- A
- A
- A
Szkolne wspomnienia w "Pod lupą"
W pierwszym tygodniu września w cyklu "Pod lupą" proponujemy wspomnienia i opowieści szkolne. Zachęcamy także Państwa do nadsyłania swoich fotografii i wspomnień z czasów szkolnych tym bardziej, że często dla rodziców i dziadków początek roku szkolnego to taka wyprawa do dzieciństwa.
Na początek zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Sygneczowie koło Wieliczki, która mieści się w dawnym dworku. Posiadłość ta należała do Jadwigi Beaupré, kapitana Wojska Polskiego i założycielki pierwszej w Polsce szkoły rodzenia. Choć od 70. lat w tym miejscu funkcjonuje szkoła, to pamięć o właścicielce jest wciąż żywa, a wspomnienia szkolne stają przed oczami. Z dawnymi i obecnymi uczniami szkoły w Sygneczowie, a także Piotrem Stryszowskim - dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Kapitan AK Jadwigi Beaupré w Sygneczowie spotkała się Marzena Florkowska.
Polskie szkoły za granicą mają specyficzny urok i klimat i zwykle tworzone są przez pasjonatów. Polska szkołą w Bazylei działa od 19 lat i jest najdłużej funkcjonującą polską szkołą w Szwajcarii. Założyła ją i prowadzi Małgorzata Lityńska, która obecnie mieszka w Krakowie. Przez lata w krakowskim mieszkaniu była sąsiadką Wisławy Szymborskiej, co nie pozostało bez wpływu na szkołę. Z Małgorzatą Lityńską rozmawiała Marzena Florkowska.

Źródło: www.szkolynakoncuswiata.org/
(Marzena Florkowska/ew)

Nawet w najbiedniejszych krajach świata dzieci chcą chodzić do szkoły - przekonuje Magdalena Gołębiowska – Śmiałek, współzałożycielka i prezes Fundacji Szkoły na końcu świata, która to Fundacja opiekuje się dziewięciorgiem dzieci w Nepalu i umożliwia im dalszą edukację. O szkole, w które nauka wyglada zupełnie inaczej, ale jest jedyną szansą na wyjście z biedy z Magdaleną Gołębiowską – Śmiałek rozmawia Marzena Florkowska.
Leonhard Gimnazjum przy Kohlenberg 17 w Bazylei. Fot. http://www.polskaszkola.ch/
Wrzesień to nie tylko wspomnienia szkolne, ale także wojenne, więc dziś pora na wspomnienie szkoły właśnie z czasów wojny i czasów bezpośrednio powojennych. Głos oddajemy Wacławowi Nowotarskiemu, którego audycje muzyczne obecne są na antenia Radia Kraków od wielu lat. Do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości powrócił zachęcony przez Marzenę Florkowską.
Z czasów szkolnych w Zaklikowie pamięta doskonały chór i do dziś żałuje, że nigdy potem już nie powtórzył tego doświadczenia. To był rodzaj wspólnoty, spotkania towarzyskiego, a także pewnej dyscypliny, co dla ruchliwego chłopca miało pewne znaczenia. Dziś wspomnieniami szkolnymi dzieli się z nami Leszek Długosz, aktor, kompozytor, pianista, śpiewający poeta, którego audycji można posłuchać w Radiu Kraków w każdą niedzielę. Rozmawia z nim Marzena Florkowska.

Leszek Długosz
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:51
Ekstraklasa piłkarska - Bruk-Bet pokonał Omonię w sparingu
-
07:47
Wimbledon: Iga Świątek zagra o szósty w karierze wielkoszlemowy tytuł
-
07:45
Ekstraklasa piłkarska - zwycięski sparing Cracovii
-
07:39
Wimbledon - Świątek zagra o szósty w karierze wielkoszlemowy tytuł
-
07:15
Sobota będzie szara i deszczowa na południu Małopolski
-
00:40
17-latek dźgnięty nożem w centrum Tarnowa. Napastnik poszukiwany
-
22:05
Homo sapiens strzela do „misia”.To obsesja nadkontroli.
-
20:02
82. rocznica Rzezi wołyńskiej. "Tu naprawdę nie chodzi o jeden pomnik"
-
19:03
Rada społeczna szpitala w Krynicy za likwidacją porodówki
-
18:24
Wycięli drzewa, posadzą drzewa. Jakie gatunki będą rosnąć wzdłuż linii tramwajowej do Mistrzejowic?
-
16:48
Niedźwiedzie z Cisnej mogą trafić w Tatry. Minister: czekamy na ruch wójta