|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą o smoku

Na początku nowego roku szkolnego oswajamy smoka. Bo okazuje się, że nie zawsze jest symbolem zła i nie zawsze lata nad naszymi głowami - czasem jedynie pełza po ziemi i ukrywa się w pieczarze.

Waweldrachen "Smok Wawelski". Fot. Diether

 

W historii nie brakowało śmiałków, którzy z nim walczyli. Był i św. Jerzy i szewczyk Skuba, który pokonał smoka wawelskiego. Dr Beata Kwiatkowska-Kopka kierująca Działem Rezerwatów i Lapidarium Zamku Królewskiego na Wawelu o smoku wie wszystko. Spotkała się z nią Marzena Florkowska.

Posłuchaj rozmowy z dr Beatą Kwiatkowską-Kopką kierująca Działem Rezerwatów i Lapidarium Zamku Królewskiego na Wawelu

Św. Jerzy pokonujący smoka. Ikona, Ruś zachodnia, 1. poł. XVII w. Drewno, tempera, złocenia, 45,5x34,5 cm. Muzeum Narodowe w Krakowie, MNK XVIII-2

 

Jeśli o smoku mowa, to w Krakowie musimy się wybrać do Smoczej Jamy. To wielka atrakcja turystyczna, a dla wielu osób przedmiot badań naukowych, a także miejsce pracy. Marzenie Florkowskiej w poznawaniu tajników smoczych towarzyszyła dr Beata Kwiatkowska-Kopka z Zamku  Królewskiego na Wawelu, zwiedzający, a także pani sprzedająca obwarzanki, która turystów obserwuje już od wielu lat.

 

 

Zapraszamy do zwiedzania smoczej jamy

 

Smocza Jama - wnętrze. Fot. A. Stankiewicz

 

Smok wawelski to zupełnie coś innego niż smok na Wawelu. Tych dwóch pojęć nie należy mylić – przekonuje dr Beata Kwiatkowska-Kopka z Zamku  Królewskiego na Wawelu, a smocze tajemnice poznaje Marzena Florkowska.

 

 

Smok wawelski i smok na Wawelu - posłuchajcie

 

Smok wawelski. Fot. pixabay

 

Najsłynniejszy święty walczący ze smokiem to oczywiście św. Jerzy – patron m.in. harcerzy i rolników. W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie oglądać można ikony przedstawiające właśnie św. Jerzego pokonującego smoka. Przed takimi wizerunkami spotkali się dr hab. Mirosław Kruk, kurator Kolekcji Sztuki Cerkiewnej Muzeum Narodowego w Krakowie i Marzena Florkowska.

 

Posłuchaj o św. Jerzym

 

Św. Jerzy pokonujący smoka. Ikona, Ruś zachodnia, Bałkany, księstwa rumuńskie (?), 2 poł. XVI w. Drewno, tempera, 95x74cm. Muzeum Narodowe w Krakowie, MNK XVIII-58

 

Każdy zna swoją wersję legendy o smoku wawelskim. Są jednak pewne stałe elementy – smok, dzielny rycerz, królewna, szewczyk i owca. To wszystko zawdzięczmy Wincentemu Kadłubkowi – a resztę pisze życie i wyobraźnia. Przekonała się o tym Marzena Florkowska spędzając dzień u wyjścia ze Smoczej jamy.

 

Posłuchaj o legendzie o smoku

 

Witold Chomicz, Legenda Wawelu, drzeworyt

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

0%
0%