Jak podkreślił w środę wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz, turystyka jest sektorem, który bardzo dotkliwie odczuł skutki pandemii, dlatego samorząd regionu szuka dostępnych rozwiązań dla tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

„Z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej skorzystało już wielu przedsiębiorców z branży turystycznej. Tym razem wsparcie kierujemy do organizacji pozarządowych działających w turystyce, które od lat są istotnym partnerem w realizacji naszych działań” - zaznaczył Urynowicz.

Przypomniał, że łącznie ze środkami z ogłoszonej właśnie kolejnej edycji konkursu „Małopolski Gościnnej”, łączna pula wsparcia, jakie zostało przekazane organizacjom pozarządowym w tego sektora to 5 mln zł.

W ramach konkursu „Małopolska Gościnna” do 30 lipca tego roku organizacje pozarządowe i stowarzyszenia prowadzące swoją działalność w obszarze turystyki i krajoznawstwa mogą zgłaszać swoje projekty.

W tej edycji – wskazał Urynowicz - na wsparcie mogą liczyć przedsięwzięcia, które zakładają działania na rzecz rozwoju infrastruktury turystycznej oraz kształtowania przestrzeni turystycznej, czyli związane np. z renowacją lub reorganizacją szlaków turystycznych, a także ich popularyzacją, zagospodarowaniem przestrzeni wokół atrakcji turystycznych, czy też działania mające na celu tworzenie punktów odpoczynku w obszarach turystycznych.

Dofinansowanie z konkursu mogą zdobyć również projekty zakładające aktywizację turystyczną obszarów i społeczności lokalnych, m.in. poprzez organizację wydarzeń turystycznych, imprez z zakresu turystyki aktywnej (np. rajdów, spływów, gier terenowych), szkoleń, itp.

Szansę na zdobycie wsparcia finansowego mają także działania mające na celu rozwój kooperacji między podmiotami z branży turystycznej, wsparcie przedsiębiorców w komercjalizacji produktów turystycznych, czy też wsparcie organizatorów przemysłu czasu wolnego.

Poziom dofinansowania projektów został w tej edycji podniesiony do 90 proc. ich wartości.

 

(PAP/jgk)