|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

30 września

Pod Chałupami ruszyło niemieckie natarcie na Hel. Aby zatrzymać nieprzyjaciela, obrońcy wysadzili przygotowaną zaporę z wkopanych w ziemię głowic torpedowych, co miało odciąć półwysep od stałego lądu.

Posłuchaj audycji

Prezydent na uchodźstwie - Władysław Raczkiewicz

Zamilkła rozgłośnia radiowa Warszawa II. Jej ostatnie słowa brzmią: „Halo, halo. Czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy. Braterskie pozdrowienia przesyłamy żołnierzom walczącym na Helu i wszystkim walczącym, gdziekolwiek się jeszcze znajdują. Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje Polska!”.

Do Warszawy wjeżdżają pierwsze oddziały okupacyjne. Ogłoszona zostaje godzina policyjna. Walter Schellenberg, oficer niemieckiego wywiadu, powie później: "Zrujnowane i spalone domy, głodujący i posępni ludzie. Wszędzie panowała cisza. Warszawa była martwym miastem".

Mocno już wyczerpana jednostka Korpusu Ochrony Pogranicza, gen. Orlik-Rückemanna przekracza Bug i podchodzi pod wieś Wytyczno. Celem dowódcy jest dotarcie i przyłączenie się do Grupy Operacyjnej "Polesie " gen. Kleeberga. Ale tuż po północy drogę przecinają im oddziały rosyjskie

Nocą, ostatnie walki w rejonie Janowa Lubelskiego, toczy grupa bojowa pułkownika Zieleniewskiego.

60 DP "Kobryń" płk. Adama Eplera stoczyła zwycięską bitwę z Armią Czerwoną koło Parczewa. Nie mogąc osiągnąc sukcesu na lądzie, Sowieci przeprowadzili serię ciężkich nalotów bombowych na miasto. Podobnie jak poprzedniego dnia - kolejna grupa sowieckich jeńców deklaruje chęć przejścia na stronę polską.

W Kijowie NKWD aresztowało Konsula Generalnego RP, Jerzego Matusińskiego. Mimo licznych interwencji dyplomatycznych, jego losów nigdy nie wyjaśniono. Nowy prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz obejmuje urząd. A nowy rząd RP, z prezesem Rady Ministrów a zarazem ministrem spraw wojskowych - gen. Władysławem Sikorskim, natychmiast zostaje uznany przez Francję i Wielką Brytanię.

100%
0%