|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Świat koronki

Najlepsi chirurdzy pochodzą z rejonów, gdzie pracowało najwięcej koronczarek. Ta precyzyjna praca ćwiczy umysł i ręce, a stukot drewnianych klocków działa uspokajająco. Gdy wszystko rozkwita wokół i wietrzymy szafy w poszukiwaniu świetnych strojów, proponujemy wyprawę w świat koronki, a inspiracją jest trwająca w Kamienicy Hipolitów wystawa nagrodzona zresztą Marką Radia Kraków "Koronka – tradycja – reaktywacja". Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.

Fot. M. Lasyk


Na początek kilka dawnych adresów krakowskich, gdzie koronkę można było kupić i ...wyprać, bo okazuje się, że jest to zadanie nie byle jakie.  Bo koronka to nie tylko Bobowa i Koniaków, ale także Zakopane i Kraków. A tajniki zdradzać będą Michał Hankus, kurator wystawy i Marzena Florkowska. 
 

Posłuchaj rozmowy z Michał Hankusem

Helena Modrzejewska. Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

 

Kunsztowna praca, zajęcie z jednej strony uspokajające, a z drugiej budzące emocje większe niż hazard, wreszcie inspiracja dla najmłodszych i pretekst do spotkania różnych pokoleń. Takie emocje i refleksje wywołuje koronka - i ta klockowa, i szydełkowa, a także igłowa. 

Posłuchaj o koronce

 

Fot. Andrzej Janikowski MHK 14 kolnierz autorstwa Magdaleny Cięciwy 

 

Koronkowa robota. Kraków, Zakopane, ale także Koniaków i Bobowa - to są te miejsca, które najmocniej kojarzą się z taką właśnie pracą. Ale koronki sprzyjają też spotkaniom towarzyskim i rozmowom. Przekonała się o tym Marzena Florkowska, która wybrałą się na wystawę do kamienicy Hipolitów w Krakowie poświęconą właśnie koronce i okazało się, ze już po chwili przypadkowo spotkane osoby rozpoczęły wspólną dyskuję. 

Koronkowe dyskusje - posłuchaj

 

 

Fot. dzięki uprzejmości MHK


Pierścionek zaręczynowy z drutu - albo dla odmiany - druciany płot - i wszystko w technice koronki klockowej. Takie oto możliwości daje nam, archaiczna wydawać by się mogło, technika rękodzielnicza.  Na wystawie w Kamienicy Hipolitów można podziwiać koronkowe dzieła wykonane przez Monikę Dąbrowę właśnie z drutu i o tym współczesnym życiu koronki rozmawia z nią Marzena Florkowska. 
 

Z koronki i pierścionek, i płot. Posłuchaj

 

Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

Czy snycerstwo - sztuka rzeźbienia w drewnie - ma coś wspólnego z koronką? To pytanie zadajemy dziś i przenosimy się do Zakopanego. A wszystko za sprawą Heleny Modrzejewskiej. Przed jej postacią naturalnej wielkości stoją - Michał Hankus, kurator wystawy poświęconej koronce i Marzena Florkowska. 

Helena Modrzejewska i koronki. Posłuchaj

 

Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

 

 

(Marzena Florkowska)

100%
0%