|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

19 września

Po ucieczce z Tallina okrętu podwodnego "Orzeł", niemiecka propaganda oskarża polskich marynarzy o zabójstwo dwóch estońskich wartowników. W rzeczywistości zostali oni zatrzymani na pokładzie okrętu i kilka dni później wypuszczeni przy szwedzkim wybrzeżu. Ponadto ucieczka "Orła", stanowiła doskonały pretekst dla Rosjan i Niemców do oskarżenia rządu w Tallinie o to, że nie panuje nad sytuacją we własnym kraju.

Posłuchaj audycji

By nieznany - Komuda, Leszek (1973) Polski czołg lekki 7TP, Warszawa: TBiU No. 21, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=552266

- Pancernik "Schleswig Holstein" drugi dzień ostrzeliwuje rejon umocniony na Helu.

- Hitler przybywa do Gdańska. Na jego rozkaz Gdynia zostaje przemianowana na Gotenhafen. Niemcy rozpoczynają decydujące natarcie na Oksywie. 1500 obrońców nie wytrzymuje naporu i o 17.30 polskie pozycje zostają zdobyte, a dowódca obrony, płk Dąbek, popełnia samobójstwo. W chwili zdobycia Kępy pozostało przy życiu tylko 20 obrońców.

- Bitwa nad Bzurą wygasa. W Lasach Palmirskich gen. Kutrzeba reorganizuje dywizje zebrane z Armii "Poznań" i szykuje je do przejścia do Warszawy. Żołnierze polscy pozostający na lewym brzegu Bzury zostają wzięci do niewoli - jest wśród nich także i gen. Bortnowski. Niemiecka prasa pisze o 50 tysiącach jeńców, obwieszając jednocześnie "Koniec Armii Polskiej". Ale żołnierze Kutrzeby w czasie odwrotu jeszcze zadają Niemcom straty. Pod Sierakowem rozbijają niemiecką kolumnę zmotoryzowaną, zdobywając jej samochody, a pod Laskami tankietki i działa przeciwpancerne grupy kawalerii gen. Abrahama zmuszają do odwrotu grupę czołgów, która próbowała zagrodzić im drogę.

- Armia Czerwona zajmuje Lidę, Nowogródek, Łuck i Stanisławów. Kończy się również dwudniowa obrona Wilna. Wysłannicy sowieccy pojawiają się także na wschodnich przedmieściach Lwowa, żądając poddania miasta. Przedstawiciel dowódcy obrony oświadcza, że miasto prowadzi walkę z Niemcami a na pertraktacje ze stroną radziecką nie ma pełnomocnictw.

- Nadal trwa walka resztek sił Armii "Kraków" i "Lublin" o Tomaszów Lubelski. Gen. Piskor decyduje się na jeszcze jedną próbę przebicia. Po północy rusza zmasowane natarcie.

- Do Lwowa kierują teraz się wszystkie polskie oddziały odcięte na wschodnim brzegu Wisły. Ale oznacza to nieustanne przebijanie się przez blokujących drogę Niemców. W nocy i nad ranem oddziały pod dowództwem gen. Przedrzymirskiego walczą pod Krasnystawem, próbują także odbić Zamość.

- Wojska gen. Sosnkowskiego także walczą o utorowanie sobie drogi do Lwowa. 11 Karpacka Dywizja Piechoty ponosi spore straty, uderzając na Hołosko. Ale tylko jednemu batalionowi piechoty uda się w końcu dotrzeć do celu.

- 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej płk Maczka przekracza granicę węgierską. W szyku bojowym z resztką sprzętu jaka im pozostała - maczkowcy opuszczają Polskę. Po dwóch tygodniach walk w Brygadzie pozostała połowa żołnierzy.

- Na skutek nieporozumienia w okolicach Lwowa, Niemcy i Rosjanie strzelają do siebie wzajemnie. W walce ginie oficer Armii Czerwonej. Po tym wydarzeniu obaj okupanci decydują się rozgraniczyć swoje strefy działania wokół broniącego się miasta.

- Szef służby prasowej Rzeszy podaje wytyczne dla prasy: "Byłoby niesprawiedliwością, wobec dokonań wojsk niemieckich, gdyby nasze gazety akcentowały militarne działania Rosjan w większym stopniu, niż czynią to czerwone komunikaty wojskowe. Ofensywa Armii Czerwonej nie napotyka na znaczniejsze przeszkody, ponieważ nasze wojska złamały kościec nieprzyjacielskiego oporu".

100%
0%