Zacznijmy od podstawowych zasad, które obowiązują uczestników ruchu drogowego w czasie kontroli:

- Kierujący musi zatrzymać pojazd, trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z samochodu, chyba że zażąda tego kontrolujący. Na polecenie kontrolującego, kierowca wyłącza silnik i włącza światła awaryjne. Co ważne, także pasażerowie pojazdu mogą opuszczać pojazd wyłącznie  za zezwoleniem kierującego i na jego polecenie - mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji.

Ta procedura jest związana zarówno z bezpieczeństwem funkcjonariuszy jak i samych kontrolowanych.

Dodajmy, że umundurowani policjanci mogą zatrzymywać kierowców w każdych warunkach i o każdej porze. Natomiast funkcjonariusze bez mundurów - wyłącznie na obszarze zabudowanym. Jedni i drudzy muszą używać do tego tzw. lizaka lub specjalnej latarki, gdy widoczność jest słaba.

Po zatrzymaniu pojazdu, policjant podaje kierującemu swój stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania, a na żądanie kierującego okazuje legitymację służbową. Dodajmy, że policjant nieumundurowany ma okazać swoją legitymację bez wezwania kierowcy.

Wbrew opiniom powielanym w internecie, policjant nie musi mieć uzasadnionego podejrzenia co do nietrzeźwości kierowcy, by poddać go badaniu alkomatem lub narkotestem. Policja może sprawdzać trzeźwość w ramach kontroli prewencyjnych, a sprzeciw kierującego niewiele tu pomoże.

Natomiast ucieczka przed policją od kilku miesięcy jest uznawana za przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Na uciekinierów są nakłada też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów przez maksymalnie 15 lat. Informowaliśmy o tym w czerwcowej odsłonie "Przepisu na środę".


§ 16. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego
1. Uczestnik ruchu jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego.
2. W przypadku podania przez kontrolującego sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem jest obowiązany:
1) zatrzymać pojazd;
2) trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący;
3) na polecenie kontrolującego:
a) wyłączyć silnik pojazdu,
b) włączyć światła awaryjne.
3. Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.

Art. 129 ja. Prawa o ruchu drogowym
W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

 


Mateusz Żmija