|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W audycji "Przed hejnałem" o telepracownikach

Bez wychodzenia z domu, bez zakładania krawata, bez kontroli szefa i z dowolną ilością przerw na kawę. Mrzonki? Nie. Mowa o telepracy. Pojęcie to pojawiło się w kodeksie pracy w 2007 roku, a w praktyce oznacza, że pracownik pracuje zdalnie, a dyspozycje od przełożonych odbiera np. e-mailem.

Posłuchaj rozmowy Sylwii Paszkowskiej z jej gośćmi

źródło: pixabay

Choć to same superlatywy, to jednak wciąż telepraca cieszy się w Polsce zaskakująco małą popularnością. Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że tylko 3,2% małych i średnich firm zatrudnia pracowników zdalnie. W Małopolsce około 24% przedsiębiorstw posiada telepracowników. Skąd tak niskie zainteresowanie? Może to zbyt poważne wyzwanie dla niezdyscyplinowanych pracowników? Może przyczyna tkwi w zacieraniu granic między życiem zawodowym a prywatnym? A może brak miejsca w mieszkaniu na biurko?

Trudno stwierdzić, dlatego odpowiedzi postanowił poszukać zespół badawczy z Akademii Górniczo – Hutniczej, który przygotowuje projekt „A więc siedzisz w domu”. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej byli: dr hab. Jacek Gądecki - socjolog, antropolog kultury w Zakładzie Socjologii Ogólnej i Antropologii Społeczno-Kulturowej AGH, Zofia Szostkiewicz - graficzka, telepracownik oraz Aleksandra Lichoń – HR manager w Krakowskim Centrum IBM.

Telepraca wymaga dyscypliny - rozmowa Sylwii Paszkowskiej z gośćmi programu "Przed hejnałem"

 

Sylwia Paszkowska: Telepraca to wcale nie jest telemarketing. To coś znacznie bardziej złożonego. Co to właściwie jest?

 

dr hab. Jacek Gądecki: Ustawowo jest to praca świadczona z domu przy użyciu narzędzi telekomunikacji, w tym internetu i telefonu, świadczona na rzecz pracodawcy lub na rzecz siebie samego, kiedy się prowadzi własną firmę. Kluczowy jest tu fakt pracy w domu przy użyciu technologii informatycznych. Tak przynajmniej definiuje to ustawa. Rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana.

 

Sylwia Paszkowska: W Polsce dość dużo osób pracuje na takich zasadach, ale zazwyczaj to są osoby samozatrudniające się. Firmy stosunkowo rzadko korzystają z telepracy.

 

dr hab. Jacek Gądecki: Na przykładzie Polski widać, że w tym sektorze rynku rzeczywiście dominuje samozatrudnienie, chociaż zdarzają się firmy sięgające po taki wariant, ale są to głównie korporacje zagraniczne, mające swoje programy elastycznych form zatrudnienia, w tym telepracy.

 

Sylwia Paszkowska: Wśród małych i średnich firm telepraca stanowi niewiele ponad trzy procent.

 

dr hab. Jacek Gądecki: Tak. Małym przedsiębiorstwom łatwiej jest prowadzić pracę z domu, choćby ze względów finansowych czy podatkowych. Sfera tzw. nowych usług zainteresowana jest telepracą, jako czymś tanim, reprezentującym kreatywnie pojętą wolność. Więcej

 

Informacje o projekcie badawczym znajdą Państwo na stronie internetowej: http://badania-telepracy.agh.edu.pl/

0%
0%