|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Walka na murze

Nie ma świętości. Bazgroły z blokowisk przeniosły się do centrum miasta. Są już nie tylko na ścianach kamienic, ale na zabytkach i cmentarnych murach.

fot: Beata Penderecka

Mówienie o tym i pisanie nie ma większego sensu, bo to zjawisko rośnie lawinowo. Odnoszę wrażenie, że im częściej się ten temat porusza, tym więcej bazgrołów pojawia się wokół nas


Celowo nie używam słowa graffiti, bo to rodzaj sztuki, natomiast to, co nas zalewa, to zwykły wandalizm, który z estetyką nie ma niczego wspólnego.
Kiedyś dominowały hasła kibicowskie. Mieszkam w dzielnicy zamieszkałej przez plemię Cracovii, więc wokół pełno napisów gloryfikujących ukochaną drużynę i obrażających Wisłę. Kiedy nocą zapuści się na wrogi teren jakiś odważny kibic Wisły i coś naskrobie, natychmiast hasło zostaje zamazane. Litery rosną, niektóre są wielkości człowieka.


No i hasła pseudopolityczne, głównie tropicieli spisków wszelakich. Np. " rząd światowy zatruwa wodę pitną" albo " Stonoga to agent służb".
Wbrew pozorom, kibicowskich napisów jest nie tak dużo jak dawniej, wszystko przebijają tagi, czyli wizytówki bazgrolarzy. Są nie tylko na ścianach, chodnikach, bramach, ale także na znakach drogowych.
Obserwuję też walkę wandali - pojawia się tag, który pokrywany jest innym, większym, a ten jeszcze większym. Centrum miasta wygląda jak slumsy.

Akcja Pogromców Bazgrołów staje się walką z wiatrakami. Proszę obejrzeć galerię zdjęć naszego radiowego fotografa Marka Lasyka. Na jednym ze zdjęć widać wyraźnie rękawicę rzuconą Pogromcom Bazgrołów. Rzuconą zresztą wyjątkowo wulgarnie.

Nie mam najmniejszej wątpliwości kto w tej nierównej walce odniesie zwycięstwo. Bazgroły będą wszędzie, bo ich "twórcy" tylko w ten sposób mogą zaistnieć. Zapewne nawet nie zdają sobie sprawy, że takie bezmyślne niszczenie cudzej własności to przejaw totalnego schamienia i bolszewizacji. Kocham moje miasto, moją dzielnicę, moją ulicę, tylko dlaczego muszę żyć w chlewie?

 

85%
15%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 12

Nina

Piątek, 11 marca 2016, 15:09

Jest mi bardzo przykro gdy widzę na świeżo wymalowanych ścianach nabazgrolone hasła. I to tak jakby chuligani czekali na n-te odmalowanie by "powrócić na plan". A gdy widzę to na szczególnie pięknie odrestaurowanych obiektach jestem po prostu chora- dosłownie. Córka mówi: nie przeżywaj tak, bo podobnie jest w całej Europie. A więc jesteśmy miastem prawdziwie europejskim, podsumowuję ze smutkiem.

Odpowiedz

sinnerman

Piątek, 11 marca 2016, 10:43

Kiedy wracam do miasta moich studiów nie mogę się nadziwić, że czas się w nim zatrzymał (i nie jest to komplement). Te same dziury, co 10 lat temu, kamienice jeszcze bardziej odrapane. Inne miasta pięknieją, a podupadający Kraków jest zakochany w sobie z wzajemnością.

Odpowiedz

minus

Wtorek, 8 marca 2016, 20:59

@pogromca debili

Nooooo, dobre jest Łapiemy i wprowadzamy w czyn, tylko w tej kuchni........ debil pomyśli, że to jego pies i stracimy honor.

Odpowiedz

jj

Wtorek, 8 marca 2016, 15:24

@obszczymurek

obszczymurku twoje slady tez nie sa przyjemne tyle ze dla nosa.

Odpowiedz

kk

Wtorek, 8 marca 2016, 15:22

@pogromca debili

No to do roboty pogromco!!!!!

Odpowiedz

kk

Wtorek, 8 marca 2016, 15:20

Proszę nie zwalać na bolszewików wszystkiego. raczej ta moda przyszła z tych krajów które ponoć kapitalistycznymi nazywamy, bolszewizm tez zresztą stamtad wiec jakas racja jednak jest

Odpowiedz

pf

Wtorek, 8 marca 2016, 11:41

@erynia

Przywrócenie do poprzedniego stanu, plus nawiązka - zamiatanie ulic w pomarańczowym ubranku.

Odpowiedz

pogromca debili

Poniedziałek, 7 marca 2016, 22:42

Kara dla tych debili : zabazgrolenie wszystkich ścian w mieszkaniu, wywalenie do łóżka wiadra ze śmieciami, zgaszenie 100 petów na dywanie i zrobienie kupy w kuchni !!!!!

Odpowiedz

obszczymurek

Poniedziałek, 7 marca 2016, 22:00

Kiedyś nawet prostaki miały coś w rodzaju honoru. Do głowy by im nie przyszło, żeby paskudzic zabytkowe kamienice. A teraz ... szkoda mówic

Odpowiedz

precz z bazgrołami

Poniedziałek, 7 marca 2016, 21:41

@mieszkanka blokowiska

Once upon the time...centrum było wolne od napisów. Najwyżej jakieś polityczne. Romania libera itd. troche kibolskich, ale malutko. Później naoglądali się filmów. Bronx i dzielnice innych miast zamieszkałych przez mniejszości. No i sie zaczęło. Faktycznie chlew na całego.

Odpowiedz

mieszkanka blokowiska

Poniedziałek, 7 marca 2016, 21:20

Ja mieszkam w "blokowisku" bo na ładnym osiedlu Dywizjonu, ale b. często jeżdżę do centrum. Przez szybki autobusu "podziwiam" coraz to więcej brutalności chuliganów pokrywających ściany domów i kamienic. To nieprawda, że "bazgroły" przeniosły się. Zawsze były i tam i tu. Z tym, że zauważyłam , że o wiele agresywniejsze są w centrum miasta. Ażeby wlepić karę trzeba niszczyciela złapać za rękaw więc o czym erynia pisze? O niczym. snuje tylko teoretyczne rozważania.

Odpowiedz

erynia

Poniedziałek, 7 marca 2016, 20:49

jedyny sposób to zaostrzenie kar. nie 500 a kilka tysięcy złotych. do tego prace społeczne - najlepiej przy czyszczeniu takich bazgrołów. póki wandale będą czuli się bezkarnie, nie skończymy z tym

Odpowiedz