Na początek kilka dawnych adresów krakowskich, gdzie koronkę można było kupić i ...wyprać, bo okazuje się, że jest to zadanie nie byle jakie. Bo koronka to nie tylko Bobowa i Koniaków, ale także Zakopane i Kraków. A tajniki zdradzać będą Michał Hankus, kurator wystawy i Marzena Florkowska.
- A
- A
- A
Świat koronki
Najlepsi chirurdzy pochodzą z rejonów, gdzie pracowało najwięcej koronczarek. Ta precyzyjna praca ćwiczy umysł i ręce, a stukot drewnianych klocków działa uspokajająco. Gdy wszystko rozkwita wokół i wietrzymy szafy w poszukiwaniu świetnych strojów, proponujemy wyprawę w świat koronki, a inspiracją jest trwająca w Kamienicy Hipolitów wystawa nagrodzona zresztą Marką Radia Kraków "Koronka – tradycja – reaktywacja". Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.
Kunsztowna praca, zajęcie z jednej strony uspokajające, a z drugiej budzące emocje większe niż hazard, wreszcie inspiracja dla najmłodszych i pretekst do spotkania różnych pokoleń. Takie emocje i refleksje wywołuje koronka - i ta klockowa, i szydełkowa, a także igłowa.
Koronkowa robota. Kraków, Zakopane, ale także Koniaków i Bobowa - to są te miejsca, które najmocniej kojarzą się z taką właśnie pracą. Ale koronki sprzyjają też spotkaniom towarzyskim i rozmowom. Przekonała się o tym Marzena Florkowska, która wybrałą się na wystawę do kamienicy Hipolitów w Krakowie poświęconą właśnie koronce i okazało się, ze już po chwili przypadkowo spotkane osoby rozpoczęły wspólną dyskuję.
(Marzena Florkowska)

Fot. dzięki uprzejmości MHK

Fot. dzięki uprzejmości MHK
Czy snycerstwo - sztuka rzeźbienia w drewnie - ma coś wspólnego z koronką? To pytanie zadajemy dziś i przenosimy się do Zakopanego. A wszystko za sprawą Heleny Modrzejewskiej. Przed jej postacią naturalnej wielkości stoją - Michał Hankus, kurator wystawy poświęconej koronce i Marzena Florkowska.

Fot. dzięki uprzejmości MHK
Pierścionek zaręczynowy z drutu - albo dla odmiany - druciany płot - i wszystko w technice koronki klockowej. Takie oto możliwości daje nam, archaiczna wydawać by się mogło, technika rękodzielnicza. Na wystawie w Kamienicy Hipolitów można podziwiać koronkowe dzieła wykonane przez Monikę Dąbrowę właśnie z drutu i o tym współczesnym życiu koronki rozmawia z nią Marzena Florkowska.

Fot. Andrzej Janikowski MHK 14 kolnierz autorstwa Magdaleny Cięciwy

Helena Modrzejewska. Fot. dzięki uprzejmości MHK
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:15
Od poniedziałku duże zmiany na Klinach. Rusza przebudowa ulic Zawiłej i Borkowskiej
-
11:50
Od poniedziałku zmiana organizacji ruchu na S7 do węzła Raciborowice
-
11:35
Wypadek taternika na Zadnim Kościelcu. Mężczyzna trafił do szpitala
-
11:07
Po krótkiej przerwie Smok Wawelski znowu zieje ogniem
-
10:51
W niedzielę pożegnanie załogi Ax-4, w poniedziałek początek powrotu na Ziemię
-
10:15
PŚ we wspinaczce sportowej: Aleksandra Mirosław wygrała w Chamonix i została liderką cyklu
-
09:43
Kościółek św. Heleny w Nowym Sączu ma już nowe ściany. Ruszył montaż więźby dachowej. ZDJĘCIA
-
09:15
Sądeczanie odliczają dni do otwarcia ulicy Krakowskiej. ZDJĘCIA
-
08:55
Dźgnął 17-latka w brzuch. Nożownik z Tarnowa zatrzymany
-
08:40
Był szeroki wjazd, powstał wąziutki przesmyk. Kolejny absurd na remontowanej ulicy Tuchowskiej
-
08:20
Burze z deszczem punktowo do 50 mm. Alert RCB dla Małopolski
-
08:05
Świat, którego już nie ma. 50 lat Sądeckiego Parku Etnograficznego