|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Branża kosmetyczna gotowa na ponowne otwarcie salonów piękności

Sformułowane i uzgodnione ze środowiskiem standardy bezpieczeństwa dotyczące branży estetycznej w związku z koronawirusem nie odbiegają mocno od tych, które większość gabinetów kosmetologicznych stosowała przed epidemią – oceniła w czwartek Izba Kosmetologów. Zgodnie z decyzją rządu gabinety kosmetologiczne i kosmetyczne wrócą do pracy od poniedziałku 18 maja.

Fot. Pixabay

Organizacja, zrzeszająca przedsiębiorców prowadzących gabinety kosmetologiczne i kosmetyczne, na prośbę Ministerstwa Rozwoju podjęła się stworzenia w trybie pilnym standardów bezpieczeństwa dla branży estetycznej na czas epidemii. W trakcie prac do projektu dołączyły kolejne organizacje, które wnosiły swój wkład.

Sformułowanie i uzgodnienie ze środowiskiem standardów bezpieczeństwa na czas epidemii Covid-19 było warunkiem niezbędnym do wyznaczenia daty powrotu do pracy branży estetycznej.

„Staraliśmy się forsować takie zapisy, by nie były zbyt dużym obciążeniem zarówno finansowym, jak i organizacyjnym dla przedsiębiorców, których zrzeszamy. Wielokrotnie wnosiliśmy poprawki i uwagi, by złagodzić trudne do spełnienia propozycje, które przychodziły ze strony niektórych podmiotów. Jesteśmy przekonani, że to są realne do wdrożenia przez przedsiębiorców wytyczne” - oceniła w czwartek Justyna Gorlicka-Kruk, członek zarządu Izby Kosmetologów w Krakowie.

Wytyczne Ministerstwa Rozwoju dla branży kosmetycznej zakładają m.in. utrzymanie odległości co najmniej 1,5 m między pracownikami lub konieczności instalacji ekranów ochronnych w salonach kosmetycznych.

Według wytycznych świadczenie usług w salonach kosmetycznych powinno odbywać się w systemie zmianowym i rotacyjnym. Dopuszczalna jest praca tego samego zespołu przez cały dzień. Przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do gabinetu, pracownicy powinni obowiązkowo umyć ręce wodą z mydłem.

Dla bezpieczeństwa klientów pracownicy mają nosić specjalistyczny strój adekwatny do wykonywanego zabiegu, a także nosić maseczkę ochronną i/lub przyłbicę albo gogle. Pracownicy powinni też obowiązkowo nosić rękawiczki przy wykonywaniu usługi (zmieniane każdorazowo po wykonaniu usługi) - jeśli rodzaj wykonywanego zabiegu na to pozwala.

Z kolei wytyczne dla klientów salonów kosmetycznych przewidują m.in., że na zabiegi powinni przychodzić bez osób towarzyszących. Klienci będą też zobligowani do zasłaniania nosa i ust oraz do noszenia rękawic ochronnych (jeśli jest to możliwe ze względu na rodzaj wykonywanego zabiegu).

„Mimo że praca i warunki świadczenia usług będą nieco różniły się od tych sprzed czasów epidemii, wszyscy przedsiębiorcy dotknięci znacząco skutkami ekonomicznymi z niecierpliwością czekają na możliwość powrotu do pracy ze swoimi klientami” - podkreśliła przedstawicielka organizacji.

Jak przypomniała, zaproponowane wytyczne sanitarne dla branży, zatwierdzone przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, zostały opublikowane w środę na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Według organizacji branża estetyczna W Polsce to ponad 90 tys. firm, które generują ok. 300 tys. miejsc pracy. Zdecydowana większość z nich to firmy małe, jednoosobowe działalności gospodarcze, nieposiadające dużego kapitału i środków na inwestycje.

 

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
0%