio w ciągu 100 km jazdy ponad 10 terabajtów danych. To stawia naprawdę niezwykłe wyzwanie przed technologią. To jest faktycznie obszar big data i wyzwania z tym związane” - zaznaczył.

„Cieszę się, że w Krakowie znaleźliśmy partnera, który nas wspomoże w tym projekcie, który ma technologie na poziomie światowym, która umożliwia prace nad pojazdami autonomicznymi” - dodał przedstawiciel Aptiv.

Prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH, ocenił, że placówka ta, dysponująca najszybszym w Polsce superkomputerem, dzięki umowie zyska nowe kompetencje wynikające z potrzeb nowoczesnego przemysłu. „To przedsięwzięcie wielkiej skali, które podniesie poziom jakości świadczonych usług przez Cyfronet na rzecz nauki” - ocenił.

W ramach współpracy 13 pracowników Centrum Technicznego podpisało także umowy doktoratu wdrożeniowego, które będą realizowane w AGH. Dotyczą one zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją i pojazdami autonomicznymi.

Jak ocenił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, zawarte w poniedziałek umowy „to ważna chwila dla uczelni, która może być zaczynem dalszej wieloletniej współpracy”.

 

 

 

(PAP/ko)

75%
25%