Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

O BARWINKU prawie wszystko

Jeśli poszukujesz rośliny, która świetnie rośnie w półcieniu, jest zielona nawet zimą i szybko rozrasta się, a przy okazji ładnie kwitnie, to polecam ciepłe spojrzenie na barwinek.

W ogrodach uprawia się głównie dwa gatunki – barwinek pospolity (Vinca minor) oraz barwinek większy (Vinca major). Są to płożące krzewinki, których ciemne, skórzaste i jajowate liście są zielone przez cały rok. Oprócz pędów płożących, mają także wzniesione do góry – to na nich pojawiają się kwiaty o pięciu płatkach. Najczęściej są niebieskie, ale są także odmiany barwinków o kwiatach białych (‘Alba’, ‘Gertrude Jekyll’) czy fioletowych (‘Atropurpurea’, , ‘Multiplex’). Poza najbardziej popularnym zielonym barwinkiem o niebieskich kwiatach, znaleźć można też takie o kolorowych liściach, z białą lub kremową obwódką albo pstre (‘Argenteovariegata’, ‘Aureovariegata’, ‘Illumination’). Są też barwinki o kwiatach pełnych (‘Plena’ czy ‘Rubra Plena’). Rośliny najobficiej kwitną w kwietniu, często powtarzają też kwitnienie we wrześniu, choć pojedyncze kwiaty mogą wytwarzać przez całe lato.

Obydwa gatunki barwinków różni przede wszystkim wielkość liści i ich odporność na mróz. O ile barwinek pospolity rośnie dziko w centralnej i południowej Europie, a więc i w Polsce, jest przystosowany do klimatu, a więc i jest w pełni mrozoodporny, to barwinek większy jest delikatniejszy i w chłodniejszych miejscach mogą mu przemarzać pędy, które wystają ponad śnieg. Niestety na śnieg nie zawsze możemy liczyć, dlatego lepiej go sadzić w miejscach zacisznych lub na zimę okrywać gałęziami iglastymi.

Jakie wymagania ma barwinek?
Na szczęście wobec swoich wielu zalet mają niewielkie wymagania. Najlepiej rosną na próchniczych i żyznych ziemiach, ale doskonale sobie radzą także w gorszych warunkach. Nie mają także wymagań dotyczących kwasowości ziemi – mogą rosnąć i na lekko zasadowych i lekko kwaśnych. Podłoże powinno być lekko wilgotne, chociaż czasowe przesuszenie też znoszą z godnością. Są bardzo tolerancyjne względem ilości światła – świetnie rosną w miejscach, które lubi niezbyt wiele roślin – a mianowicie w półcieniu. Jeśli będą rosły w cieniu, raczej nie doczekamy się kwiatów. Te zaś, które rosną w pełnym słońcu musimy regularnie podlewać. Pamiętajmy, że rośliny o kolorowych liściach potrzebują nieco więcej światła, żeby się dobrze wybarwić.
Barwinka nie trzeba intensywnie nawozić – wystarczy zasilić go co kilka lat, najlepiej kompostem wymieszanym z ziemią liściową, choć wdzięczny będzie nawet za nawóz wieloskładnikowy wiosną, a jesienią za taki z większą ilością potasu i fosforu, dzięki którym łatwiej przetrwają zimę.
Rozmnażanie barwinka jest bardzo łatwe – jego płożące pędy łatwo ukorzeniają się, więc wystarczy pobrać fragment z korzeniami i zasadzić w nowym miejscu. Barwinki można też rozmnażać, dzieląc jego kępy. Barwinek to także roślina lecznicza, znana głównie w medycynie ludowej. Surowcem leczniczym jest ziele (Herba Vincae minoris) pozyskiwane w okresie kwitnienia, ale jak to bywa z ziołami, na barwinka trzeba niestety uważać, bo jest lekko trujący. Zawiera wininę, pubescynę i minorynę. Objawami zatrucia są: zmniejszenie ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca i oddychania, więc leczenie nim powinno być prowadzone wyłącznie w porozumieniu z lekarzem fitoterapeutą.

Gdzie posadzić?
Barwinka warto sadzić pod drzewami i krzewami liściastymi, bo będzie miał tam dobre warunki – stworzy piękny, ciemnozielony dywan. Barwinek jest przede wszystkim świetną rośliną zadarniającą i jest idealny w miejsca, gdzie trawnik nie ma prawa bytu, ze względu na zbyt małą ilość światła. Mogą rosnąć także w półcieniu na rabatach i skalniakach, ale zwracać trzeba uwagę na to, że jest dość ekspansywny i w krótkim czasie może zagłuszyć sąsiadów, czyli fiołki, zawilce, miodunkę, pierwiosnki, szczawika, kopytnika i drobne, wiosenne rośliny cebulowe. Ładnie wyglądają na tle paproci i kokoryczy wiosennej.

 

Barbara Błaszczyk i Anna Łoś

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 13:00

    W obiektywie Tomasza Buszewskiego

  • 12:58

    Łukasz Gibała uznał wynik wyborów, ale Aleksandrowi Miszalskiemu wygranej nie pogratuluje

  • 11:37

    Zakopane pozbędzie się Sylwestra Marzeń? Burmistrz-elekt: "Impreza budzi skrajne emocje"

  • 10:00

    "Samotność. Wybór czy wyrok?" Żyjemy w świecie ludzi samotnych

  • 10:00

    "Samotność. Wybór czy wyrok?" Żyjemy w świecie ludzi samotnych

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię