13 października 539 p.n.e. Babilon skapitulował przed wojskami króla perskiego Cyrusa II Wielkiego, w roku 54 Neron został cesarzem rzymskim, a w roku 1399 Henryk IV Lancaster został koronowany na króla Anglii, w 1534 kardynał Alessandro Farnese został wybrany na papieża i przyjął imię Pawła III, dwa lata później w Anglii wybuchło powstanie religijne przeciw niszczeniu katolickich klasztorów, z kolei w roku 1781 cesarz Józef II Habsburg wydał patent tolerancyjny, zrównujący prawa prawosławnych i ewangelików z katolikami. W 1792 wmurowano kamień węgielny pod budowę Białego Domu w Waszyngtonie...

Jednak najsłynniejszym 13. dniem października był ten w roku 1307. Wtedy, z rozkazu króla Francji Filipa IV Pięknego i papieża Klemensa V, aresztowano templariuszy i skonfiskowano ich olbrzymi majątek. Ten dzień stał się symbolem podłości, zdrady i chciwości. 13 października 1307 roku wypadł w piątek i stąd piątek trzynastego uważany jest za dzień nieszczęśliwy. W tym roku 13 października to niedziela.

Mamy szczęście żyć w czasach, w których o Polskę nie musimy walczyć w powstaniach, ani na wojennych frontach. Nie musimy ginąć pod Łowczówkiem, Kostiuchnówką i w szarży pod Rokitną. Nie musimy bronić dopiero co odzyskanej niepodległości i osłaniać Europy przed bolszewicką nawałnicą. Nie musimy czekać, czy bliscy wrócą z hitlerowskich obozów i sowieckich łagrów. Nie musimy dowiadywać się, że leżą w bezimiennym grobie w lesie katyńskim, czy pod murem, zamordowani w ubeckich katowniach.

Dziś patriotyzm jest prosty i łatwy. Wystarczy przestrzegać prawa, płacić podatki, nie okłamywać i nie oszukiwać rodaków i we wszystkim co robimy myśleć nie tylko o sobie, ale także o Polsce. Tyle i aż tyle, bo - jak mówił Piłsudski - wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią walczyć każdego dnia - teraz już nie bronią, ale pracą i uczciwością.

Kiedyś Kennedy powiedział jedno z najważniejszych w historii zdań - "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju" . Pamiętajmy o tym 13 października i wszyscy spotkajmy się przy wyborczych urnach, bo udział w wyborach to nasz obywatelski, patriotyczny obowiązek.