|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W "Pod Lupą" zapraszamy do Dobczyc

Na zamku dobczyckim wychowywał się święty Kazimierz, a Jan Długosz pisał część swych kronik. Jego właścicielami były znamienite rody m.in. Mikołaj Wierzynek - ten sam, który wyprawił słynną ucztę. Mieszkańcy miasta cieszyli się przywilejami królewskimi pozwalającymi np. na zakup soli z żup wielickich, a handlowano głównie suszonymi śliwami, wełną i suknem. W tym tygodniu w cyklu Pod lupą zapraszamy do Dobczyc, a tajemnice tego miejsca w Małopolsce poznawać będziemy razem z Marią Topą, przewodniczką i kierownikiem biura PTTK Oddział w Dobczycach i Marzeną Florkowską.

Widok na Dobczyce z baszty murów obronnych. Autor: Krzystof Cabak (www.krzysztofcabak.pl), licencja: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)

Na początek wyprawa na wzgórze zamkowe, a tam pozostałości zamku z przełomu XIII i XIV wieku. Co ciekawe, wielu okolicznych mieszkańców ma w swoim domu i piwnicach zabytkowe kamienie zamkowe. Nie brakuje także legend związanych z tym miejscem.

 

 

Posłuchaj rozmowy z Marią Topą

Teraz powieje grozą, bo zapraszamy do izby tortur w podziemiach zamku w Dobczycach. Mowa będzie o karach na honorze oraz groźniejsze - na gardle i ręce. Tego typu miejsca fascynują często dzieci, stąd i one wybrały się na taki wakacyjny spacer.

 

Posłuchaj rozmowy z Marią Topą

Koza jest symbolem Dobczyc, a mieszkańców nazywano koziarzami. Do dziś w okolicach Dobczyc można zobaczyć pasące się kozy, a w piekarni kupić piękną wypiekaną z ciasta kozę. Istnieje też specjalna gra miejska, które motywem przewodnim jest właśnie koza. 

Posłuchaj rozmowy z Marią Topą

Studnia spełniająca marzenia znajduje się w wielu miejscach - także w Dobczycach. W przeszłości pełniła może funkcję lodówki, a nawet tajnego wyjścia z zamku. To jedno z takich miejsc na zamku, przy którym turyści szczególnie chętnie zatrzymują się. 

 

Posłuchaj rozmowy z Marią Topą

W zamku w Dobczycach był prawdziwy skarb ukryty w ścianie. Ale i czas i historia pokazują, że skarbem mogą okazać się bardzo różne rzeczy, także te znalezione na wysypisku śmieci. 

 

Posłuchaj rozmowy z Marią Topą

 

Zapraszamy do Dobczyc!

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%