|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Szkolne wspomnienia w "Pod lupą"

W pierwszym tygodniu września w cyklu "Pod lupą" proponujemy wspomnienia i opowieści szkolne. Zachęcamy także Państwa do nadsyłania swoich fotografii i wspomnień z czasów szkolnych tym bardziej, że często dla rodziców i dziadków początek roku szkolnego to taka wyprawa do dzieciństwa.

Szkoła powszechna w Krakowie. Uczennica gra na fortepianie podczas lekcji muzyki. Rok 1944, fot. NAC

Na początek zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Sygneczowie koło Wieliczki, która mieści się w dawnym dworku. Posiadłość ta należała do Jadwigi Beaupré, kapitana Wojska Polskiego i założycielki pierwszej w Polsce szkoły rodzenia. Choć od 70. lat w tym miejscu funkcjonuje szkoła, to pamięć o właścicielce jest wciąż żywa, a wspomnienia szkolne stają przed oczami. Z dawnymi i obecnymi uczniami szkoły w Sygneczowie, a także Piotrem Stryszowskim - dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Kapitan AK Jadwigi Beaupré w Sygneczowie spotkała się Marzena Florkowska. 

Posłuchaj o Szkole Podstawowej im. Kapitan AK Jadwigi Beaupré w Sygneczowie

Fot. dzięki uprzejmości bliskich Jadwigi Beaupré i szkoły w Sygneczowie.

Z czasów szkolnych w Zaklikowie pamięta doskonały chór i do dziś żałuje, że nigdy potem już nie powtórzył tego doświadczenia. To był rodzaj wspólnoty, spotkania towarzyskiego, a także pewnej dyscypliny, co dla ruchliwego chłopca miało pewne znaczenia. Dziś wspomnieniami szkolnymi dzieli się z nami Leszek Długosz, aktor, kompozytor, pianista, śpiewający poeta, którego audycji można posłuchać w Radiu Kraków w każdą niedzielę. Rozmawia z nim Marzena Florkowska. 

Leszek Długosz

Posłuchaj wspomnień Leszka Długosza

Polskie szkoły za granicą mają specyficzny urok i klimat i zwykle tworzone są przez pasjonatów. Polska szkołą w Bazylei działa od 19 lat i jest najdłużej funkcjonującą polską szkołą w Szwajcarii. Założyła ją i prowadzi Małgorzata Lityńska, która obecnie mieszka w Krakowie. Przez lata w krakowskim mieszkaniu była sąsiadką Wisławy Szymborskiej, co nie pozostało bez wpływu na szkołę. Z Małgorzatą Lityńską rozmawiała Marzena Florkowska. 

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Lityńską

Leonhard Gimnazjum przy Kohlenberg 17 w Bazylei. Fot. http://www.polskaszkola.ch/

Wrzesień to nie tylko wspomnienia szkolne, ale także wojenne, więc dziś pora na wspomnienie szkoły właśnie z czasów wojny i czasów bezpośrednio powojennych. Głos oddajemy Wacławowi Nowotarskiemu, którego audycje muzyczne obecne są na antenia Radia Kraków od wielu lat. Do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości powrócił zachęcony przez Marzenę Florkowską.

Posłuchaj wspomnień Wacława Nowotarskiego

 

Nawet w najbiedniejszych krajach świata dzieci chcą chodzić do szkoły - przekonuje Magdalena Gołębiowska – Śmiałek, współzałożycielka i prezes Fundacji Szkoły na końcu świata, która to Fundacja opiekuje się dziewięciorgiem dzieci w Nepalu i umożliwia im dalszą edukację. O szkole, w które nauka wyglada zupełnie inaczej, ale jest jedyną szansą na wyjście z biedy z Magdaleną Gołębiowską – Śmiałek rozmawia Marzena Florkowska.

 

Posłuchaj rozmowy

Źródło: www.szkolynakoncuswiata.org/

 

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%