Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Podglądanie fauny

Przełom maja i czerwca to wymarzony czas na podglądanie przyrody zwłaszcza, że czeka nas kilka dni wolnych. Pod lupę weźmiemy motyle i ptaki, pasikoniki i węże. Będzie ciekawie, a czasem i groźnie. Słuchajcie od poniedziałku do piątku po 11:30.

Fot. Paweł Piszczek

Wywiady zostały przeprowadzone podczas warsztatów zorganizowanych w ramach XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

 

Na początek motyle – mogą być i bielinkowate i paziowate czy rusałkowate. Gdy znudzą się nam te krajowe, zawsze warto wyprawić się choćby na koniec świata w poszukiwaniu tych nietypowych. Tak właśnie robi Dr Łukasz Przybyłowicz  z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, a rozmawia z nim Marzena Florkowska. 

 

Pasikonik śpiewający. Fot. By Bernie - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7529653

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

 

Żmija. Fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123886

 

Nie ma nic przyjemniejszego dla ucha, jak wieczorny koncert świerszczy. O tym, czy świerszcze i pasikoniki grają czy śpiewają, i o czym sobie opowiadają, gdy zapada zmrok – rozmawiają Sylwia Malinowska i Maciej Kociński  Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Marzena Florkowska. 

 

Fot. Milena Szutkowska-Maj

 

Jako pierwszy, o 3 nad ranem odzywa się drozd. Dziesięć minut później nadchodzi pora rudzika, a następnie kosa. Kukułka budzi się o 3.30, a największym śpiochem jest szczygieł, który milczy do 8.00. Tak właśnie działa ptasi budzik. Takie tajemnice zna m.in. Anna Zięcik i Grzegorz Cierlik z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, a rozmawia z nimi Marzena Florkowska. 

 

 

Kos. Fot. Milena Szutkowska-Maj

 

Wszystkie węże są pod ochroną i nie są niebezpieczne dla ludzi. Większość swojego życia spędzają w ukryciu. Jednych fascynują, a inni wolą omijać je z daleka. Najbardziej interesują dzieci, które chętnie biorą je na ręce podczas różnego rodzaju pokazów. O fascynującym świecie gadów rozmawiają Katarzyna Kurek z Instytutu ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Marzena Florkowska. 

 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię