|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z góry widać lepiej - ostatnie spojrzenie z wysoka

To już ostatni rzut oka z góry. Zanim zejdziemy na ziemię, warto jeszcze wspiąć się po drewnianych schodach na chór kościelny i ożywić organy, pociągnąć za dzwon na Wieży Zygmuntowskiej, wsiąść do zabytkowej windy, posadzić kwiaty na dachu i przyjrzeć się pazdurom. Słuchajcie cyklu w audycji "Pod Lupą" od poniedziałku do piątku po 11:30.

Fot. Jarosław Burgiel, słuchacz RK

 

Drewniane, skrzypiące schody prowadzą na niewielki chór kościelny. Stamtąd roztacza się zupełnie inny widok nie tylko na ludzi, ale i na kościół. Marzena Florkowska nie mogła oprzeć się tej pokusie. Paweł Mierniczak, Dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która prowadzi projekt Małopolski Szlak Architektury pozostał na dole. Także Stanisław Kowalczyk, organista m.in. w drewnianym kościółku św. Bartłomieja w Mogile czekał w nawie głównej, natomiast jego żona Anna Kowalczyk otworzyła drzwi do raju.

Posłuchaj o niezwykłych organach

Informacje o zabytkowych obiektach drewnianych udostępnionych do zwiedzania

Program koncertów Muzyka zaklęta w drewnie

 

Dach, dekarz, strzecha, pazdury, ale także kalenica – takim oto wyrazom i określeniom związanym ze zwieńczeniem domu będziemy się przyglądać i przysłuchiwać. Z językoznawcą, dr. hab. Maciejem Rakiem z Wydziału Polonistyki UJ debatuje Marzena Florkowska. 

Posłuchaj rozmowy z językoznawcą

 

Tzw. izba krakowska. Foto: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

 

Perz porastający kalenicę był zaczątkiem tzw. ogrodów zielonych i ogrodów na dachach, które stają się coraz bardziej popularne. Ale przy ich urządzaniu trzeba zachować ostrożność, by razem z roślinami nie zyskać przeciekającego dachu. Z prof. Małgorzatą Frazik-Adamczyk z Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

Posłuchaj rozmowy z prof. Małgorzatą Frazik-Adamczyk z Katedry Dendrologii i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

 

Perz właściwy/wikipedia

 

Fot. pixabay

 

Początkowo była baszta obronną, a na dzwonnicę została przebudowana w XV wieku. Wieża Zygmuntowska na Wawelu, na szczycie której znajduje się Zygmunt. Każdego dnia dziesiątki turystów wspinają się po drewnianej konstrukcji, bu dotknąć serce dzwonu i zapewnić sobie szczęście. Wojciech Bochnak, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, od wielu lat jest dzwonnikiem wawelskim, a ten zaszczyt przechodzi także na następne pokolenia. Marzena Florkowska udała się na to spotkanie z pewną nadzieją.

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Bochnakiem, dzwonnikiem wawelskim

 

Zdjęcie z 2 kwietnia 2005 r. z godz 21:37, godziny śmierci JPII. Dzięki uprzejmości Wojciecha Bochnaka.

Windą do Nieba – śpiewało Dwa Plus Jeden, a my proponujemy zwiedzanie starych krakowskich wind. Wycieczka jest niezwykła, bo po Wiedniu w Krakowie jest najwięcej takich zabytkowych dźwigów. Wsiadają Leszek Fidelus z Urzędu Dozoru Technicznego, pasjonat i znawca starych dźwigów i Marzena Florkowska. 

Posłuchaj o starych zabytkowych dźwigach

 

Foto: dzięki uprzejmości Leszka Fidelusa

 

 

Marzena Florkowska, ew

 

0%
0%