|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pszczoły Pod Lupą Radia Kraków

Ponad 130 pszczelarzy w różnym wieku należy do Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich. Są i młodzi i coraz więcej kobiet. Każdy ma swoją fascynująca historię związaną z pszczołami – a to o zwyczajach, a to o pierwszym ulu, a to o dziadku, który był inspiracją. Zachęcają do obserwowania tych zwierząt, bo to nie tylko uspokaja, ale uczy wiele o życiu. Zapraszamy na tydzień z krakowskimi pszczelarzami.

fot: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich

Pszczoła to nie jest koń - takie złote myśli będziemy serwować przez cały ten tydzień. Ale też ciekawostki: na przykład taką, że aby otrzymać jeden kilogram miodu pszczoła musi pokonać trasę z Ziemi na Księżyc i z powrotem czyli 384 400 km razy dwa. W tak daleką podróż z Przemysławem Szeligą, prezesem Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, który prowadzi Pasiekę Szeligów, wybiera się Marzena Florkowska.

Posłuchaj materiału Marzeny Florkowskiej


Wśród pszczelarzy coraz więcej jest osób młodych, energicznych, są także kobiety - pszczelarki. Tym razem przy ulu stanęły dwie: Monika Leleń, sekretarz Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, która prowadzi także zajęcia edukacyjne dla dorosłych i dzieci w ramach Akademii Pszczelarza, a w roli adeptki Marzena Florkowska. Narobiły dużo dymu…

Posłuchaj materiału Marzeny Florkowskiej

fot: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich


Podglądanie pszczół za pomocą specjalnych kamerek, odkrywanie tajemnicy i badania naukowe z jednej strony, a drugiej sentyment i urok starych uli. Różne są spojrzenia na pszczoły i pasieki – tak różne, jak różnorodni są ludzie, dla których zwykle jest to pasja i sposób relaksu po stresującej pracy. Z Jakubem Hejnarem z młodszego pokolenia krakowskich pszczelarzy spotkała się Marzena Florkowska.

Posłuchaj materiału Marzeny Florkowskiej


Z dachu Urzędu Miasta przy ul. Wielickiej rozciąga się piękny widok, ale często odczuwalny jest tam wiatr, a pszczoły tego nie lubią. Mają jednak na to swoje sposoby – przekonuje Tadeusz Dudek, który prowadzi pasiekę na dachu tego budynku. Czy miód ze środka miasta ma jakieś wartości odżywcze i zdrowotne – takie oto pytanie zadała Marzena Florkowska.

Posłuchaj materiału Marzeny Florkowskiej

fot: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich


Koniec tygodnia zakończymy tanecznie – razem z pszczołami, które mają swój dancefloor. O tym, co, kiedy, w jaki sposób i dlaczego pszczoły tańczą oraz innych zwyczajach tych owadów z Przemysławem Szeligą, prezesem Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, który prowadzi Pasiekę Szeligów rozmawia Marzena Florkowska.

Posłuchaj materiału Marzeny Florkowskiej

 

 

100%
0%