|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod lupą: ptaki w mieście

Jesień i zima to doskonały czas na obserwowanie ptaków. Co prawda nie śpiewają tak intensywnie, ale za to można je z łatwością dostrzec na bezlistnych konarach drzew. W tym tygodniu Marzena Florkowska podglądać będzie ptaki z ornitologiem - doktorem Kazimierzem Walaszem. Pojawią się m.in. pytania o to, czy sroki zabierają świecidełka i skąd wzięło się kukułcze jajo.

Posłuchaj o ptasich ciekawostkach

Modraszka. Fot. dzięki uprzejmości MTO

 

A może nadejdzie taki czas, gdy zrozumiemy mowę ptaków? Nie tylko proste komunikaty, że ostrzegają się przed niebezpieczeństwem, czy nawołują w okresie godowym, a także, że karcą swoje nieposłuszne dzieci. Może ten świat jest dużo bardziej skomplikowany i określenie „ptasi móżdżek” nie jest pogardliwe?

 

Posłuchaj o ptasiej mowie

 

Wróbel. Fot. dzięki uprzejmości MTO

 

„Zły to ptak, co własne gniazdo kala” czy „rozwinąć skrzydła”. Często w życiu codziennym posługujemy się pojęciami z ptasiego świata. Co one jednak oznaczają i czy ptaki rzeczywiście wyrzucają młode, a potem przeżywają syndrom opuszczonego gniazda?

 

Posłuchaj o "ptasich powiedzeniach"

 

Gawron. Fot. dzięki uprzejmości MTO

 

Miasto jest pełne pułapek na ptaki. To słupy wysokiego napięcia, ekrany akustyczne, niezabezpieczone kominy i przewody wentylacyjne.  Jak w tym gąszczu technologii radzi sobie przyroda i w jakim stopniu możemy ułatwić ptakom życie – radzi ornitolog dr Kazimierz Walasz.

 

Posłuchaj o pułapkach czających się na ptaki w mieście

 

Bogatka. Fot. dzięki uprzejmości MTO

 

Jesteś sową, czy skowronkiem? – słyszymy często to pytanie, choć okazuje się, że wcale skowronek nie budzi się najwcześniej. Co to jest tzw. ptasi budzik – działający niezawodnie, i czy chóry poranne to tylko kaprys, a może ochrona własnego terenu?

 

Posłuchaj o ptasich śpiewach

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

0%
0%