|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urok starych kalendarzy

Na początku nowego roku kalendarzowego, gdy w domach i pracy wieszamy nowe kalendarze, a czasem korzystamy tylko z tych elektronicznych, sięgniemy do czasów, gdy druki te były prawdziwym rarytasem. Oprócz terminarza znaleźć w nich można było wiele praktycznych porad i przepisów – dziś nieraz szokujących. W pierwszym tygodniu stycznia Pod lupę bierzemy stare kalendarze.

Posłuchaj rozmowy z prof. Zdzisławem Pietrzykiem

Fot. Archiwum Narodowe w Krakowie

Na początek zaglądamy do Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie znajduje się nie tylko najstarszy druk polski, ale zarazem najstarszy kalendarz. Z dyrektorem „Jagiellonki”, prof. Zdzisławem Pietrzykiem rozmawia Marzena Florkowska

Posłuchaj rozmowy z dr Jerzym Dudą

W Krakowie nie może zabraknąć Kalendarza Józefa Czecha – najbardziej krakowskiego spośród wszystkich kalendarzy, do dziś skarbnicy wiedzy o dawnym mieście. Z doktorem Jerzym Dudą, krakowskim bibliofilem i członkiem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa rozmawia Marzena Florkowska.

Posłuchaj rozmowy z Kamilą Follprecht

Jednokartkowe kalendarze – roznoszone na początku roku przez kominiarzy czy strażaków – często na wyścigi – kto pierwszy, ten lepszy. Choć miały tylko jedną stronę, to w ukryty sposób przekazywały ważne przesłania, i były piękne. Z doktor Kamilą Follprecht, zastępcą dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska

Posłuchaj rozmowy z prof. Zdzisławem Pietrzykiem

Horoskopy i przewidywanie przyszłości – to zabawy stare jak świat i bardzo popularne. Może dlatego kalendarze zawierające takie prognostyki cieszyły się wzięciem. Zaglądamy ponownie do Biblioteki Jagiellońskiej. Z jej dyrektorem, prof. Zdzisławem Pietrzykiem rozmawia Marzena Florkowska.

100%
0%