|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą: Porządki i higiena osobista dawniej

Zaczynamy jesiennie porządki, bo przecież pierwszy dzień jesieni już nadszedł. I choć nie jest złota w tym roku i trudno dostrzec babie lato, to warto na jej przywitanie trochę uprzątnąć nasze otoczenie. W tym tygodniu "Pod lupę" bierzemy dawne obyczaje dotyczące higieny i tej osobistej i porządku wokół nas. A naszym ekspertem jest zafascynowany historią czystości Robert Wróbel z Polskiego Towarzystwa Higienicznego i Marzena Florkowska.

Dziewczynka myjąca zęby nad wiadrem. Na stołku stoją przybory do mycia. 1950. Fot. NAC

Na początek coś dla mężczyzn, bo to właśnie mężczyzna był tym, który zrobił słynne porządki. A mowa oczywiście o Herkulesie.

Posłuchaj o historii higieny. Stajnia Augiasza nie była sprzątana przez kobietę...

Kąpiel w gorącej czy raczej w lodowatej wodzie? Nie wiemy, czego zwolennikiem był Archimedes, ale jego kąpiel stała się sławna i brzemienna w skutki także dla nauki.

 

Do jakiej wanny wskoczył Archimedes? Posłuchaj!

Prysznic długo nie mógł przebić się do powszechnej świadomości. Kojarzył się z więzieniem i wojskiem, ale teraz zdecydowanie częściej niż wanna właśnie prysznic króluje w naszych łazienkach i obyczajach.

 

Kąpiel prywatna czy publiczna? Łazienkę posiadali kiedyś tylko majętni mieszkańcy

Wbrew pozorom Kurza Stopka na Wawelu i i tzw. sławojki nazywane tak od od imienia premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego mają coś wspólnego. Tym razem nie tylko o sprawach wstydliwych, co również o naszym nosie i wyczuleniu na zapachy.

W Kurzej Stopce znajdowała się królewska toaleta... Posłuchaj

Nie tylko panie sprzątające stoją na straży naszej czystości i higieny. Także panie pielęgniarki, choć długo ten zawód walczył o uznanie i docenienie społeczne. Na zakończenie trochę o historii nauki zwanej higieną.

Posłuchaj o historii higieny

 

Uczennica z konewką używaną do kąpieli, pomagająca prawdopodobnie młodszej siostrze. Widoczna dziewczynka wycierająca się ręcznikiem w balii. Przy balii stoi stołek z przyborami do mycia. Z lewej widoczny fragment łóżka. 1950. Fot. NAC
 

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%