|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z góry widać lepiej. Część 4

W Radiu Kraków patrzymy na świat z wysoka, bo z góry widać lepiej. To już czwarta wakacyjna odsłona audycji "Pod lupą". Słuchajcie od poniedziałku do piątku po 11:30.

Fot. pixabay

Czasem trzeba zrobić dwa kroki w tył, by przeskoczyć rów. Warto zejść w dół, by odkryć basztę. Tak właśnie zrobiła Marzena Florkowska. Odwiedziła Dworek Białoprądnicki w Krakowie, w którym obecnie mieści się centrum kultury, a który powstała w XVI wieku jako letnia rezydencja biskupa krakowskiego Samuela Maciejowskiego. I doznała tam ciekawych przeżyć. 

 

 

Posłuchaj o baszcie w Dworku Białoprądnickim

Fot. arch. RK

 

Ratusz górujący nad miastem, wieża ratuszowa widoczna z daleka i zegar odmierzający czas. Zapraszamy w taką niezwykłą podróż do wnętrza wieży ratusza na Kazimierzu w Krakowie przy placu Wolnica. Przewodnikiem Marzeny Florkowskiej jest Jan Ostroga z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

 

 

Posłuchaj o wieży

 

 Fot. Jan Ostroga

 

Teraz słów kilka o języku i o tym, jakie znamy wyrażenia związane z dachem. Będzie także powrót do przeszłości, gdy nagle zrobi się trochę sentymentalnie. Na spotkanie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gołębiej w Krakowie zapraszają językoznawca dr hab. Maciej Rak i Marzena Florkowska

 

 

O dachu w polskim języku. Posłuchaj

Fot. Marzena Florkowska

 

Tym razem zaglądamy do gołębnika w sensie dosłownym. Gospodarzem tego spotkania jest Bronisław Matras z  Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych (okręg Kraków), zwycięzca wielu zawodów, a odwiedziła go Marzena Florkowska. Zaczęło się jednak niebezpiecznie.

Fot. M. Florkowska

 

Ptaki uwielbiają siadać na gałęzi albo na linii wysokiego napięcia. Czasem siedzą całymi szeregami. Stamtąd widać lepiej, a i towarzystwo jest nie do pogardzenia. Dlaczego ptaka nie razi prąd? Na to pytanie szukamy odpowiedzi w towarzystwie doktora Michała Krupińskiego z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, z którym na spacer wybrała się Marzena Florkowska, a także Ola i Ania.

 

O ptasich sejmikach na drutach elektrycznych - posłuchaj

Fot. pixabay

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%